• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Mértékletesség Éve – Merj kevesebbet

Szerző: Kardos Tamás | május 29, 2009

Tweet

Drogmentes világ helyett mértékletes, öntudatos embereket

Húha, hát az nem lesz egyszerű – kommentálta a Kék Pont Alapítvány törekvéseit Hankiss Elemér a vele készített villáminterjúban.
A Mértékletesség Éve kampány célkitűzése nem szerényebb, mint visszacsempészni a mára népszerűtlenné vált mértékletesség erényét a fogyasztói társadalomba és a szórakozók öntudatosságának felkeltésével a szélsőségek helyett az élvezetek optimalizált megélése felé terelni őket.

A Norvég Civil Alap által támogatott projekt sajtótájékoztatóját stílszerűen a norvég nagykövet asszony nyitotta meg, aki a téma aktualitásáról, a civil szerepvállalás fontosságáról és egyéb támogatásaikról beszélt, kiemelve, hogy a Kék Pont pályázata – ötletességének és kidolgozottságának köszönhetően – az egyik legmagasabb támogatással díjazott projekt lett a pályázó európai országok között.

A továbbiakban a Kék Pont munkatársaitól tudhattuk meg pontosabban a kampány célját, amely „rámutatni az illegális és legális szerek használatával kapcsolatos társadalmi és egyéni szintű felelősségre, nyílt, valós társadalmi diskurzust generálni a tudatmódosításról, az érintett társadalmi csoportok aktív részvételével és a szórakoztatóipar piaci szereplőinek bevonásával”.
Hangsúlyozták, hogy értelmezésükben a mértékletesség nem önmegtartóztatást vagy absztinenciát, sokkal inkább egyfajta öntudatosságot jelent a szórakozásban, a korunkra jellemző fogyasztásra bíztatással és az ebből fakadó mértéktelenséggel szemben.

A kampány eszmei háttere az ókori Görögországig nyúlik vissza, ahol a mértékletesség erényének tisztelete szükségtelenné, ugyanakkor értelmetlenné tette a tudatmódosításra alkalmas szerek tiltásának paradigmáját. Bár a Kék Pont nem kíván semelyik drogpolitikai irányzat mellett állást foglalni – hiszen bármilyen törvényi környezet mellett lehetünk mérsékletesek, vagy mértéktelenek – mégis temeti a drogháborút, amely megvalósíthatónak ítéli a drogmentes társadalmat. Érvelésük szerint, mivel minden jel arra mutat, hogy a drogok használata nem vonható ki az emberi kultúrákból, az egészségtudatos nevelésnek életszerűbb a mértékletes viszonyulásra és az ártalmak csökkentése felé orientálni.

A sajtótájékoztatóval egy időben az új honlap is elindult, amelyen – a szakértőkkel készített szöveges és videóinterjúk, ártalomcsökkentő javaslatok és a blogbejegyzéseken felül – egy névtelen regisztrálást követően a látogatónak lehetősége nyílik naponta feljegyezni a drogfogyasztási- és egyéb függőséget okozható tevékenységi szokásait a tudatnaplóba, ahonnan lekövetheti a mennyiségek és örömök összefüggéseit és változását.
 

A tervek szerint a kampányt a 2010 májusában megrendezésre kerülő Mértékletesség konferencia zárja, amelyen a szakmai szervezetek, a szórakoztató ipar szereplői, a tudatmódosító szerek forgalmazói, valamint kormányzati, önkormányzati döntéshozók fogalmaznak meg közösen ajánlásokat.

„A szervező Kék Pont Alapítvány arra bíztat mindenkit, aki rokonszenvezik a Mértékletesség Éve kampány céljaival, hogy vegyen részt ebben a közös tudatmódosító kísérletben, ossza meg velük véleményét, javaslatait és csatlakozzon a kampányhoz saját eszközeivel!”

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.05.29.

 

 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter