• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kábítószerek és fejlődés – egy ördögi kör fogságában

Szerző: Péter Sárosi | április 19, 2011

Tweet

A Guardian-ben megjelent tanulmány a szegénység, a drogtermelés és a fegyveres konlfiktusok ördögi körére hívja fel a figyelmet

A cikk forrása: Nick Croft, "Drugs and development – caught in a vicious cycle", Guardian
Fordította: Róna Zsuzsa, a TASZ önkéntese

A ma már globális szintű kábítószer ellenes háború 50. évfordulóján többé nem hagyható figyelmen kívül az a kényes kapcsolat, amely a drogok, az országok fejlettsége és a fegyveres konfliktusok között áll fenn.

A fegyveres konfliktusok és a kábítószer szinte mindig együtt járnak. Az ópiumtermesztés – és gyakran a kokatermesztés is – javarészt olyan országokban zajlik, amelyek generációk óta háborús konfliktusban élnek. Ennek főképpen két oka van: a tiltott kábítószer-kereskedelem profitot termel, ami hozzájárul a háborúk finanszírozásához, illetve a konfliktusokkal terhelt területeken gyakran hiányoznak a jogérvényesítés általános intézményei.

Ami talán első ránézésre nem egyértelmű azonban, az a drogkereskedelem és a fegyveres konfliktus közötti szoros kapcsolat oka: a társadalmi és gazdasági fejlettség állapota és szintje.
Ez egy ördögi kör: az alulfejlettség táplálja azt a konfliktust, ami a drogkereskedelmet élénkíti és egyben lendületet ad az újabb konfliktusoknak, ez pedig végül további elszegényedéshez vezet. Mint minden ördögi kör esetén, ezt a láncolatot is nehéz megtörni.

A kérdés azért is szembeötlő, mert az idei évre tehető azon ENSZ egyezmény 50. évfordulója, amely meghirdette a kábítószer-ellenes háborút. A drogkonvenciók végrehajtását felügyelő szervezet, az ENSZ Kábítószer ellenőrzési-és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC), azonban gyakran csak a jog, rend és biztonság oldala felől közelíti meg a kábítószerkérdést. Annak ellenére, hogy a szervezet az ENSZ intézményi rendszer része, csak nagyon ritkán vizsgálja meg a szocioökonómiai hatásokat.

Ezen ideje változtatni. Elengedhetetlen, hogy a UNODC és az egyezményt aláíró tagállamok is belássák, hogy a fejlődés, a fegyveres konfliktusok és a kábítószer-termesztés szorosan összefüggenek egymással. Ezek a kapcsolatok mind kimutathatóak Burmában, a Balkánon, Dél-Amerikában és az indiai szubkontinensen is. A szegénységből és az egyenlőtlen szocioökonómiai fejlettségből eredő instabilitás a polgári konfliktusok katalizátora, amit a kábítószer kereskedelem maga is felerősít.

A drogkereskedelem irányítói kihasználják a szegényeket, kábítószer termesztésre kényszerítik és sebezhetővé teszik őket.

A világ szemtanúja volt, hogy milyen nagy szerepet játszott a szegénység az Észak-Afrikán és a Közel-Keleten végigsöprő politikai zavargások kialakulásában. Ez a hullám cunamivá válhat, mivel azokban az országokban, ahol burjánzik a kábítószer-termelés, még alacsonyabb a szocio-ökonómiai fejlettség szintje, mint a „jázminos forradalom” által megérintett területeken – ugyanakkor a drogból befolyt összegből itt fegyveres felkelések válnak finanszírozhatóvá. Éppen ezért egy kolumbiai típusú konfliktus valószínűsége nagyobb, mint a békés egyiptomi átmenet mintájának átvételéé.

Közismert példa az afganisztáni helyzet, ahol az ópiumkereskedelem nagyban hozzájárul, hogy a tálibok és az egyéb hadurak egy hosszú távú fegyveres konfliktusban is helytálljanak. A Kandahar tartományban elharapozó nyomor emelte az ópium-mákot a 3 leggyakrabban termesztett növény közé Afganisztánban, az irtóhadjáratok és az alternatív fejlesztések ellenére.

A mák-termesztés megszüntetése mindaddig lehetetlen, amíg a farmerek nem találnak biztosabb megélhetési forrást. Ez azonban nem várható rövid időn belül, mivel nem ez a szövetségesek küldetése.

Burmában a népesség 73%-a az ópiumból származó jövedelemtől függ, amelyből élelmiszert, otthont, oktatást és egészségügyi ellátást biztosítanak a családnak. A kábítószer rendelkezéseket végrehajtó ügynökségek évekig próbálkoztak az ópium kiirtásával Délkelet-Ázsiában arra hivatkozva, hogy a kábítószer gazdaság kedvezőtlen feltételeket teremt a társadalmi és gazdasági fejlődéshez.

A beavatkozás a visszájára sült el, hiszen a burmaiak nagy csoportja – élethelyzetéből adódóan – rákényszerült az ópium termesztésére. Nem is beszélve arról, hogy a kormány és a felkelők is egyaránt függnek a kábítószer-kereskedelemtől, hiszen ebből finanszírozzák az egymás ellen folytatott harcukat. Világos, hogy ez egy olyan probléma, ami nem oldható meg gyors intézkedésekkel.

A világ lassan ráébred, hogy a jelenlegi drogpolitikák megbuktak. Nem érték el a kitűzött céljaikat, viszont állandósították a konfliktusokat, az erőszakot és a szegénységet. Egyre inkább világossá válik, hogy a kevésbé fejlett országokban emberek milliói válnak jogfosztottá, aminek következtében felerősödnek az utcán zajló demonstrációk és az államhatalommal szembeni közvetlen lázadás.

Annak ellenére, hogy belátjuk a rendszer működési zavarait, eddig csak nagyon keveset tettünk annak megváltoztatásáért, a hibák kijavításáért. A fejlesztési ügynökségek gyakran korlátozottan határozzák meg saját szerepüket annak a környezetnek a megváltoztatásában, amelyben a drog-gazdaság virágzik. A legtöbb kábítószer-ellenőrző ügynökség viszont kevés figyelmet fordít a fejlesztési tényezőkre abban a kontextusban, melyben tevékenykednek. Mivel ez az év a globális kábítószer ellenes háború 50. évfordulója, a világ nem hagyhatja többé figyelmen kívül a kábítószer, a fejlettség és a konfliktusok között fennálló szoros kapcsolatot.
A fejlesztést támogató ügynökségeknek nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a drogkereskedelmet és a droghasználatot meghatározó feltételek formálására, főképp, ha szándékunkban áll teljesíteni 2015-re a kitűzött milleniumi fejlesztési célokat.

A kábítószer-ellenőrző ügynökségeknek észre kell venniük a kábítószer-termelés realitása mögött rejlő mélyebb összefüggéseket, figyelembe véve azokat a társadalmi és gazdasági tényezőket, melyek a termesztést és a fogyasztást generálják.

Mindkét típusú ügynökségnek meg kell tanulnia, hogyan működjön együtt, és bár a közös célok elérése nehéz feladat, mégis szükséges, ha olyan fejlődést szeretnénk elérni, amely mindenki számára elfogadható, és megtöri az ördögi kört.

Nick Crofts a Nossal Institute for Global Health vezető kutató munkatársa a Melbourne-i Egyetemen és fő szerzője a Dependent on Development jelentésnek.

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter