Drogmentes világ helyett mértékletes, öntudatos embereket
Húha, hát az nem lesz egyszerű – kommentálta a Kék Pont Alapítvány törekvéseit Hankiss Elemér a vele készített villáminterjúban.
A Mértékletesség Éve kampány célkitűzése nem szerényebb, mint visszacsempészni a mára népszerűtlenné vált mértékletesség erényét a fogyasztói társadalomba és a szórakozók öntudatosságának felkeltésével a szélsőségek helyett az élvezetek optimalizált megélése felé terelni őket.
A Norvég Civil Alap által támogatott projekt sajtótájékoztatóját stílszerűen a norvég nagykövet asszony nyitotta meg, aki a téma aktualitásáról, a civil szerepvállalás fontosságáról és egyéb támogatásaikról beszélt, kiemelve, hogy a Kék Pont pályázata – ötletességének és kidolgozottságának köszönhetően – az egyik legmagasabb támogatással díjazott projekt lett a pályázó európai országok között.
A továbbiakban a Kék Pont munkatársaitól tudhattuk meg pontosabban a kampány célját, amely „rámutatni az illegális és legális szerek használatával kapcsolatos társadalmi és egyéni szintű felelősségre, nyílt, valós társadalmi diskurzust generálni a tudatmódosításról, az érintett társadalmi csoportok aktív részvételével és a szórakoztatóipar piaci szereplőinek bevonásával”.
Hangsúlyozták, hogy értelmezésükben a mértékletesség nem önmegtartóztatást vagy absztinenciát, sokkal inkább egyfajta öntudatosságot jelent a szórakozásban, a korunkra jellemző fogyasztásra bíztatással és az ebből fakadó mértéktelenséggel szemben.
A kampány eszmei háttere az ókori Görögországig nyúlik vissza, ahol a mértékletesség erényének tisztelete szükségtelenné, ugyanakkor értelmetlenné tette a tudatmódosításra alkalmas szerek tiltásának paradigmáját. Bár a Kék Pont nem kíván semelyik drogpolitikai irányzat mellett állást foglalni – hiszen bármilyen törvényi környezet mellett lehetünk mérsékletesek, vagy mértéktelenek – mégis temeti a drogháborút, amely megvalósíthatónak ítéli a drogmentes társadalmat. Érvelésük szerint, mivel minden jel arra mutat, hogy a drogok használata nem vonható ki az emberi kultúrákból, az egészségtudatos nevelésnek életszerűbb a mértékletes viszonyulásra és az ártalmak csökkentése felé orientálni.
A sajtótájékoztatóval egy időben az új honlap is elindult, amelyen – a szakértőkkel készített szöveges és videóinterjúk, ártalomcsökkentő javaslatok és a blogbejegyzéseken felül – egy névtelen regisztrálást követően a látogatónak lehetősége nyílik naponta feljegyezni a drogfogyasztási- és egyéb függőséget okozható tevékenységi szokásait a tudatnaplóba, ahonnan lekövetheti a mennyiségek és örömök összefüggéseit és változását.
A tervek szerint a kampányt a 2010 májusában megrendezésre kerülő Mértékletesség konferencia zárja, amelyen a szakmai szervezetek, a szórakoztató ipar szereplői, a tudatmódosító szerek forgalmazói, valamint kormányzati, önkormányzati döntéshozók fogalmaznak meg közösen ajánlásokat.
„A szervező Kék Pont Alapítvány arra bíztat mindenkit, aki rokonszenvezik a Mértékletesség Éve kampány céljaival, hogy vegyen részt ebben a közös tudatmódosító kísérletben, ossza meg velük véleményét, javaslatait és csatlakozzon a kampányhoz saját eszközeivel!”
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.05.29.