• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Miért veszélyesebb a szintifű?

Szerző: Péter Sárosi | augusztus 6, 2014

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

Egymást érik a hírek a herbálként, legális fűként árult drogok fogyasztása miatti rosszullétekről, pánikrohamokról és pszichotikus tünetekről. A legutóbb Tiszadobon lett rosszul két fiatal, őket kórházba is szállították. Vajon miért hatnak másként ezek az anyagok, mint a természetes fű?

Eltérő hatásmechanizmus

A termékek nevei gyakran azt sugallják, hogy természetes növénykivonatokról van szó, amelyek ráadásul még legálisak is, ergo veszélytelenebbek, mint a tiltott kannabisz. Valójában olyan laboratóriumban előállított szintetikus anyagok ezek, amelyekkel különféle növényeket (pl. damiana) tartalmazó törmeléket áztatnak be. Ezek az anyagok igen hasonlóak a kannabisz aktív hatóanyagaihoz, a kannabinoidokhoz – szintetikus kannabinoidok. Ugyanazokra a receptorokra hatnak: a CB1 és CB2 receptorra csatlakozva fejtik ki hatásaikat az idegrendszerre. Felsorolni azért sem érdemes a szintetikus kannabinoidokat, mert annyira sok van belőlük. Az elsőt (JWH-018) 2008-ban azonosították az EU-ban, 2014 januárjáig a számuk elérte a 105-öt. Attól, hogy valami szintetikus, még nem biztos, hogy veszélyesebb, mint a természetes (vannak nagyon mérgező természetes anyagok is). A szintetikus kannabinoidok hatásmechanizmusa azonban eltér a természetes kannabisznövény fő hatóanyagának, a Delta-9-THC-nak a hatásmechanizmusától. Míg a Delta-9-THC részleges agonista, addig az ismert szintetikus kannabinoidok teljes agonisták. Ez azt jelenti, hogy a szintetikus kannabinoidok jóval potensebbek, kisebb dózisban is jóval nagyobb hatékonysággal aktiválják a receptorokat, mint a THC. Részben ez a magyarázata annak, hogy nagyon könnyű ezeket a szereket túladagolni, a fogyasztók gyakrabban (de nem szükségszerűen!) tapasztalnak pánikot, téveszméket, zavartságot. A legtöbb ilyen esetben a pszichotikus tünetek 8 napon belül elmúlnak, az esetek kisebbségénél akár hónapokig is fennállhatnak. Egy másik ok, hogy a kannabisznövény számos más kannabinoidot is tartalmaz a THC-n kívül, így például a kannabidiolt (CBD), amelynek antipszichotikus hatásai vannak – a herbálként árult fűkészítményekben ezek nincsenek jelen, a szintetikus kannabionid-agonisták pszichotikus hatásait nem ellensúlyozza semmi.

Kiszámíthatatlan drogpiac

A másik ok, hogy ezeknek szintetikus szereknek a piaca elképesztően kiszámíthatatlan és változékony. Képzeljük el, mi történne, ha az alkohol egy íztelen és szagtalan anyag lenne, és a szeszesitalokon nem lenne feltüntetve, hogy mennyi alkoholt tartalmaznak. Ugyanaz a termék ma 5%-os, másnap pedig 45%-os szesztartalommal kerülne forgalomba, természetesen nem emberi fogyasztásra, mondjuk mint autólemosó vagy ablaktisztító szer, életkorhatár nélkül. Az eredmény óriási káosz lenne, az emberek folyamatosan alkoholmérgezést kapnának. Hasonló a helyzet a szintetikus kannabinoidokkal is. Ezeket Kínában és Indiában állítják elő nagy tételben, majd Európában teljesen ellenőrizetlen módon “ütik fel” különféle növényi kivonatokkal. Akár még egy terméken belül is teljesen eltérő koncentrációt tartalmazhatnak a különféle növényi részek attól függően, hogy az egyiket jobban, a másikat kevésbé sikerült beáztatni! A termékeket “nem emberi fogyasztásra” hozzák forgalomba, hogy kikerüljék a fogyasztóvédelmi előírásokat. Nincsenek rajtuk feltüntetve, hogy pontosan mit tartalmaznak, és milyen koncentrációban. Ráadásul a piac kiszámíthatatlanságát, változékonyságát csak fokozza, hogy az állam néhány havonta új szintetikus kannabinoidokat vesz tiltólistára. Így a forgalmazók folyamatos lépéskényszerben vannak, hogy újabb szereket állítsanak elő és dobjanak a piacra, amelyek még legálisak. Az új szereknek eltérő a hatásmechanizmusa, a fogyasztó viszont erről nem tud semmit. Hiába vettek tehát fel négy anyagot az új pszichoaktív anyagok listájára júliusban, ettől nem lesz kevesebb szer a piacon, csupán még több új anyag. Egyes terjesztők máris azzal büszkélkednek a holnalpjukon, hogy találtak olyan új anyagokat, amelyek még mindig legálisak. Legálisak, az lehet, de veszélyesebbek, mint az illegális kannabisz.

Sárosi Péter

Kategória: Blog, Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis), Szintetikus kannabinoidok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter