• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítség
  • HU
    • EN
    • RU

Kati, Zsuzsi, Macska: a legextrémebb drogok (Kritika – Napidoktor)

november 29, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Pontosabban a legextrémebb tévhitek egy helyen

Augusztus közepén találkoztunk először a Napidoktor.hu rejtélyes forrásával, Adrinával, amely még a magunkfajta edzett drogmédia-fogyasztókat is meglepte. Adriana most ismét lecsapott, ezúttal talán még hajmeresztőbb állításokkal, továbbra is a dizájner drogok témájában.

  

 

Az rögtön nyilvánvalóvá vált, hogy a szerző nem szembesült semmiféle szakmai kritikával az előző cikke óta, hiszen változatlanul úgy hiszi, hogy a Kati és a Zsuzsi név két különböző szert rejt (pedig valójában mind a kettő a mefedron beceneve), ráadásul fenntartja, hogy ezeket „arra tervezték, hogy a virágok növekedését serkentse, illetve, hogy porszívózsákot illatosítsanak vele”. Ismét leírjuk, hogy nem, a mefedron sohasem volt se növekedést serkentő, sem porszívózsák illatosító szer; ezek az álcák pusztán arra szolgálnak, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlan termékként kerülhessenek forgalomba. A média híradásaiból kiindulva már alig akad, aki elhiszi ezt a mesét, így az kifejezetten ciki, ha egy ismeretterjesztőnek szánt cikk írója ül fel ennek a régi trükknek. A szerző ráadásul még mindig nem értesült arról, hogy a mefedron itthon már az év elején tiltólistára került, így tévhiteit kombinálva azt terjeszti, hogy jelenleg is beszerezhető a kertészetekben. Ülj le, egyes – szokták erre mondani… de ő tovább folytatja.

A mefedron hatásait tekintve a Napidoktor úgy véli, hogy a szer kis dózisban „kellemesen elbódít”, nagyobb mennyiség mellett a depressziótól a szívhalálig bármi bekövetkezhet. Nos, lévén hogy a mefedron egy stimuláns, bódulatról szó sincs, inkább fokozott éberségről, nyitottságról és a beleérző képesség növekedéséről. A depresszió sem közvetlen hatás, hanem a kiürülés egyik jellemző velejárója, közvetlenül a mefedron okozta halálesetre pedig igen kevés példát találni. A hosszú távú hatásokat ugyanakkor alig ismerjük, ezért leginkább emiatt lehet kockázatosnak minősíteni a mefedron használatát.
 

Elhangzik itt egy érdekes közbevetett mondat: „a droglistán nem szereplő szert másoknak nem szabad árulni, de magánál tarthat az ember”. Érdekes, de nem igaz. Anélkül, hogy azon élcelődnénk, hogy most akkor, definíció szerint nem szabad a konyhasó nevű szert árulni, hiszen nincs rajta a „droglistán”, érdemes rámutatni, hogy a tiltólistán nem szereplő drogokat forgalmazó üzleteket „kóros szenvedélykeltésre” hivatkozva záratták be, amiért bódulat kiváltására alkalmas szereket értékesítettek fiatalkorúaknak. E törvény ugyanis csak a fiatalkorúaknak történt eladás esetében alkalmazható.
 
Az egyik bekezdés közepén kiderül, hogy a mefedront valójában Ginának és angyalpornak is hívják, vagyis hirtelen két új szer, a GHB és a PCP, vagyis az angyalpor is azonosítva lesz a mefedronnal. A leírást továbbolvasva leginkább a GHB-re gyanakodhatunk (ami folyadék halmazállapotú, tehát érthetetlen, hogy az angyalPOR egyáltalán hogyan keveredhetett ide). Tévedés azt állítani, hogy „akik próbálták, soha többé nem hajlandóak rá”, hiszen a GHB rekreációs dózisban ma is népszerű szer a partiszcénában.
A következő, a hatásokat illusztrálni hivatott mondatot csupán a szabad asszociációk beindítására másoljuk ide: „Annyira ijesztő a hatása, az, hogy teljes öntudatlanságba kerül az illető”.

Ezek után elérkezünk a Miau-miauhoz, amiről a szerző ezúttal sem tudja, hogy a mefedron egy sokadik fantázianeve, következésképp azt sem, hogy tiltólistás. Végül eljutunk a krokodilhoz is, amelyről csak az nem derül ki, hogy használata Oroszországban jellemző.

Ezúton (és olvasói levél formájában is) szeretnénk nyomatékosan megkérni a Napidoktor.hu portált, hogy mellőzze e szerző cikkeinek publikálását, mert hemzseg a tévedésektől a drogok nevétől és legális státuszától kezdve, az alkalmazási területükön át az hatások ismertetéséig.

 

FRISSÜLÉS: A NAPIDOKTOR.HU PORTÁL KRITIKÁNK HATÁSÁRA ELTÁVOLÍTOTTA A FENTI CIKKET HONLAPJÁRÓL ÉS FELKÉRT MINKET A DROGOKKAL KAPCSOLATOS CIKKEIK KORRIGÁLÁSÁRA. A RÉSZLETEKET LÁSD ITT

 

 

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.11.29.

Kategória: Hírek Témák: dizájner drogok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor, Oroszország drogpolitikája

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter