• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Lesz-e hangja a civileknek?

Szerző: Péter Sárosi | július 11, 2012

Tweet

A Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságot átalakítják – a civilek a kormányzati szereplőktől elkülönítve vitathatják majd meg a drogpolitikai kérdéseket

Több mint három órás ülést tartott a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság az Emberi Erőforrások Minisztériumának klubtermében. A legnagyobb vitát kiváltó témák közé tartozott a KKB tervezett átalakítása, amelynek keretében a civil delegáltak elveszíthetik jelenlegi státuszukat. 2007 óta ugyanis a szakami szervezetek négy képviselőt választhatnak maguk közül, akik a tárcák és kormányzati intézmények ülésén teljes jogú tagként vehetne részt – és tudásukkal, tapasztalataikkal nagyban hozzájárultak a KKB munkájának színvonalához. Egy új kormányrendelet szerint viszont a hasonló testületeket egységesíteni kell, a tárcaközi bizottságokban kizárólag állami szereplők vehetnek majd részt, míg a tanácsban kizárólag civilek – így a jövőben valószínűleg a civilek nem vehetnek részt a kormányzati drogpolitikai szereplők egyeztetésein, hanem magukban ülésezhetnek, egy állami vezető irányításával. A civil tanácsot ezenkívül a minisztérium szeretné kibővíteni olyan szervezetekkel, amelyek nem tartoznak a szakmai ernyőszervezetekhez, de „értékteremtő” tevékenységet folytatnak. A civil delegáltak élesen bírálták ezt a folyamatot és kétségbe vonták, hogy egy ilyen civil fórumban érvényesülhet-e a szakmai kompetencia és hogy vajon mennyiben veszi majd figyelembe a kormány az álláspontjukat. A kormányoldal ígéretet tett arra, hogy a koncepciót majd a civilek is véleményezhetik.

Vitát váltott ki Szemelyácz János pszichiáter azon felvetése is, hogy vajon miért nem történik előrelépés az ombudsman által is hiányolt területeken, így például a gyermek és serdülőkorú drogfüggők ellátásában, vagy a tűcsere programok tűellátásának kérdésében. A kormány részéről Müller Éva drogkoordinátor ingerülten visszautasította, hogy a kormány mulasztásáról lenne szó – véleménye szerint a szakmai szervezetek elégtelen együttműködése a toporgás fő oka. A tűcsere programok hatékonyabb kiszolgálását célzó ún. tűdepot létrehozásával kapcsolatban ugyanakkor sem az Ártalomcsökkentők Egyesülete, sem pedig a MADÁSZSZ nem kapott hivatalos felkérést.

Az ülésen nem tudott részt venni Topolánszky Ákos, a MADRISZ elnöke, aki beszámolót tartott volna az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSzB) drogpolitikai ajánlásairól. Ehelyett levelet küldött a KKB részére, amelyet az ülésen felolvastak. Az EGSzB jelentése többek között rámutat a büntetőjogi szigor eredménytelenségére, a tudományos bizonyítékok használatának elégtelenségére és a civil társadalom nagyobb bevonására sürgeti a tagállamokat, rámutatva, hogy jelenleg negatív tendenciák figyelhetők meg Európában. „Az európai irányváltás kritikája nagymértékben egybecseng az elmúlt két év drogpolitikai fordulatával Magyarországon” – fogalmazott Topolánszky a levelében. Téglásy Kristóf főosztályvezető ebből azt a következtetést vonta le, hogy Magyarország eszerint az EU fősodrába tartozik, az EU irányváltása megfelel az EU fordulatának. A civilek erre kifejtették, hogy a jelentés éppen arra kívánt rámutatni, hogy a tudományos bizonyítékok és szakmai érvek alapján mik a problémák az európai drogpolitikákkal, nincs tehát ok arra, hogy nyugodtan hátradőljünk.

A C-lista kapcsán a BSZKI képviselője, Nagy Júlia felvetette, hogy számos olyan drog került hazai forgalomba, amelyek sem a kábítószer-listán, sem pedig az új pszichoaktív anyagok listáján (C-lista) nem szerepelnek. Ezek közül az etilamfetamin ráadásul egy gyógyszerlistán szereplő anyag, amit a C-listára sem lehet felvenni, és amennyiben lefoglalják, akkor a hatóságoknak a vizsgálat után vissza kell azt szolgáltatni a tulajdonosnak. Az új szerek C-listára való felvétele azért késlekedik, mivel a jogszabály az Országos Addiktológiai Centrumot bízza meg a listáravételi eljárás levezetésével, az OAC-nak ugyanakkor erre nincsen sem pénzügyi, sem humánerőforrása – és a minisztérium ezidáig nem biztosította ezeket. A listáravételi eljárás jelenleg szünetel.

Téglásy Kristóf a civilek kérésére a pályázatok helyzetéről is beszélt. 2011-ben maradványtartási kötelezettség alá vontak jelentős forrásokat, január 15-éig nem lehetett kifizetni a pályázatokat, ekkor viszont életbe lépett egy új jogszabály, ami nem adott lehetőséget arra, hogy a minisztérium forrást adjon át a pályázatkezelőne, ezért csúszott a tavalyi pályázatok kifizetése. A mai napig azonban a kábítószer-területen 370 millióból 350 milliót kifizettek, további 20 milliónál pályázatkezelési problémák miatt nem került sor a kifizetésre, a pályázatkezelő és az államkincstár közötti problémák miatt. Téglásy ígéretet tett arra, hogy a 2012. évi pályázatoknál már rendben kifizetésre kerülnek a pénzek a megadott határidőn belül, a szerződéskötéstől számított 30 napon belül megkapják a pénzt a szervezetek. Az új pályázatok kiírására pedig már lépéseket tettek, hogy a programok már az ősz során megkezdődhessenek (a korábbi években már májusban kiírták a pályázatokat).

Nemzeti drogsratégiája továbbra sincs az országnak – és nem kaptunk tájékoztatást arról, hogy pontosan mikorra várható, jelenleg még azon dolgozik a drogkoordináció, hogy egy márciusi kormányrendelet által előírt formai követelményeknek megfelelően átírja a szöveget, koncepcionális változtatást azonban nem terveznek. 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter