• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kati és az illegalitás

Szerző: Péter Sárosi | február 15, 2011

Tweet

A mefedron betiltása nem eredményezte a partidrogok iránti kereslet csökkenését

Miután 2010 áprilisában a munkáspárti brit kormány betiltotta a (hazai éjszakai életben kati néven ismert) mefedront, az a kannabisszal és amfetaminnal azonos kábítószer-listára (B-osztály) került, terjesztéséért akár 14 év börtön járhat. Azóta hivatalos fórumokon a mefedron-problémát lezártnak tekintik, kevés szó esik arról, hogy vajon a tilalomnak milyen pozitív és negatív hatásai voltak. A belügyminiszter által szókimondása miatt elbocsátott hivatalos fő kormányzati drogtanácsadó, David Nutt profeszor által létrehozott Független Drogügyi Tudományos Bizottság (ISCD) most egy átfogó vizsgálatot készített a témában. Egy online kérdőíves kutatás keretében 1500 fogyasztót kérdeztek meg.

Az ISCD jelentés szerint a tilalom javára írható, hogy kétségkívül véget vetett a legális mefedron-forgalmazásnak, amely korábban elképesztő profitokhoz juttatott élelmes kereskedőket: a becslések szerint kilogrammonként 2500 Fontért szerezték be a drogot Kínából, majd Angliában grammonkénti 10 Fontos áron helyezték forgalomba az Interneten. A betiltás óta azonban egyáltalán nem tűnt el az utcákról: bár a terjesztés kockázata nőtt, ez egyben az üzletág jövedelmezőségének növekedéséhez is vezetett. Kialakult a mefedron feketepiaca, ahol a mefedron grammonkénti ára kétszeresére növekedett (20-25 Font). Szintén a tiltás javára írható, hogy a mefedron-fogyasztás jelentősen csökkent: a meginterjúvolt fogyasztók 58%-a számolt be arról, hogy a tiltás óta kevésbé fogyaszt mefedront. A drog hozzáférhetősége azonban csak részben szorult vissza, a fogyasztók 51%-a éppolyan könnyen hozzájut, mint azelőtt. És ami fő: a mefedron-fogyasztással felhagyók a tilalom hatására nem váltak drogmentessé, hanem más drogok felé fordultak. 44% például a tiltás óta mefedron helyett kokaint és ecstasy-t fogyasztott.

A tilalom egyik másik negatív hatása az volt, hogy a mefedron-kereskedelemmel foglalkozó cégek átálltak más, legális drogok forgalmazására. Az ISCD rámutat, hogy az elmúlt évben 40 új szintetikus drog jelent meg a brit piacon, ezeket Kínában állítják elő és onnan exportálják Európába. Ezek ún. designer drogok, amelyeket kimondottan azért fejlesztenek ki a laboratóriumokban, hogy legális utánpótlásról gondoskodjanak a már betiltott tudatmódosító szerek helyett. Ezek molekuláris szerkezete és pszicho-farmakológiai hatása többnyire alig tér el a már tiltólistán szereplő anyagokétól, ugyanakkor az adagolásban például igen jelentős különbségek lehetnek – a helytelenül megválasztott dózis vagy éppen kombináció igen nagy veszélyeket hordozhat magában. A jogalkotó számára többnyire legalábbis hosszú hónapokra van szükség ahhoz, hogy egy szer felkerüljön a tiltólistára. A közvélemény és a politika többnyire abban látja a megoldást, hogy ezt az időt lerövidítse és minél hamarabb tiltólistára kerülhessenek. Úgy tűnik azonban, hogy minél több drogot tiltanak be a hatóságok, annál több új legális drog jelenik meg a piacon: Nagy-Britanniában 2008-ban 13, 2009-ben 24, 2010-ben pedig 40 új szert regisztráltak.

Magyarországon január elsejétől szintén kábítószerré minősítették a mefedront, hasonló hatásvizsgálat azonban ezidáig nem készült a tiltás következményeiről.

Sárosi Péter

 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter