Dizájnerdrogok, ecstasytesztelés és korai jelzőrendszer a bulvársajtóban
A megfelelő emberek megszólításával még a bulvároldalaktól sem szükségszerű, hogy túlzásokon és tévedéseken alapuló, szenzációhajhász stílusban számoljanak be a drogpiac és a drogfogyasztói trendek aktuális fejleményeiről.
Ha felül tudunk emelkedni az egyszerű figyelemfelkeltésen jóval túlmutató „narkócunami” kifejezésen, akkor a terület két szakértője, Ujváry István és Demetrovics Zsolt szavain keresztül ismerhetjük meg a dizájnerdrogok térhódításának miértjét és legfőbb veszélyeit. A kockázatok mellett persze érdemes lett volna beszélni az új szereknek a legális és illegális drogpiacra gyakorolt hatásairól, az említett drogok elterjedtségéről és felhasználási formáiról, illetve a fogyasztók számára kívánatos és nemkívánatos hatásokról, de ne akarjunk túl sokat egyszerre. A Drogriporter olvasói ezért sok újdonságot ne várjanak a cikktől, de nem lehet lebecsülni azt az eredményt, hogy végre a bulvársajtó kedvelői is egy tényszerű írásból értesülhetnek a jelenlegi drogtrendek némely aspektusáról.
Egy apró pontosítás:
A cikkben azt olvashatjuk, hogy a „drogcunami elleni harcban némi reményt adhat az a lisszaboni központú, Európán átívelő riasztási rendszer, ahová azonnal befut a jelentés minden tagországból, ha ott egy új, eddig nem azonosított szer bukkan fel.” Itt valójában Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjának (EMCDDA) az úgynevezett Early Warning System programjáról van szó, mely magyarul a Korai Jelzőrendszer nevet viseli.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.08.08.