• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Fejétől bűzlik…

Szerző: Péter Sárosi | szeptember 15, 2009

Tweet

Az Országgyűlés bort iszik és vizet prédikál…

Az Országgyűlés új elnöke, Katona Béla (MSZP) személyében egy drogfüggő került a magyar törvényhozás élére. Szerencsétlenségére egy olyan szertől vált függővé, amely addiktívabb még a heroinnál is. A KSH adatai szerint ma minden ötödik ember dohányzás következtében hal meg Magyarországon. Amennyiben nem hagy fel szenvedélyével, Katonának jó esélye van arra, hogy idő előtt tüdőrákban, tüdőtágulásban vagy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben halálozzon el. Szerencséjére azonban az általa fogyasztott drog legális, sőt, a magyar politikai elit meglepően toleránsan viszonyul a dohányosokhoz. Ez a tolerancia egészen odáig terjed, hogy még a nemdohányzókat sem hajlandók megvédeni a dohányfüst ártalmaitól a vendéglőkben, a vasúti állomásokon vagy éppen a munkahelyeken. Nem csoda, hogy a dohányzás visszaszorítására irányuló erőfeszítések évek óta kudarcot vallanak, ha a dohányzási tilalomnak a honatyák és honanyák még az Országházban sem képesek érvényt szerezni! Az Index információi szerint Katona a különösen notórius szabályszegők közé tartozik, aki “egyfajta pártfelmentést kapott, és gyakorlatilag bármilyen politikai tanácskozáson cigarettázhatott”. Amikor az RTLKlub Házon Kívül című műsorának szemfüles riportere dohányzáson érte a parlamentben, Katona pofátlan cinizmussal reagált:

 
Házon kívül: – Nem dohányzó helyen dohányzott.
Katona Béla, az MSZP frakcióvezető-helyettese: – Hű, tényleg, óh…
Házon kívül: – Vagy nem, rosszul tudom?
Katona Béla: – Óh, hát, én nem is dohányoztam.
Házon kívül: – De én láttam itt, a saját szememmel.
Katona Béla: – Az egy állítás, egy tagadás.
Házon kívül: – Aha, értem.
 
A képviselőnek tehát mindent szabad, amit a polgárnak nem. A törvényeket ő hozza, de a törvények, szabályok rá nem vonatkoznak. A cinizmusnak azonban még nincs vége. Katona máskor nem egyszerűen letagadta, hogy az Országházban dohányzik, hanem egyenesen büszkén felvállalta mint valamiféle egészségmegőrző missziót:
 
Házon kívül: – Pedig itt sok nemdohányos van, lehet, hogy őket zavarja a cigifüst, de ez lehet, hogy Önt nem zavarja.
Katona Béla: – A nemdohányosok megkértek, hogy dohányozzak időnként, mert ha valaki napi 1-2 cigarettát szív el, akkor az az egyetlen igazi ellenszere az Alzheimer-kórnak. És mivel ők nem szeretnék elszívni az 1-2 cigarettát, ezért, ha ilyen másodlagos dohányosként az én cigarettafüstömből szívnak egy kis füstöt, akkor védve vannak az Alzheimer-kórtól.
 
Még ha el is tekintünk attól, hogy a dohányzás Alzheimer-kórt megelőző hatásairól szóló tudományos bizonyítékok nem egészen meggyőzőek (számos kutatás van, ami nem erősítette meg ezt a hipotézist), akkor sem tudunk felhőtlenül örülni annak, hogy hű de jófej ez a Béla. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség és a Világegészségügyi Szervezet (WHO) 2004-es tanulmánya szerint a passzív dohányosok éppen annyi (69) rákkeltő anyagnak vannak kitéve, mint az aktív dohányosok. A rendszeresen füstös levegőben tartózkodó embereknél nagyobb eséllyel alakulnak ki rákos daganatok – holott ők nem választották a dohányzást és annak kockázatait. Magyarországon, ahol a dohányosok aránya az Európai Unió viszonylatában igen magasnak számít, különösen fontos lenne, hogy a politikai elit is átérezze saját felelősségét ennek a népegészségügyi problémának a kialakulásában és megoldásában. Ehelyett azonban úgy tűnik, politikusaink a legkevésbé hajlandóak bármennyit is változtatni az életmódjukon, nem beszélve a dohányzás szabályozásán.

Egy civilizált, demokratikus országban azt várhattuk volna, hogy a fentebb idézett leleplező riportok hatására az Országház megfegyelmezi a renitens képviselőket és szigorít az ellenőrzésen. Ehelyett Szili Katalin, Katona elődje elrendelte, hogy tiltsák ki a kamerákat az Országgyűlés folyósóiról – hiszen amit nem lát a nép, az nincs, nem létezik. Nem hagyták magukat zavartatni holmi információszabadságról és sajtószabadságról hablatyoló jogvédőktől, sem a dohányellenes aktivisták locsogásától. Demokrácia magyar módra: tanulja meg a nép, hogy vannak emberek, akik egyenlőbbek az egyenlőknél is. Miközben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordult a kamerák kitiltásának ügyében, az Országgyűlés elnökké választotta azt a képviselőt, aki szerint a parlamentben dohányozni kúl, de a dohányzó képviselőt megmutatni a tévében bűn.

 
A szemellenzős képmutatás különösen nyilvánvalóvá válik, ha figyelembe vesszük, hogy ugyanez a parlament milyen szigorúnak mutatja magát, amikor az illegális drogok fogyasztóiról van szó. Mind a kormánypárt, mind a legnagyobb ellenzéki párt szerint teljesen szükséges és arányos 2 év börtönbüntetéssel fenyegetni azt a fiatalt, aki saját lakásában akár egyetlen szál füves cigit elszív, miközben a parlamenti üléseken dohányzó képviselők egyenesen egészségvédő missziónak tekintik saját szenvedélyüket. A magyar állam évente milliárdokat költ a kábítószer-fogyasztók büntetésére, miközben alig 2 milliárd marad összesen prevencióra és kezelésre. Az egri rendőrség idén nyáron több mint egy millió forintba kerülő, 107 rendőrt megmozgató razziát tartott egy szórakozóhelyen – hogy egyetlen kábítószer-használót előállítson. Közben pedig tehetetlenül nézzük, hogyan kerülnek veszélybe évek óta sikeresen működő prevenciós és ártalomcsökkentő programok az állami források elapadása miatt. Miközben a kormány a szakmai szervezetek tiltakozásának dacára megszüntette az alkoholizmussal kapcsolatos szakmai munkát összehangoló Országos Addiktológiai Intézetet (OAI), az összes párt áldásával megalakul a Nemzeti Pálinka Tanács, hogy az égetett szeszek termelőinek és forgalmazóinak érdekeit védje. 
 
A képmutatók sorába még magyar Alkotmánybíróság is beállt, amelynek az alkotmányos jogok józan őrének kellene lennie. A testület 2004-es határozata szerint “az alkoholfogyasztás kockázatai pedig a függőség kialakulásához szükséges mennyiség és időtartam jelentősen eltérő volta miatt messze elmaradnak a kábítószerek okozta veszélyektől, s a fogyasztás azonnali következményei is kevesebb kockázattal járnak”. Ezzel szemben a tudományos vizsgálatok szerint a füvet kirpóbáló fiatalok körülbelül ugyanolyan arányban válnak rendszeres fogyasztóvá, mint az alkohollal kísérletező fiatalok (10-ből egy). A marihuána ezenkívül még rendszeres, intenzív használat során sem okoz olyan súlyos egészségügyi és szociális ártalmakat, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás. A nemzetközi szakirodalom egyetlen egy olyan esetet sem regisztrált, amikor egy egyébként egészséges személy kizárólag marihuána szívása miatt meghalt volna, akár túladagolástól, akár a rendszeres fogyasztás következményeként. Mégis, ágyúval lövünk a verébre, miközben a keselyűk és a sasok szabadon garázdálkodnak.
 
Sárosi Péter (TASZ)

 

Kategória: Hírek Drogok: Dohány

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter