• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Magyarországon is gyógyszer lehet a marihuánából (NOL)

Szerző: Kardos Tamás | december 3, 2015

Tweet
Még el sem kezdődtek az egyeztetések, a média máris téves tájékoztatást nyújt a marihuána gyógyászati alkalmazásáról
 

Több európai ország mintájára itthon is felmerült a kannabisz gyógyászati célú alkalmazásának gondolata a közelmúltban, amiről az Egészségügyi Államtitkárság nyújtott tájékoztatást. Közismert, hogy a kannabisz az egyik legelterjedtebben használt illegális szer itthon és az egész világon, és számos tévhit kering a fogyasztással járó kockázatokról, ezért gondos ismertetésre szorul, hogy milyen esetekben indokolt és milyen egészségügyi előnyökkel járhat a gyógyászati célú alkalmazás. Ennek tisztázása csak részben valósult meg a Népszabadság cikkében, amely komoly tévedéseket is tartalmaz.
 
 
 
Sajnos az EMMI egészségügyi államtitkárságának közleményéről csak áttételesen értesülhettünk a Híradó honlapján, a teljes közleménynek nem bukkantunk nyomára. Mindenesetre az MTI tájékoztatásából kiderül, hogy a kannabisz mindkét fő összetevőjének – a bódulatkeltésért is felelős THC-nek, illetve a nem-pszichoaktív, de számos egészségügyileg előnyös tulajdonsággal bíró CBD-nek – gyógyászati alkalmazása is felmerült. A Népszabadság oldalán rövid felsorolást találunk azokról a betegségekről, melyek esetében orvosi receptre elérhető a kannabisz az ezt engedélyező országokban, majd azt is megtudhatjuk, hogy mára nagy mennyiségű tudományos bizonyítékkal rendelkezünk a kannabisz gyógyászati hatékonyságáról, illetve hogy az engedélyezés nem jár együtt a „drogturizmus” növekedésével. Eddig minden oké. Az ellenérvekhez érve azonban megbicsaklik az írás.
 
A kapudrog-elméletről – melyet a szakirodalom már régen meghaladottnak tekint – egy egészen furcsa meghatározást kapunk. Hajba Ferenc szerint ugyanis nem azt nevezzük kapudrognak, aminek használata később kockázatosabb szerek kipróbálásához vezet, hanem valami egészen meglepőt: 
 
„Kapudrogoknak hívja a szakma azokat a könnyű, legkevésbé ártalmas szereket, melyek alkalmazása nem jelentene különösebb veszélyt az ember egészségére, ám kialakíthatna – nem feltétlenül függőséget okozó – szokásokat, ami szinte rákényszerítené az orvosokat, hogy fájdalomcsillapítás esetén elsőként ezeket a szereket írják föl – ez viszont esetleg a drogokkal való üzletelésre is alkalmas lehet.”
 
A kapudrog tehát nem a használóra, hanem az orvosra nézve veszélyes, aki majd nem tehet mást, minthogy nagy mennyiségekben írja fel azt a betegei számára. A nehezen követhető gondolatmenet mögött, ha jól értjük, az az aggodalom áll, hogy az orvosok ezentúl sokak számára kannabiszt fognak felírni fájdalomcsillapítóként, ami később akár a feketepiacon is felbukkanhat. Ezzel kapcsolatban érdemes megvizsgálnunk azokat a helyeket, ahol az orvos fájdalomcsillapítás céljából felírhat kannabiszt. A tudományos kutatások egybehangzóan állítják, hogy a kannabisz bizonyos típusú fájdalmak – például a neuropátiás fájdalom – esetében hatékonyabb és biztonságosabb alternatívát jelent, mint az ópiát alapú, vényköteles fájdalomcsillapítók, melyek az USA-ban évente hozzávetőleg 16000 ember halálát okozzák. Egy kutatás kimutatta, hogy miközben az USA-ban emelkedik az ópiátok (vényköteles fájdalomcsillapítók) okozta halálesetek száma, addig a gyógyászati kannabiszt engedélyező államokban negyedével csökkent az arányuk az 1999-2010 közötti időszakban. A tendencia annak ismeretében még kedvezőbb, hogy szemben az ópiátokkal a marihuánának nem létezik halálos túladagolása. Emiatt néhány szakértő már nemhogy kapudrogként, hanem egyenesen „kijáratdrogként” tekint a kannabiszra, amivel kiváltható a több egészségügyi kockázattal járó vényköteles szerek használata, valamint megelőzhető, illetve orvosolható az ópiát függőség. A feketepiaci előfordulással kapcsolatban pedig érdemes megjegyezni, hogy a receptre felírt kannabisz rendszerint jóval drágább az utcai fűnél, így nem nyújt versenyképes alternatívát a terjesztőknek. 
 
A pontosítások mellett reméljük, hogy több hasonló, tájékoztató jellegű cikket olvashatunk a gyógyászati kannabisz témájában, hogy a lakosság számára is érthetővé váljon, miért fűz az orvostudomány komoly reményeket a kannabiszhoz.
 
Kardos Tamás
Drogriporter
2015.12.03.
 

Kategória: Hírek Témák: Médiamonitor

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 - Kardos Tamás

Agresszió ayahuascától?

december 22, 2015 - Kardos Tamás

Betépve (NLCafé – Kritika)

szeptember 11, 2015 - Kardos Tamás

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter