• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Netcenzúra a drogprevenció nevében?

Szerző: Péter Sárosi | szeptember 30, 2009

Tweet

A parlament drogügyi bizottságának egyes szakértői Internet-figyelő Szolgálatot állítanának fel

Az Országgyűlés Kábítószerügyi Eseti Bizottsága szeptember 30-án ülést tartott a Képviselőházban, az ülés fő témája a nemzeti drogstratégia tervezete volt. Portörő Péter (SZMM) mutatta be a képviselőknek és szakértőknek a tervezet szövegét, amely jelenleg is közigazgatási egyeztetés alatt áll – azaz az egyes tárcák tárgyalnak a végső szövegről, amelyet az Országgyűlés elé terjeszthetnek (a remények szerint még októberben). Portörő hangsúlyozta, hogy a drogstratégia kialakítását széleskörű társadalmi egyeztetés is megelőzte a szakmai szervezetekkel és nemzetközi szakértőkkel, hogy annak kiegyensúlyozott, multidiszciplináris megközelítését szavatolják. A stratégia szemléleti keretével a szakma nagy része egyetért, bár egyes elemekről még viták folynak. Az NDI létrehozott egy olyan honlapot, amely lehetőséget ad a lakossági kommentekre is. Felvinczi Katalin, az NDI igazgatója hangsúlyozta, hogy a folyamatosság biztosítása érdekében különösen fontos, hogy még az idén legyen új drogstratégiája az országnak.

A stratégia tervezetének némely elemeivel kapcsolatban a bizottság egyes szakértői, így például Erdős Eszter (a ráckeresztúri rehabilitációs otthon munkatársa), igen kemény kritikát fogalmaztak meg. Erdős szerint felelőtlenség lenne a hazai börtönökbe bevezetni a metadonfenntartó terápiát, mivel szerinte erre a büntetés-végrehajtás nincs felkészülve (magyarul a gyógyszer kiszivárog a feketepiacra). Szorgalmazta ezenkívül egy olyan “Internet-figyelő Szolgálat” felállítását, amely az olyan honlapok ellen folytat harcot, amelyek nem megfelelően mutatják be a droghasználatot. Javaslatot tett arra is, hogy a drogstratégia írja elő a droghasználatot elősegítő vagy azt reklámozó termékek kereskedelmének korlátozását is, így például tiltsák be a kannabisz-szimbólumot megjelenítő termékeket. Ellenezte azt is, hogy a stratégia szerinte a Btk. enyhítésére vonatkozó előírást tartalmaz (a TASZ egyébként ilyen célkitűzést nem talált a dokumentumban, sőt, éppen a hiányát vetette a döntéshozók szemére). Ebben meglepő módon szövetségesre lelt Tóth István (MSZP) parlamenti képviselő személyében, aki szerint a drogstratégiának nem szabad beleszólnia a büntetőjogi szabályozásba (ennek ellentmond a stratégia is, amely szerint a drogpolitikának kell meghatároznia a prioritásokat a büntetőpolitika számára, és nem fordítva).

Pettkó András volt MDF-es, jelenleg független parlamenti képviselő szerint a drogstratégiáról még nagyon sokat kellene tárgyalni, mert akár több mint 100 ponton is tudna módosító javaslatokat benyújtani a szöveggel kapcsolatban, amennyiben a jelenlegi verzió kerül a parlament elé. Hiányolta a drogstratégiából a konkrét költségvetési keretszámokat, amelyek biztosíthatják, hogy a megvalósulásra megfelelő pénzforrásokat lehessen hozzárendelni. Sérelmezte, hogy a drogstratégia szerinte túl differenciálatlanul beszél az Internetes gyógyszerkereskedelem visszaszorításáról, pedig az Internetes gyógyszertárak valójában pozitív feladatot töltenek be, hozzáférhetőbbé teszik a gyógyszereket a rászorulók számára. Erre a kormány képviselői azt válaszolták, hogy a Nemzetközi Kábítószer-ellenőrzési Szerv (INCB) hívta fel a kormányokat az Interneten való illegális gyógyszerkereskedelem visszaszorítására, de ez nem jelenti a legálisan működő netes gyógyszertárak elleni harcot. Szomor Katalin szakértő szerint a drogstratégia egyik fő hiányossága az, hogy nem beszél a drogmentességről mint az egészségmegőrzés elsőszámú eszközéről – a fiatalok egészségét szerinte azzal lehet megóvni, ha nem szoknak rá a drogokra.

Sárosi Péter korábban írásban is elküldte a bizottságnak a TASZ álláspontját a nemzeti drogstratégia tervezetéről. Elmondta, hogy a stratégiát alapvetően egy kiegyensúlyozott és jó szemléletű dokumentumnak tartja, amelynek csupán néhány elemével szemben vannak kifogásai, így például éppen az Erdős Eszter által említett Internetes megfigyeléssel kapcsolatban. Rámutatott, hogy a rendőrség feladata a bűncselekmények megelőzése és üldözése, nem pedig a cenzori munka. Így a rendőrség csak akkor léphet fel egy honlap üzemeltetői ellen, ha az konkrétan bűncselekmény elkövetésére buzdítja az olvasóit – akkor viszont hivatalból el kell járnia. Felhívta Erdős Eszter figyelmét arra, hogy a bizottság elsőszámú feladata a nemzeti és európai drogpolitika összehangolása, a büntetés-végrehajtási intézményekben a szubsztitúciós terápiához való hozzáférés növelését pedig az EU drogpolitikai akcióterve is előírta. Magyarország így már kötelezettséget vállalt az iránt, hogy bevezeti a börtönökbe a metadonkezelést, a drogstratégia csak ezt deklarálja. Topolánszky Ákos, az NDI igazgatóhelyettese ehhez még hozzátette, hogy a stratégia fontos eleme az egyenlő egészségügyi ellátás elve: a drogfüggő fogva tartottaknak ugyanazokhoz a szolgáltatásokhoz kell hozzáférniük, amelyekhez a közösségben is hozzáférhetnek.

Rácz József szakértő elmondta, hogy a Magyar Addiktológiai Társaság és az Addiktológiai Szakmai Kollégium támogatja a stratégia szemléletét és célkitűzéseit, azonban hiányolja azokat a határozott lépéseket, amelyek a jelenleg a széthullás állapotában lévő ellátórendszer stabilizálását szolgálják. Amennyiben ezek nem történnek meg, félő, hogy amire a stratégia megvalósítására kerülne a sor, már nem lesznek olyan intézmények, amelyek ellátást képesek biztosítani – figyelmeztetett. Ami a börtönben nyújtandó metadon-kezelést illeti, Rácz szerint ez az egyik eszköz lehet a heroinfogyasztási hullám megelőzésében. Az Internetes oldalakkal kapcsolatban azt kérte, hogy Erdős Eszter tegye világossá, milyen oldalakat is szeretne a tiltólistán látni, számára ugyanis ez nem tiszta. Erdős Eszter megígérte, hogy összegyűjti ezeknek az oldalaknak a címét. A listát a Drogriporter is kíváncsian várja. Következő lépésben esetleg felállíthatunk egy kínai-magyar albizottságot is arra, hogy a két ország megossza az Internet cenzúrásának legjobb gyakorlatait.  

Az Eseti Bizottság októberben jelentést készít, amelyet parlamenti vitára fognak bocsátani.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter