• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kati, Zsuzsi, Macska: a legextrémebb drogok (Kritika – Napidoktor)

Szerző: Kardos Tamás | november 29, 2011

Tweet

Pontosabban a legextrémebb tévhitek egy helyen

Augusztus közepén találkoztunk először a Napidoktor.hu rejtélyes forrásával, Adrinával, amely még a magunkfajta edzett drogmédia-fogyasztókat is meglepte. Adriana most ismét lecsapott, ezúttal talán még hajmeresztőbb állításokkal, továbbra is a dizájner drogok témájában.

  

 

Az rögtön nyilvánvalóvá vált, hogy a szerző nem szembesült semmiféle szakmai kritikával az előző cikke óta, hiszen változatlanul úgy hiszi, hogy a Kati és a Zsuzsi név két különböző szert rejt (pedig valójában mind a kettő a mefedron beceneve), ráadásul fenntartja, hogy ezeket „arra tervezték, hogy a virágok növekedését serkentse, illetve, hogy porszívózsákot illatosítsanak vele”. Ismét leírjuk, hogy nem, a mefedron sohasem volt se növekedést serkentő, sem porszívózsák illatosító szer; ezek az álcák pusztán arra szolgálnak, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlan termékként kerülhessenek forgalomba. A média híradásaiból kiindulva már alig akad, aki elhiszi ezt a mesét, így az kifejezetten ciki, ha egy ismeretterjesztőnek szánt cikk írója ül fel ennek a régi trükknek. A szerző ráadásul még mindig nem értesült arról, hogy a mefedron itthon már az év elején tiltólistára került, így tévhiteit kombinálva azt terjeszti, hogy jelenleg is beszerezhető a kertészetekben. Ülj le, egyes – szokták erre mondani… de ő tovább folytatja.

A mefedron hatásait tekintve a Napidoktor úgy véli, hogy a szer kis dózisban „kellemesen elbódít”, nagyobb mennyiség mellett a depressziótól a szívhalálig bármi bekövetkezhet. Nos, lévén hogy a mefedron egy stimuláns, bódulatról szó sincs, inkább fokozott éberségről, nyitottságról és a beleérző képesség növekedéséről. A depresszió sem közvetlen hatás, hanem a kiürülés egyik jellemző velejárója, közvetlenül a mefedron okozta halálesetre pedig igen kevés példát találni. A hosszú távú hatásokat ugyanakkor alig ismerjük, ezért leginkább emiatt lehet kockázatosnak minősíteni a mefedron használatát.
 

Elhangzik itt egy érdekes közbevetett mondat: „a droglistán nem szereplő szert másoknak nem szabad árulni, de magánál tarthat az ember”. Érdekes, de nem igaz. Anélkül, hogy azon élcelődnénk, hogy most akkor, definíció szerint nem szabad a konyhasó nevű szert árulni, hiszen nincs rajta a „droglistán”, érdemes rámutatni, hogy a tiltólistán nem szereplő drogokat forgalmazó üzleteket „kóros szenvedélykeltésre” hivatkozva záratták be, amiért bódulat kiváltására alkalmas szereket értékesítettek fiatalkorúaknak. E törvény ugyanis csak a fiatalkorúaknak történt eladás esetében alkalmazható.
 
Az egyik bekezdés közepén kiderül, hogy a mefedront valójában Ginának és angyalpornak is hívják, vagyis hirtelen két új szer, a GHB és a PCP, vagyis az angyalpor is azonosítva lesz a mefedronnal. A leírást továbbolvasva leginkább a GHB-re gyanakodhatunk (ami folyadék halmazállapotú, tehát érthetetlen, hogy az angyalPOR egyáltalán hogyan keveredhetett ide). Tévedés azt állítani, hogy „akik próbálták, soha többé nem hajlandóak rá”, hiszen a GHB rekreációs dózisban ma is népszerű szer a partiszcénában.
A következő, a hatásokat illusztrálni hivatott mondatot csupán a szabad asszociációk beindítására másoljuk ide: „Annyira ijesztő a hatása, az, hogy teljes öntudatlanságba kerül az illető”.

Ezek után elérkezünk a Miau-miauhoz, amiről a szerző ezúttal sem tudja, hogy a mefedron egy sokadik fantázianeve, következésképp azt sem, hogy tiltólistás. Végül eljutunk a krokodilhoz is, amelyről csak az nem derül ki, hogy használata Oroszországban jellemző.

Ezúton (és olvasói levél formájában is) szeretnénk nyomatékosan megkérni a Napidoktor.hu portált, hogy mellőzze e szerző cikkeinek publikálását, mert hemzseg a tévedésektől a drogok nevétől és legális státuszától kezdve, az alkalmazási területükön át az hatások ismertetéséig.

 

FRISSÜLÉS: A NAPIDOKTOR.HU PORTÁL KRITIKÁNK HATÁSÁRA ELTÁVOLÍTOTTA A FENTI CIKKET HONLAPJÁRÓL ÉS FELKÉRT MINKET A DROGOKKAL KAPCSOLATOS CIKKEIK KORRIGÁLÁSÁRA. A RÉSZLETEKET LÁSD ITT

 

 

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.11.29.

Kategória: Hírek Témák: Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 - Kardos Tamás

Agresszió ayahuascától?

december 22, 2015 - Kardos Tamás

Magyarországon is gyógyszer lehet a marihuánából (NOL)

december 3, 2015 - Kardos Tamás

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter