• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • angol
  • orosz

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Az Andok-vidékén hagyományos kokalevelek európai felbukkanását kokainnal felturbózott teaként értelmezte a média – röviden bemutatjuk a kettő közti különbségeket

Az ünnepek alatt jelent meg a sajtóban a hír egy olasz buszsofőrről, aki egy perui teától pozitív drogtesztet produkált. Üzemorvosa maga is kipróbálta a legálisan vásárolt terméket és az ő drogtesztje is pozitív lett. Ez alapján a sajtó rögtön kokainnal dúsított teát kiáltott, ami téves asszociációk sorát eredményezte. A magyar hírt a ripost.hu oldalán olvastuk, de a nemzetközi sajtó is tévesen „kokain tea” névvel illette a kokalevekből készült főzetet, más néven kokateát. Mi a fő különbség a kokalevélből készült tea és a kokain között?
 

 
Az Andok-vidékén őshonos kokacserje leveleit évezredek óta használják az őslakosok stimuláns, vallásos és gyógyászati célból. A kokalevél az élénkítő alkaloidák mellett számos tápanyagot és vitamint tartalmaz. Bolíviában és Peruban az őslakosok körében mind a mai napig olyan hétköznapi cselekedetnek számít a koka fogyasztása, mint Európában a kávézás. Ezen felül a ritka, magaslati levegőn a kokalevél rágcsálása az éhség ellen és a munkavégzés megkönnyítésére általános gyakorlat. Érthető, hogy Bolívia elnöke, Evo Morales nyíltan fellépett a 1961-es ENSZ Egyezmény ellen, melyet a fehérember mértéktelen kokainhasználata hívott életre, de a hagyományos kokahasználatra is kiterjed. Az egyezmény értelmében a koka tea forgalmazása illegális kereskedelemnek, fogyasztása pedig kábítószerrel való visszaélésnek minősül. Moralesnek köszönhetően Bolíviára az utóbbi kitétel mára már nem érvényes, a többi országban azonban fennmaradt a tilalom.
 
 
 
A kokacserje levelét a kávéhoz hasonló, alacsony kockázatú stimulánsként tartják számon, melyben a kokain alkaloid tartalom 0,25-0,75% körüli. Egy kokalevelekből készült tea átlagosan 4-5 mg kokain alkaloidát tartalmaz, ami eufóriát egyáltalán nem, mindössze enyhe éberséget eredményez. Ezzel szemben kokalevelekből előállított kokainporból az enyhe hatáshoz 20-50mg, az erős hatásokhoz 150mg mennyiség szükséges, amiből világosan látszik, hogy a levelek és a nyugati világ számára előállított kokain nem egy ligában játszanak. 
 
Ennek ellenére a drogteszt a kokain alkaloida jelenlétét a kokalevélből is kimutatja, így a nemzetközi egyezmények alapján illegálisnak minősül. Ezért kellett leszedni a terméket az olasz boltok polcairól és ezért indult eljárás a kereskedővel szemben. Pontatlan azonban azt állítani, hogy a napi egy bögre teát megivó buszsofőr kokainozott volna – a kokalevélből készült enyhe stimulánst fogyasztotta, amit sokkal inkább a kávé, mint a kokain alternatívájaként lehet kezelni.
 
Kardos Tamás
TASZ

Kategória: Hírek Témák: ENSZ drogpolitika, Médiamonitor

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter