A híradások hatására lépett akcióba a rendőrség a GMM-en?
Bár az esős idő sokakat elrettentett az idei Kendermag demonstrációtól, a megszokottnál alacsonyabb létszám ellenére mégis most először tartottak „általános igazoltatást” a rendőrök a kordonon belül. A megkérdezett, intézkedő rendőrök szerint a sajtóhírek hatására vezényelték be őket az akkor már távozó tömegbe, igazoltatásra. De miről is tájékoztattak az esti híradások?
Minthogy a sajtóorgánumok többsége már a rendezvény megkezdése előtt elkészült a Kendermag szóvivőjével készített interjúval és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) délután 4-kor tartott sajtótájékoztatója után távozott is, többnyire kevés résztvevőről és IKSZ/KDNP – Kendermag szembenállásról számoltak be (lásd pl. a Figyelőnet vonatkozó cikkét).
Már az FN is és az azt követő MTI forrásra támaszkodó híradások (lásd pl.: Népszava, Népszabadság, Hírextra) egyaránt „Tóth Balázsként” aposztrofálták a Kendermag Egyesület szóvivőjét, majd pár sorral lejjebb mind átváltottak „Tóth Barnabásra”. Nincs szó valamilyen elképesztően nagy tévesztésről, az eset azonban világosan rámutat, hogy a hírforrásokból táplálkozó szerkesztőségek jó része még arra sem veszi a fáradtságot, hogy átolvassa a leközlésre szánt hírt, nem hogy feldolgozza és kiegészítse. Ez persze nem újdonság.
Az igazi bakit meglepő módon az M1-nek sikerült elkövetnie azzal, hogy nemes egyszerűséggel az IKSZ szóvivőjeként jelenítette meg Tóth Barnát (1:16) majd az IKSZ-es sajtótájékoztatóhoz a következő feliratot rendelte „A könnyű drogok legalizálásáért tüntettek” (1:50).
Vajon mit szűrtek le a tévénézők ebből a kavarodásból?
Az eseményt belülről leghitelesebben az [origo] csapata örökítette meg. A szóvivők álláspontjainak bemutatásán felül sikerült megragadniuk a rendezvény hangulatát, a demonstráción résztvevők sokszínűségét és betekintést nyújtottak a motivációikba is.
Az esti híradók többsége nem mulasztott el bemutatni pár sodort, füstölgő cigarettát – vélhetőleg ezek a képsorok vezettek a rendőri igazoltatásokhoz. Egy nappal a GMM után már valamivel többet tudhattunk a távozó megjelentekre irányuló „általános igazoltatásról”.
A Kultúrpart a következő információkat kapta a BRFK sajtóosztályáról:
"Hét embert előállítottunk fogyasztásért és birtoklásért. Ellenük szabálysértési eljárás indul".
Ez többszörösen is meglepő, hiszen a fogyasztás, mint kábítószerrel összefüggő tevékenység nem szerepel a hatályos Büntetőtörvénykönyvben, másfelől a kábítószer tartása – a TASZ és számos szakértő igyekezete ellenére – jelenleg bűncselekménynek minősül. A csekély mennyiség birtoklása olyan országokban számít szabálysértésnek, ahol már megtörtént a dekriminalizáció – ilyen például Csehország és Portugália. Magyarországon erről még sajnos nem beszélhetünk.
A rendőrség egyelőre nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy milyen büntetésre számíthatnak azok, akiket elkaptak, de rövidesen erről is tájékoztatunk.
Május 10-én reggel, a GMM másnapján a Klub Rádió Reggeli Gyors című műsorának vendége Dénes Balázs, a TASZ elnöke volt, aki rávilágított, hogy „olyan dolog ellen tiltakozik az IKSZ, amelynek semmi értelme, ugyanis a kipróbálókat a jelenleg hatályos törvények értelmében felvilágosítják, a kábítószerfüggőket kezelik, a kábítószer kereskedőket pedig Európában a legszigorúbban büntetik. A jelenlegi provinciális drogpolitika több kárt okoz, mit amennyi hasznot hajt”.
A Tilos Rádió Morális vállalkozók című műsorában ma este 21:00-22.00 között az vasárnapi GMM lesz a fő téma!
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.05.11.