• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Növény alapú drogok – emberi tévedések

január 31, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Természetes alapanyagú drogok tévedésgyűjteménye

Elemzett cikkünk eredetije tavaly júliusban jelent meg az Édenkert honlapján, ám akkor lemaradtunk róla. Fél éve elteltével a Magyar Online website minden kritikát mellőző újraközlésének köszönhetően bukkantunk rá az írásra és rögtön meg is hökkentünk a felvonultatott tévedések mennyiségén.

A két portál a természetes alapanyagú szerek alaposabb megismertetésének reményben tette közzé a gyűjteményt, amelyben alig találunk olyan szócikket, melynek magyarázatába ne csúszott volna egynéhány tévedés vagy pontatlanság.

 

 
 

 

Marihuána

A szócikk a Cannabis Sativa levadkenderezésével indul, ami sajnos már tradíció a magyar köznyelvben és a sajtóban, de hamarosan nagyobb hibákba is botolhatunk. A szerző szerint a növényt az indiánok használták először, ám ez a kender felhasználására irányuló kutatások alapján kizárható. A kender minden valószínűség szerint Ázsiából származik, ahol már i.e. 6000-ben használták a magjait, 2000 évvel később megkezdődött a növény textilipari alkalmazása. Az i.e. 2700-as évekből származó feljegyzéseiben Sheng Nung császár Kínában a kender széleskörű orvosi alkalmazásáról számol be. Dél-Amerikába már a spanyolok vitték magukkal a kannabiszt és csupán ekkor találkoztak vele a kontinens őslakosai, akik a kultúrájukban egyéb pszichoaktív növényeket és gombákat használtak. Nem igaz az sem, hogy „a növény aktív komponense a felső levelekben, és a nőivarú egyedek módosított leveleiben található nagy mennyiségben”. A THC a CBD és az egyéb pszichoaktív összetevők a növény virágzatában fordulnak elő nagy mennyiségben, ez az, amit marihuánának neveznek. Nem világos, hogy mit akar jelenteni az, hogy a kannabisz „nem orvosi kábítószer”, „a hasis nagyon erős” megállapítás pedig szintén nem sokat mond, hiszen vannak potensebb és gyengébb fajták, sok esetben egy adott fajta marihuána jóval több THC-t és CBD-t tartalmaz, mint némely hasis. Az állítás, miszerint a „marihuána szívását a hollandok kezdték el” a fentiek tükrében szintén minden alapot nélkülöz. A kender orvosi alkalmazása messze nem merül ki a glaukóma és a hányáscsillapítás kezelésében, ahogyan a kutatások tükrében a dohány nélkül szívott marihuána tüdőkárosító és elbutulást okozó hatása sem bizonyított.

Opiátok

A heroinnal kapcsolatban azt olvashatjuk, hogy „használata az Egyesült Államokban illegális, még orvosi célokra is”. Az illegalitást rögtön kiterjeszthetjük nagyjából az egész világra és ebből a perspektívából érdemes megjegyezni, hogy a heroint orvosi célra – például palliatív terápiában vagy heroin fenntartó kezelésben – több országban is alkalmazzák.

Kokain

Egy érdekes megjegyzés: „A kokain drága (…) és nem volt széles körben használatos, amíg be nem vezették a sokkal olcsóbb és erősebb kokaint, ami erősebb függőséget is okoz”. Az „olcsóbb és erősebb” fajta alighanem a kokain szabadbázisú formájára, vagyis a crack kokainra utal, amit nem „bevezettek”, hanem a kokainból előállítottak. A szer az 1980-as évek közepén vált népszerűvé az USA-ban, azonban a kokain orvosi és rekreációs használata már a 19. században is elterjedt volt, népszerűségét mi sem indokolná jobban, mint a körülötte a 20. század elején kialakult morális pánik, amely az 1914-es betiltásához vezetett.

LSD

A cikk szerint a kékhajnalka magjai LSD-t tartalmaznak, ez azonban nem igaz. Az LSD-25 nevű vegyületet elsőként Albert Hofmann szintetizálta anyarozsból kivont lizergsavból 1938-ban, majd öt évvel később egy véletlen önkísérlet során tapasztalta meg a vegyület hallucinogén hatását. A kékhajnalka magja szintén lizergsavat tartalmaz, de nem LSD-t, hanem a hatásaiban némiképp eltérő LSA-t.

Többek között a fenti tévedéseken sikerült fennakadni, de több helyen lehetne még további pontosításokat eszközölni. Ugyanakkor a feltűnő, hogy bár a dohány terítékre került, a cikk szerzője mégis megfeledkezett az egyik legelterjedtebb növényi alapú drog, az alkohol megemlítéséről.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.01.31.

Kategória: Hírek Témák: Depresszánsok, Dohány, Marihuána, Médiamonitor, Opiátok, Pszichedelikus drogok, Stimulánsok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter