A Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság csütörtökön arról határozott, hogy a fogyasztók elleni büntetőjogi szankciók túl szigorúak és enyhítésre szorulnak
A Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságban (KKB) a minisztériumok és kormányzati intézmények mellett tavaly óta már a nem-kormányzati szervezetek által választott négy képviselő is teljes jogú tagként vesz részt, köztük a TASZ Drogpolitikai Programjának vezetője. Miután a civil képviselők szóvá tették, hogy a plenáris ülés miért nem tárgyalja a Btk. újrakodifikálásának kérdését, a KKB elnöke, Lamperth Mónika ígéretet tett arra, hogy egyeztetni fog Draskovics Tibor igazságügyi miniszterrel, és a közeljövőben egy rendkívüli ülésen napirendre kerül a büntetőjogi reform. Hangsúlyozta azonban, hogy politikai döntés még nem született és a kormány sem egységes ebben a kérdésben, így további vitákra van szükség. A bizottság tagjai között a Legfelsőbb Bíróság 1/2007. jogegységi határozata váltotta ki a legtöbb vitát, amely szerint a bíróságoknak a már meg nem lévő, elfogyasztott drogok mennyiségét össze kell adni a lefoglalt drogmennyiségekkel, és ez alapján kell ítéletet hozniuk. A TASZ egyik jelenleg folyó ügyében már született olyan – nem jogerős – ítélet, amelyben egy rendszeres fogyasztót a bíróság a korábban általa elfogyasztott drogok megszerzése miatt ítélt el: így eleshet az eltereléstől és átkerül egy súlyosabb büntetőjogi kategóriába (5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűntett). Álláspontunk szerint ez ellentétes azzal a jogalkotói szándékkal, amely szerint a fogyasztói és terjesztői típusú magatartásformák között éles különbséget kell tenni, így az egyedüli megoldás a Btk. módosítása (lásd bővebben a kampányoldalunkon). A Legfelsőbb Bíróság és a Legfőbb Ügyészség azonban nem osztotta ezt a nézetet, a KKB számára készített szakértői véleményben kijelentették, hogy nincs ellentétben a jogalkotói szándékkal, ha a rendszeres fogyasztókat súlyosabban büntetik a korábban elfogyasztott mennyiségek miatt.
Magán az ülésen azonban kiderült, hogy a jogértelmezési nézeteltérésektől függetlenül egyetértés van a tagok között abban, hogy a fogyasztókkal kapcsolatos büntetőjogi szabályozás túl szigorú, így egyetlen ellenszavazat mellett a bizottság megszavazott egy olyan határozati javaslatot, amely felszólítja a kormányt, hogy enyhítsen a fogyasztókat sújtó szankciókon (ekkor Lamperth Mónika már nem volt jelen). A KKB jogi szakbizottsága korábban már jóváhagyta azt a Frech Ágnes bírónő által jegyzett normaszöveget, amely a droghasználatot bűncselekményből szabálysértéssé minősítené. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium ezidáig nem küldte tárcakörözésre ezt az anyagot, és a legutóbb azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy nem tervezi a Btk. kábítószerrel kapcsolatos szakaszainak módosítását, sőt, az általános rész benyújtását is elhalasztották (bár az új Büntetőkódex megalkotása tavaly még a legfontosabb tervek között szerepelt). Kérdés, hogy a szakemberek pozitív nyilatkozatai és az ombudsman múlt heti levele után ezúttal a kormány saját tanácsadó szervének határozott állásfoglalása mekkora súllyal esik latba a döntéshozatali folyamatban, avagy mennyiben születik szakmailag megalapozott döntés. A TASZ eljuttatja az érintett kormányzati tisztviselőknek és parlamenti képviselőknek a kampány háttéranyagait, így például a kampányvideónk DVD változatát, és minden lehetséges fórum és médium felhasználásával arra törekszik, hogy megszűnjék a fogyasztók büntetőjogi fenyegetettsége.
Sárosi Péter
Kapcsolódó cikkek: