A Földgömb folyóirat május-júniusi számában egy kitűnő írás született a koka-kultúráról. Olvasását mindenkinek ajánljuk.
A Magyar Földrajzi Társaság kéthavonta kiadott, Földgömb című folyóiratának aktuális számában megjelent egy informatív és szépen illusztrált ismerető a dél-amerikai koka kultúráról, Bugya Éva tollából.
A cikk bemutatja a koka növény több évezredes történetét, használatának élettani hatásait, ugyanakkor kitér a szabályozásának jelenkori helyzetére, ezzel szemléltetve a tradicionális felhasználás és a kokain piacra való termelés között húzódó feszültséget.
Ezzel kerül párhuzamba az első ízben a nyugati világ által előállított kokain egészen eltérő felhasználási kultúrája, melynek megjelenése alapvetően átformálta és sokkal komplexebbé tette a kokáról kialakított évezredes képet. E folyamat végeredményeképpen döntött az ENSZ a növény teljes mértékű kiirtásáról.
„Ám ezzel ismét elérkeztünk a kokához szervesen kapcsolódó, ősi időkben gyökerező kultúrák és az andesi identitástudat központi szimbólumainak dilemmájához; van-e joga egy problémákkal küzködő világrésznek eltörölni egy másik kultúra alapjaihoz tartozó elemet?”
A koka termelés szabályozásának aktuálpolitkai hátteréről további információkkal szolgál az alábbi beszámoló és videó, illetve ez a tavaly megjelent dokumenumfilm.
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.06.03.