Az USA egyedüli törvényes marihuána-terjesztője nem érzi magát biztonságban
Az Egyesült Államokban a gyógyászati marihuánához való hozzáállás és szabályozás ugyan államonként különböző, a szövetségi kormányzat azonban fenntartja a jogot, hogy büntessen egy olyan polgárt, aki a saját állama szerint törvényesen cselekszik.
Az új-mexikói Santa Fe-ben található nonprofit szervezet – amely engedélyt kapott a gyógyászati marihuána termesztésére és terjesztésére a betegek számára – az USA kitűntetett figyelmét „élvezi”. Míg Coloradóban és Kaliforniában a szabályozatlan rendszerében a gyógyászati marihuána előállítása üzletté, a terjesztés menete pedig követhetetlenné vált, addig Új-Mexikóban épp a szabályozottságtól remélték az átláthatóbb és működőképesebb gyakorlat megteremtését. Nem számoltak azonban azzal, hogy a szövetségi kormányzat nem lesz együttműködő fél a gyógyászati marihuána piacának normalizálásában.
A szövetségi törvény továbbra is tiltja a marihuána előállítását és terjesztését, így a nonprofit vállalkozás tagjai nem tudhatják, hogy mikor csapnak le rájuk, ahogyan azt pár hete megtették néhány kaliforniai és washingtoni elosztó esetében.
A kiléte eltitkolásához ragaszkodó új-mexikói terjesztő állítja, folyamatosan attól fél, hogy kirabolják vagy előállítják.
"Olyan paranoiás vagyok, hogy már ki nem állhatom saját magam”.
„Ha a Brink's pénzszállító cég páncélozott kocsiját vezetném, valószínűleg ugyanígy érezném magam. A belbiztonságiak nagyon, nagyon, de nagyon világossá tették: utasításuk úgy szól, hogy ha nálad van, ők elkobozzák" – adott hangot aggodalmainak a nonprofit intézet vezetője.
Tegnap, egy héttel a The New York Times-ban napvilágot látott cikk után, a napilap egy újabb híre az Obama-adminisztráció új irányelvéről tájékoztatott, mely értelmében a hatóság nem fogja üldözni a gyógyászati marihuána használóit, amennyiben eleget tesznek államuk törvényeinek. A szemléletmód váltás jelentős előrelépést jelent a Bush kormányzat gyakorlatához képest, amely az egyes államok törvényeit figyelmen kívül hagyva érvényesítette marihuána-ellenes politikáját. Az új irányelv mellett azonban a terjesztők még mindig nem lélegezhetnek fel, hiszen szó sincs arról, hogy az adott állam szabályozása értelmében törvényesen cselekvőket ne lehetne felelősségre vonni, ám a gyakorlat várhatóan háttérbe szorul.
A drogpolitikai reforomokért küzdő Marijuana Policy Project kommunikációs igazgatója, Bruce Mirken mégis fontosnak ítéli a változást és úgy látja, hogy a kormányzat jelentős lépést tett afelé, hogy elismerje a tudományos és gyakorlati valóságot.
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.10.19.