Megszűnik a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet droghatóanyagokról tájékoztató hírlevele
A lefoglalt kábítószerek laboratóriumi bevizsgálását végző Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet (BSZKI) néhány éve indította el azt a hírlevelet, amely a lefoglalt drogok hatóanyagtartalmának alakulásáról közölt hiánypótló adatokat a közönséggel. Ezek a hírlevelek, bár az általuk vizsgált minta nem tekinthető reprezentatívnak, fontosak voltak abból a szempontból, hogy a fogyasztók és a szakemberek tájékozódhassanak a drogpiaci trendekről, egyes esetekben veszélyekről is. Ez a hírlevél volt az egyetlen kézzefogható eredménye annak a botránynak, amelyet a 2008-as drogtúladagolásos halálesetek váltottak ki: a kormány ekkor határozta el, hogy komplex intézkedéseket tesz a túladagolásos halálesetek megelőzésére.
A TASZ javasolta azt is, hogy olyan innovatív ártalomcsökkentő módszereket is vezessenek be, mint például a Naloxon disztribúciós program, vagy az ellenőrzött fogyasztói szobák, amelyek Nyugaton hatékonynak bizonyultak a halálesetek megelőzésében – erre azonban politkai okokból nem került sor. Az új kormány, miközben a Btk. szigorítását tervezi és újraírná a nemzeti drogstratégiát, amely végre előírta a számára a túladagolásos halálesetek megelőzését szolgáló módszerek fejlesztését – most még a BSZKI hírlevelének finanszírozását is leállította.
Dr. Nagy Gábor főtanácsos levele:
Tájékoztatás Sajnálattal tájékoztatok minden Tisztelt Kollégát és a terjesztési listán szereplő résztvevőt, hogy a „Kritikus kábítószerek hatóanyag-tartalmának fokozott monitorozása” című projekt a több mint kétéves működés után felfüggesztésre kerül. Sajnálattal, mert a visszajelzések szerint hasznos, hiánypótló és eredményes volt, egyesek szerint lehetséges, hogy még emberéleteket is mentett a gyors, megbízható információ. Sajnálatos, de kényszerű ez a döntés, több okból. Az első és a legfontosabb indok laboratóriumi hálózatunk leterheltségének csaknem elviselhetetlenné váló növekedése. Éveken keresztül változatlan, idén pedig csökkenő létszámmal folyamatos leterheltség-növekedést kell kompenzálnunk, 2007-2010 között az ügyszámunk a másfélszeresére nőtt. Az igazán drámai változás azonban idén következett be: a tavalyi év hasonló időszakához képest több mint 30%-al növekedett az ügyszámunk! A rendelkezésre álló kapacitással a kötelező feladatunkat, a kizárólagossággal elvégzendő kábítószer-szubsztancia vizsgálatokat sem tudjuk az előírt határidőkön belül elvégezni! Ilyen feltételrendszer mellett a –bármilyen hasznos és célszerű- egyéb tevékenységeinket vissza kell fognunk annak érdekében, hogy a nyomozó hatóságok és az igazságszolgáltatás igényeinek a jövőben is megfelelő színvonalon meg tudjunk felelni. Bízva a feltételrendszer előnyös változásában került a projekt felfüggesztésre és nem megszüntetésre. A megfelelő feltételek megteremtése és megléte esetén az alkalmazott szabályrendszerünk és szakmai tapasztalataink segítségével újraindítható a rendszer. Addig is javasoljuk az érdeklődőknek, hogy az aktuális hírek és adatok keresésére Intézetünk honlapját (www.bszki.hu) vegyék igénybe, ahol publikálásra kerülnek a legfrissebb és fontosnak tartott információk. Budapest, 2011.06.16. Dr. Nagy Gábor |
Sárosi Péter