• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Így szoktatják rá legálisan a gyerekeinket a drogokra (Kritika – Nyugat.hu)

Szerző: Kardos Tamás | május 28, 2014

Tweet

Kendermagot tartalmazó édesség miatt szoknak rá a fiatalok a drogokra – figyelmeztet a szemfüles újságíró. Bele se merünk gondolni, hogy a menzasláger mákos tészta hány életutat törhet derékba.

„Vajon kinek áll érdekében hozzászoktatni a gyerekeket a Cannabis ízéhez?” – teszi fel a kérdést DG, a Nyugat.hu szerzője annak kapcsán, hogy belefutott egy kendermaggal ízesített nyalókába és egy kenderízű csokirúdba. Utóbbi fogyasztását egyébként, felelőtlen módon, a kocsmából hazafelé jövet, a filmszakadásos részegség állapotában javasolja (reméljük csak a 18+ korosztálynak), mondván „az éhség csillapítására tökéletes, de reggel nem fogunk emlékezni rá”. Pedig nem kell ilyen messzire menni, hogy a megtaláljuk a kendermag helyét az egészséges étrendben. 
 
 
 
Bár a drogellenes igyekezet mindent megtesz, hogy a kender minden fajtájától és még a szimbólumaitól is rettegjünk, nem árt emlékeztetni, hogy a hasznos kender (más néven ipari- vagy vadkender) egy olyan nem-pszichoaktív, tehát betépéshez alkalmatlan növény, amelyet az emberiség az élelemtermelés kezdete óta termeszt. Magja és a belőle kivont olaj egyedülálló fehérjeforrás, magas rosttartalommal bír, nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat és nyomelemeket, valamint megtalálható benne mind a 9 esszenciális aminosav. Gamma-linolénsav (GLA) tartalma gyulladáscsökkentő, segíti az egészséges anyagcserét, késlelteti a szervezet öregedését, valamint csökkenti az LDL koleszterin szintjét. Egy dolgot nem mutattak még róla ki: hogy fogyasztásának kapudrog hatása lenne. DG azonban abszurd módon ezt feltételezi, mikor azt mondja: „a legnagyobb veszélyt ezekkel a szerekkel kapcsolatban az jelenti, hogy a fiatalok – akiknek a körében a legnépszerűbbek ezek a termékek -, hozzászoknak ehhez az ízhez, és később épp ezért fogják kipróbálni a kábítószereket is". 
 
Tehát hiába a kender megannyi kedvező élettani hatása, az íz bevésődik az emlékezetbe és végig azon fog munkálkodni, hogy tulajdonosát a kábítószerek kipróbálása felé terelje. Bár az oksági kapcsolat finoman szólva magyarázatra szorul, ha mégis igaz lenne mindez, akkor nem csak a tengernyi kenderalapú étel, de a legendás napközis mákos tészták zamata sajnos szintén kábítószer-fogyasztásban csúcsosodhat ki.
 
Az íz azonban csak a dolog egyik fele, a meglepő elmélethez további magyarázatot is kapunk: „ a megtévesztés miatt a fiatalok úgy érezhetik, hogy ők már fogyasztottak kábítószert, ezért nem épül fel bennük az egészséges gát a tiltott drogok iránt, ami miatt nem hezitálnak majd, ha valaki egy méretes trombitát kínál feléjük.”
 

Vajon mi abban a megtévesztés, ha egy kendertartalmú termékre kenderleveles logót tesznek? A megtévesztés sokkal inkább a drogellenes gépezettől származik, amely mindennemű kenderterméket kábítószerként azonosít! Ráadásul, ha hihetünk a gondolatmenetnek, akkor ideje leszámolnunk az alkoholizmushoz vezető szőlőlé forgalmazásával, hiszen mit gondoljon a fiatal, ha ugyanazt a szőlőfürtöt látja a kocsma bejáratán, ami az üdítőn is szerepel? Nem is beszélve a pálinkás üvegeket díszítő érett, lédús gyümölcsökről. A gyanútlan fiatal nyilván azt fogja gondolni, hogy jól ismeri a gyümölcsöket, így pár deci minőségi hungarikumtól sem eshet baja… 
 
Komolyra fordítva a szót, tudományos vitában még nem találkoztunk a feltételezéssel, hogy a kendermag íze bárkit illegális drogfogyasztásra hajlamosítana, azzal pedig nem árt megbarátkoznunk, hogy akár a figyelemfelkeltés, akár az egészséges táplálkozás jegyében egyre több kendertartalmú élelmiszerrel fogunk találkozni a jövőben. Az viszont már csak rajtunk áll, hogy megbeszéljük a gyerekünkkel, hogy ízek és logók ide vagy oda, miért nem azonos egy kendermagos nyalóka fogyasztása „egy méretes trombita” elszívásával. Vélhetően meg fogják érteni a különbséget.
 
Kardos Tamás
Drogriporter
2014.05.28.

Kategória: Hírek Témák: Médiamonitor

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 - Kardos Tamás

Agresszió ayahuascától?

december 22, 2015 - Kardos Tamás

Magyarországon is gyógyszer lehet a marihuánából (NOL)

december 3, 2015 - Kardos Tamás

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter