• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Mi van, ha a cannabis gyógyítja a rákot?

Szerző: Kardos Tamás | augusztus 19, 2013

Tweet

Az Ökofilmklub filmvetítéssel egybekötött beszélgetést szervezett az A38 hajón, ahol a szakértők elítélték a drogfogyasztók üldözését és betekintést nyújtottak a kannabisz gyógyászati tulajdonságaiba

“Még a gyógyászati marihuána mozgalom központjaként ismert USA-ban is a kannabisszal kapcsolatos kutatások 90%-a a növény káros hatásainak feltárására irányul” – panaszkodott a vetített filmben az egyik kutató. Ehhez képest a szigorút is tovább szigorító Btk-nak és a lejárt szavatosságú drogmentes álmoknak otthont adó Magyarországon szinte még annak is örülhetünk, ha lelkes civilek egy filmvetítéssel egybekötött beszélgetést szerveznek a kannabisz gyógyászati tulajdonságairól, szakértők meghívásával. Ezt tette augusztus 16-án az Ökofilmklub, mely alkalomból levetítették a rendezvénynek is nevet kölcsönző „Mi van, ha a cannabis gyógyítja a rákot?” című dokumentumfilmet, majd a két meghívott vendéghez intézett kérdéssekkel körüljárták a téma hazai és nemzetközi vonatkozásait.

A gyógyászati oldal kibontására Dr. Sándor Gábort kérték fel, aki a SOTE korábbi farmakológusaként és belgyógyászaként a kilencvenes években foglalkozott a kannabisz élettani hatásaival és jelenleg is otthonosan mozog a területen, a drogszabályozással kapcsolatos kérdésekre pedig Sárosi Péter, a TASZ drogpolitikai programjának vezetője válaszolt. A film megtekintését követően a nézőkben az a kép alakulhatott ki, hogy a kannabisz a jövő univerzális csodaszere, amely a cukorbetegségtől, a keringési zavarokon át a rákos megbetegedésekig minden tünetre megoldást nyújt, de Dr. Sándor lecsillapította a kedélyeket. Szerinte a kannabiszt helyesebb egy olyan növényként kezelni, ami ha önmagában nem is elegendő, de terápiában alkalmazva hatékony segítséget nyújthat a rákgyógyászatban. Hozzátette, hogy a világ jelenleg nem a gyógynövények, hanem a tabletta és egyéb szintetikus készítmények alkalmazása felé halad, így esélyesebbnek látja e készítmények elterjedését – akár hazánkban is. Sárosi ezzel szembeállította az USA azon államait, melyekben engedélyezett a marihuána használata gyógyászati célból, majd a magyar helyzetet jellemezve elmondta, hogy itthon a TASZ-on és a jelenleg nem túl aktív MTPK-n kívül senki nem foglalkozik a marihuána gyógyászati alkalmazásának kérédésével, ráadásul a TASZ-nak egyetlen gyógyászati célból fogyasztó ügyfele sincs. Mindeközben – tette hozzá – nemzetközi szinten a kannabisszal és a pszichedelikus drogokkal folytatott kutatások a reneszánszukat élik. A beszélgetőpartnerek egyetértettek abban, hogy a 2020-ra vizionált drogmentes Magyarország utópiája nonszensz és a törvények szigorításával már nem az európai, hanem az ázsiai szabályozásokhoz állunk közelebb. A magyar drogpolitika mozgatórugóit firtató kérdésre Sárosi elmondta, hogy hazánkban a kilencvenes évek óta minden kormány a saját szájíze szerint alakítja drogtörvényeket, ami ezáltal folyamatos ingamozgást végez és legutóbb épp a szélsőséges szigor irányába lengett ki.

A vonatkozó kutatásokat számba véve Dr. Sándor úgy vélekedett, hogy a kannabisz az alkohollal és a dohánnyal összehasonlítva biztonságos szernek mondható majd egy érdekes párhuzamot vázolt fel: Az alkohol káros hatásaival olyannyira tisztában vagyunk, hogy már nincsenek is nagyon erre irányuló kutatások, és használata annyira beépült a kultúránkba, hogy az alkoholizmus kézzelfoghatóan magas aránya ellenére is természetesnek vesszük, hogy a TV-ben és a rádióban borászok méltatják az új boraikat és országszerte folyamatosan zajlanak a sörös-boros-pálinkás fesztiválok. Ezzel szemben a kannabisznak elsősorban még mindig a káros hatásait próbálják kutatni, holott ezek a gyakran megkérdőjelezhető módszertan zajló vizsgálatok már kevés újdonsággal szolgálnak – leggyakrabban csupán megdöntik a korábbi eredményeket – de alátámasztásul szolgálnak annak kulturális berendezkedésnek, melyben a fűszívás egy szubkultúra sajátja, és amelyben ezeket a fogyasztókat megbélyegzik és felforgatónak tartják.

A marihuánát elítélő közgondolkodást jellemzi, hogy a farmakológus a beszélgetés vége felé számot adott a saját, marihuánához fűződő viszonyáról – elmondta, hogy bár látszólag támogatón beszélt a kannabiszról, ő maga ódzkodik a használatától, de általában bárminemű a tudatmódosítástól is. Az, hogy egy középkorú orvos egy nyilvános beszélgetésen tisztázni kényszerül, hogy nem saját fogyasztását igazolandó, hanem a kutatások eredményeinek értelmezése érdekében beszél egy szer jótékony hatásairól és relatív alacsony kockázatairól, intő jel arra nézve, hogy a drogokról folytatott tényalapú párbeszéd hazánkban jelenleg nemkívánatos. Nagy szükség lenne az Ökofilmklub eseményéhez hasonló, szakértők részvételével folytatott beszélgetésekre akár gyógyászati marihuána, akár általában a drogok és lehetséges szabályozásuk körében, hogy felocsúdjunk a politika fals üzeneteiből és az érzelmi megközelítés helyett a tények alapján alkossunk véleményt.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.08.19.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter