• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Mikor kell fizetni?

Szerző: Kardos Tamás | január 12, 2007

Tweet

A TASZ tájékoztatója az elterelés során felmerülő bűnügyi költség viselésének szabályairól.

A TASZ tájékoztatója az elterelés során felmerülő bűnügyi költség viselésének szabályairól.
 

TASZ-tájékoztató:

A bűnügyi költség viselése elterelés esetén

 

Az elmúlt időszakban a Társaság a Szabadságjogokért jogsegélyszolgálatán megszaporodtak azok az ügyfelek, akik a bűnügyi költség viselésének szabályairól érdeklődnek. A bűnügyi költség egyszerű drogfogyasztásos ügyekben a különböző szakértő vizsgálatok miatt akár 80-100 ezer forint is lehet. Ráadásul a jelenlegi szabályok szerint sokszor pusztán azon múlik, hogy a gyanúsítottnak kell-e állnia a bűnügyi költséget, hogy mikor nyújtja be a az igazolást a hatóság felé. Az alábbi tájékoztató segít eligazodni a bűnügyi költséggel kapcsolatban.

 

A büntetőeljárásnak három fő szakasza van: a nyomozati, az ügyészi és a bírói szak. Sajnos a szabályok nem egyszerűek, és a bűnügyi költség viselésére minden szakaszban más és más szabály vonatkozik. A büntetőeljárási törvény újabb módosításának hatálybalépését követően (2006. július 1.) változott az elterelés szabályozása. Újdonság, hogy ismét lehetőség van arra, hogy már a nyomozás során felfüggesszék az eljárást.

 

  • A nyomozati szakban akkor van lehetőség a büntetőeljárás felfüggesztésére és a gyanúsítottnak a büntető útról való elterelésére, ha a gyanúsított már a nyomozás lezárása előtt megkezdi a kezelést, ezt okirattal igazolja a nyomozó hatóság felé és további nyomozati cselekmény elvégzésére nincs szükség. Az eljáró rendőrnek ki kell oktatni a gyanúsítottat az elterelés szabályaira. Fontos tudni, hogy nem elég nyilatkozni, hogy valaki vállalja az elterelést, hanem igazolni is kell annak megkezdését. Ebben az esetben a nyomozást az ügyész függeszti fel az általa megállapított időtartamra, és az elterelés elvégzése és igazolása esetén a bűnügyi költséget az állam viseli – a gyanúsítottat tehát nem terheli a bűnügyi költség. Ha a gyanúsított az ügyész által előírt időtartamon belül nem igazolja a hat hónapos elterelés elvégzését, akkor az eljárást folytatják.

 

  • Ügyészi szakban lehetőség van a vádhalasztásra abban az esetben, ha a gyanúsított a nyomozás alatt nem kezdte meg az elterelést, de annak elvégzését vállalja. Ilyen esetben az ügyész egy évre elhalasztja a vádemelést, majd a hat hónapos kezelés elvégzéséről szóló igazolás becsatolásakor az eljárást megszüntetik. Ilyenkor a bűnügyi költséget az állam viseli. A terheltet kötelezni kell annak a költségnek a
    viselésére, amely a mulasztása folytán merült fel. 

 

  • A törvény továbbra is lehetőséget ad arra is, hogy a bíróság függessze fel az eljárást, ha erre korábban nem került sor, de az elterelés feltételei adottak és a terhelt annak elvégzését vállalja. Az eljárást a bíró egy évre függeszti fel, majd a kezelés igazolásakor az eljárást megszüntetik és a bűnügyi költséget az állam viseli.

Azokban az esetekben, amikor a vádemelés elhalasztására a Be. új rendelkezéseinek hatályba lépése előtt került sor, azonban a kezelés elvégzését igazoló okirat becsatolása a hatályba lépést követően történik meg, az ügyészség az eljárást megszüntető végzésben kötelezi a terhelteket az eljárás során keletkezett bűnügyi költség megfizetésére. A gyanúsítottaknak ez azért meglepő, mert amikor ügyükben a vádhalasztásra sor került még nem voltak kötelezhetőek a költségek megfizetésére. Mivel az eljárási szabályokat hatályba lépésüktől kezdve azonnal alkalmazni kell, a bűnügyi költséget az új szabályozás alapján a terhelteknek meg kell fizetni.

 

Nagyon fontos tudnivaló, hogy amennyiben az ügyészi szakban alkalmazzák a vádemelés elhalasztását, és a gyanúsított (bár elvégezte a kezelést) a vádhalasztás alatt nem adja be az igazolást, és emiatt vádat emelnek ellene, akkor a bíróságon is be lehet csatolni a kezelés elvégzéséről szóló okiratot. Ebben az esetben a bíróságnak kell megszüntetnie az eljárást, és ők már nem kötelezhetik a terheltet a bűnügyi költségek megfizetésére – így tehát van lehetőség a bűnügyi költség alóli mentesülésre akkor is, ha valaki az ügyészi szakban kezdte meg az elterelést.

 

Fontos tudni még, hogy a bűnügyi költséget annak meg nem fizetése esetén nem lehet szabadságvesztés büntetésre átváltani (mint például a pénzbüntetést). A bűnügyi költséget a polgári jogi végrehajtási szabályok szerint kell behajtani: ha valakinek van vagyona, akkor arra vonatkozóan lehetséges a végrehajtás. Ha valakinek bejelentett munkaviszonyból származó jövedelme van, akkor a bűnügyi költség összegét a munkabéréből akarata ellenére is le lehet vonni.

 

A bűnügyi költség esetében főszabályként nincs mód részletfizetés kérésére, azonban ha a végrehajtás első körben eredménytelen volt, akkor lehet kérni több hónapos részletfizetést.

 

A bűnügyi költség meg nem fizetése nem eredményez büntetett előéletet, és nincs hatással az erkölcsi bizonyítványra. Nem fizetés esetén a bűnügyi költségi követelés a polgári jog általános szabályai szerint 5 év alatt évül el, de minden alkalom, amikor a végrehajtást újra megkísérlik, megszakítja az elévülést és az 5 év újra kezdődik.

  

Amennyiben a bűnügyi költséggel vagy egyéb, a drogfogyasztással kapcsolatos jogi kérdése van, forduljon bizalommal a TASZ jogsegélyszolgálatához a 209-00-46-os telefonszámon, vagy a tasz@tasz.hu email-címen!

 

 

Társaság a Szabadságjogokért

2007. január 12.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter