• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Magyar Nemzet 2006. január 9. Önfeljelentő drogos a bíróság előtt (A Drogriporter levele)

Szerző: Péter Sárosi | január 16, 2006

Tweet

Tisztelt Szerkesztőség,

 

Joó István cikkében (Önfeljelentő drogos a bíróság előtt Magyar Nemzet 2006. január 9.) azt írja, hogy mint ismeretes, „utóbb hamburgi, új zélandi és maastrichti kutatók egyaránt azt mutatták ki, hogy a könnyű drogok sok esetben agykárosodást és pszichózist okoznak.” Ha közelebbről szemügyre vesszük ezeket a vizsgálatokat, kiderül, hogy messze nem alkalmasak ilyen súlyú következtetések levonására. 

Az új-zélandi vizsgálat[1] éles kritikát váltott ki más szakértőkből[2] (pl. Mitch Earlywine-ból, aki a magyarul is megjelent Marihuána: a tudomány álláspontja című könyv szerzője). A kritikusok szerint az új-zélandi kutatók nem használtak szabványos diagnosztikai módszereket, és az adatok elemzését sem végezték el megfelelően, így eredményeikből korántsem lehet levonni azt a következtetést, hogy a rendszeres kannabisz-használat pszichózishoz vezet.

A Maastrichti Egyetem kutatói által végzett vizsgálat[3] mindössze megerősítette azt az eddig is sejtett összefüggést, hogy a pszichózisra genetikailag hajlamos fiatalok esetében a kannabisz intenzív fogyasztása növeli a tünetek megjelenésének valószínűségét (bár kérdés, hogy vajon nem éppen a jelentkező tünetek miatt szívnak-e kannabiszt egyfajta öngyógyításként), de maga a kutató is megerősítette egy interjúban, hogy ez nem jellemző azok esetében, akik nem hajlamosak pszichózisra[4].

Ha a marihuána használata például szkizofréniához vezetne, ennek meg kellene jelennie a mentális betegségek statisztikai alakulásában is. A szkizofrénia ugyanakkor nem fordult elő gyakrabban azokban a történelmi korokban amelyekben a marihuána-fogyasztás elterjedtebb volt[5], az elmúlt harminc évben pedig, a kannabisz-használat ugrásszerű növekedéséhez képest a szkizofrénia előfordulása enyhén csökkenő tendenciát mutat[6].

Mi a helyzet a hamburgi kutatással? A Szerző valószínűleg arra a vizsgálatra gondol, melyben a kutatók 30 jelenlegi, 29 volt ecstasy használót, 29 többféle drogot is használó illetve 30 nem droghasználó embert hasonlítottak össze különböző mentális zavar tekintetében[7]. A kutatók azt találták, hogy a csak ecstasyt használóknak nem volt több pszichiátriai problémája, de gyakrabban voltak a szerhasználattal kapcsolatos érzelmi, szorongásos és kognitív zavaraik. Ugyanakkor ezek az emberek átlagosan 821 tablettát fogyasztottak el életük során, tehát koránt sem az ecstasy-fogyasztók alkalmi, rekreációs fogyasztási mintájú többségét reprezentálják – a túlzásba vitt droghasználat problémákkal jár, de nem éli át mindenki ezeket a problémákat, ha az adott szert mértékletesen használja, a többség pedig Magyarországon is ebbe a kategóriába tartozik[8].

Végezetül a Skót rendőrséggel kapcsolatban: A hagyományosan reformellenes skót rendőri vezetők a kannabisz lefoglalások számának jelentős növekedése alapján azt állították, hogy az enyhébb szabályozást a drogkereskedők a piac bővítésére használják ki. Ez az állítás két okból is cáfolható. Egyrészt, a reform egyáltalán nem enyhítette a kannabisz kereskedőire kiszabható büntetési tételeket, sőt, éppen hogy szigorított azokon (az összes C osztályba tartozó drog kereskedelméért 14 év szabható ki). A változás tehát esetleg azt mutathatja, hogy a szigorítás hatástalan a kereskedelem megfékezésére. Másrészt a rendőrség által lefoglalt drogok mennyiségét a társadalomtudományi kutatásban nem fogadják el a drogpiac alakulását mérő közvetlen mutatónak. A kutatások azt mutatják, hogy olyan időszakokban, amikor a rendőrségi lefoglalások aránya növekedett Amerikában és Európában, a drogok fekete piaci ára paradox módon csökkent[9], elérhetősége pedig nem változott, vagy növekedett[10].

 

Források:



[1] Fergusson DM, Horwood LJ, Ridder EM (2005) Tests of causal linkages between cannabis use and psychotic symptoms. Addiction, 28 February 2005 100(3): 354-66.

[2] Psychosis, Hype And Baloney, Bruce Mirken Mitch Earleywine, AlterNet March 7, 2005

 

[3] Henquet C, Krabbendam L, Spauwen J, Kaplan C, Lieb R, Wittchen Hu, van Os J. (2005) Prospective cohort study of cannabis use, predisposition for psychosis, and psychotic symptoms in young people. British Medical Journal 2005 Jan 1;330(7481):11. Epub 2004 Dec 1.        

 

[4] Marijuana may increase risk of psychosis – Drug makes some users more vulnerable to mental problems MSNBC December 1, 2004

 

[5] Hall W. and Solowij N. Adverse effects of cannabis, Lancet 1998; 352:1611-16  

 

[6] Macleod J, Oakes R, Copello A, Crome I, Egger M, Hickman M, Oppenkowski T, Stokes-Lampard H, Davey Smith G. (2004) Psychological and social sequelae of cannabis and other illicit drug use by young people: a systematic review of longitudinal, general population studies. Lancet. 2004 Május 15;363(9421):1579-88. 

 

[7] Mental disorders in current and former heavy ecstasy (MDMA) users. Addiction. 100(9):1310-1319, September 2005. Thomasius, R. 1; Petersen, K. U. 1; Zapletalova, P. 1; Wartberg, L. 1; Zeichner, D. 1; Schmoldt, A. 2

 

[8] Nemzeti Drog Fókuszpont (2005) “MAGYARORSZÁG” Új fejlemények, trendek és részletes információk a kiemelt témákról – 2005-ös ÉVES JELENTÉS az EMCDDA számára,  Nemzeti Drog Fókuszpont Budapest, 2005 104., 107. oldal

 

[9] Rhodes et al., What America’s Users Spend on Illegal Drugs, 1988-1998. Report Submitted to the Office of National Drug Control Policy, (Cambridge, MA: Abt. Associates, 2000.)

 

[10] Lee, L. W., „Would Harassing Drug Users Work?,” Journal of Political Economy, 82 (1993).

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter