• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Rákkeltő a marihuána?

Szerző: Kardos Tamás | február 5, 2007

Tweet

Érdeklődve olvastuk a 2007. január 30-án „Rákkeltő a marihuána” című cikküket a világhálón. Ezúton szeretnénk felhívni a figyelmüket néhány további információra ebben a témában.

Tisztelt Hírextra Szerkesztőség!

Érdeklődve olvastuk a 2007. január 30-án „Rákkeltő a marihuána” című cikküket a világhálón. Ezúton szeretnénk felhívni a figyelmüket néhány további információra ebben a témában. 

Hónapról hónapra újabb hír röppen fel a kannabisz és a rák kapcsolatának témakörében. Ezek legnagyobb része „egyértelműen” kimutatja, hogy a kannabisz fogyasztása növeli a rákos megbetegedések kialakulásának valószínűségét, vagy épp ellenkezőleg, a kannabisz rákot megelőző tulajdonságairól számol be. A paletta ezúttal új-zélandi kutatók munkájával bővült, akik tanulmányukban újból arra keresték a választ, hogy mekkora szerepe lehet a kannabiszfogyasztásnak a tüdőrák kialakulásában. A kutatócsoport arra a „minden kétséget kizáró” eredményre jutott, hogy „a hosszú távú kannabiszhasználat fokozza a rák kockázatát”. Eredményük alapvetően a kannabisz joint formájában történő fogyasztására fókuszál, melyet – mint mondják – általában füstszűrő nélkül szívnak, tövig és a füstöt sokáig a tüdőben tartják. És ha ez nem lenne elég meggyőző, a kutatók egy további érvvel is szolgálnak: „A marihuána füstje kétszer annyi karcinogént tartalmaz, mint a dohányé.”

Az érvek alátámaszthatóságát tanulmányozva nem lehet figyelmen kívül hagyni más, a kutatási területen már széleskörű elismertséget kivívott szakértők eredményeit. Dr. Donald Tashkin, a los angelesi egyetem (UCLA) professzora a marihuána tüdőre gyakorolt hatásainak egyik legelismertebb szakértője. Az amerikai kormány által támogatott kutatásaira széles körben hivatkoznak a drogprevenciós szóróanyagok. Az elmúlt években Tashkin és munkatársai a los angelesi rákszűrő program keretében kiterjedt vizsgálatot folytatott annak a hipotézisnek az igazolására, hogy a kannabisz füstje tüdőrákot okozhat [1]. A kutatásban – az új-zélandi kutatók 79 betegével szemben – 1209 rákos beteg (611 tüdőrák, 403 szájrák, 90 gégerák, 108 nyelőcsőrák) körében kérdőívek segítségével mérték fel a marihuána-használat mértékét. A betegek 46%-a soha nem használt marihuánát, 31%-uk egy évnél ritkábban, 12%-uk 10-20 jointot fogyasztott egy évben, 2%-uk évente 30-60 jointot, 3%-uk évente több mint 60 jointot szívott. A kutatás során figyelembe vették az egyéb befolyásoló tényezőket is (dohányzás, ivászat, egyéb drogok, genetika, szocio-demográfiai tényezők stb.) A vizsgálat arra a meglepő eredményre jutott, hogy míg a dohányzás egyértelmű rizikófaktornak bizonyult, a marihuána nem növelte számottevően a rák kialakulásának kockázatát. Sőt, azoknál a pácienseknél, akik kizárólag marihuánát szívtak és nem dohányoztak, még pozitívabb eredményeket kaptak, mint a sem nem dohányzó, sem füvet nem szívó kontroll-csoport tagjainál! Tehát a probléma nem a kannabiszban, hanem annak fogyasztási módjában rejlik. Kétségtelen, hogy a marihuána dohánnyal kevert szívása magasabb rizikófaktorral jár, mint a tiszta kannabisz vaporizerből vagy vízipipából történő fogyasztása, ez azonban nem érv amellett, hogy a marihuána rákkeltő volna. Ahogyan a már hazánkban is ismert marihuána-kutató, Earleywine rámutat: a vaporizeres fogyasztási módszerrel megelőzhető a füst mérgező anyagainak belélegzése, így jóval kevesebb légúti szimptómát okoz, mint a cigarettából fogyasztott kannabisz [2]. A cikk címe tehát csalóka: nem önmagában a kannabisz rákkeltő, hanem bizonyos felhasználási módjai növelik a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.

Egyes szakértők szerint mind a dohányfüst, mind a kannabiszfüst hasonló kémiai tulajdonságokkal rendelkezik, farmakológiai hatásaik azonban jelentősen különböznek. A kannabiszfüst összetevői minimalizálnak bizonyos rákkeltő folyamatokat, a dohányfüst viszont felerősít egyeseket.[3]

         A használati mintákat elemezve külön figyelmet érdemel a használat huzamossága, tartama a rákkeltő veszélyforrás nagyságának megbecsülésében.

A dohány jóval magasabb függőségi potenciállal rendelkezik, mint a kannabisz, így élete során csak kevés erős dohányos tud véglegesen felhagyni a káros szenvedéllyel, míg a marihuána fogyasztóinak csak csekély hányada válik függővé. Sokkal jellemzőbb közöttük az alkalomszerű, napi rendszerességnél ritkább használat, amely a fogyasztók 30-as éveiben leggyakrabban egészen meg is szűnik, emiatt a rákos betegséges kialakulásának kockázata is jelentősen csökken a körükben. [4] Ezért is félrevezető annak összehasonlítása, hogy a dohányzás, illetve a fűszívás során mennyi karcinogén jut a tüdőbe, hiszen a tüdőrák kialakulása szempontjából a hosszú távú karcinogén hatás az, ami számít, márpedig ezért jellemzően az évtizedeken keresztül tartó dohányzás tehető felelőssé.

Az új-zélandi kutatócsoport felhívja a figyelmet arra, hogy a marihuána füstje kétszer annyi karcinogént tartalmaz, mint a dohányé, arról azonban megfeledkezik, hogy a kannabiszfüstben lévő THC védő hatást fejt ki az aktiválást igénylő prokarcinogénekkel szemben. Ezzel ellentétben a nikotin aktivál egyes CYP1A1 aktivitásokat, így potenciálisan növeli a dohányfüst rákkeltő hatásait [5].

         A kannabiszban talált vegyületekről ezen felül azt is kimutatták, hogy sokféle rákos sejtet, így  például tüdőrák- [6], mellrák- és prosztatarák- [7], leukémia- és limfóma- [8], glióma- [9], bőrrák- [10] és phaeochromocytoma-sejtet elpusztítanak [11].

Az előbb felsorolt érvek figyelembe vételével kétségbe vonható az új-zélandi kutatók azon következtetése, hogy a fűszívás rákkeltőbb, mint a dohányzás.

Ez a levél a TASZ Médiamonitor programjának részeként született. További információrét keresse fel a www.drogriporter.hu weboldalt.


Üdvözlettel,

Kardos Tamás

Társaság a Szabadságjogokért

Médiamonitor Program

Budapest, 1054, Víg utca 28,

tel./fax:+36-1-209-00-46 begin_of_the_skype_highlighting            +36-1-209-00-46      end_of_the_skype_highlighting

www.drogriporter.hu

 

[1] Fred Gardner (2005) Study: Smoking Marijuana Does Not Cause Lung Cancer, www.counterpunch.org illetve Drogriporter (2005) Okoz-e tüdőrákot a fű? 2005.08.11 Sárosi Péter

[2] Earleywine, Mitch, Barnwell, Sara Smucker: Decreased respiratory symptoms in cannabis users who vaporize, Harm Reduction Journal 2007, 4:11

[3] Robert Melamede (2005) Cannabis and tobacco smoke are not equally carcinogenic, Harm Reduction Journal 2005, 2:21

[4] Kendermag (2002) Az Action on Smoking and Health válasza a British Lung Association tanulmányára

[5] Price RJ, Renwick AB, Walters DG, Young PJ, Lake BG: Metabolism of nicotine and induction of CYP1A forms in precision-cut rat liver and lung slices. Toxicol In Vitro 2004, 18:179-185.

[6] Munson AE, Harris LS, Friedman MA, Dewey WL, Carchman RA: Antineoplastic activity of cannabinoids.

J Natl Cancer Inst 1975, 55:597-602.       

[7] Sanchez C, de Ceballos ML, del Pulgar TG, Rueda D, Corbacho C, Velasco G, Galve-Roperh I, Huffman JW, Ramon y, Cajal S, Guzman M: Inhibition of glioma growth in vivo by selective activation of the CB(2) cannabinoid receptor.

Cancer Res 2001, 61:5784-5789 begin_of_the_skype_highlighting            5784-5789      end_of_the_skype_highlighting        

[8] McKallip RJ, Lombard C, Fisher M, Martin BR, Ryu S, Grant S, Nagarkatti PS, Nagarkatti M: Targeting CB2 cannabinoid receptors as a novel therapy to treat malignant lymphoblastic disease.

Blood 2002, 100:627-634.       

[9] Sanchez C, Galve-Roperh I, Canova C, Brachet P, Guzman M: Delta9-tetrahydrocannabinol induces apoptosis in C6 glioma cells.

FEBS Lett 1998, 436:6-10.      

[10] Casanova ML, Blazquez C, Martinez-Palacio J, Villanueva C, Fernandez-Acenero MJ, Huffman JW, Jorcano JL, Guzman M: Inhibition of skin tumor growth and angiogenesis in vivo by activation of cannabinoid receptors.

J Clin Invest 2003, 111:43-50              

[11] Sarker KP, Obara S, Nakata M, Kitajima I, Maruyama I: Anandamide induces apoptosis of PC-12 cells: involvement of superoxide and caspase-3.

FEBS Lett 2000, 472:39-44.


Kapcsolódó cikkek

A kannabisz rákkeltőbb?

RTL Klub Híradó 2006. március 27. Hétszer károsabb a füves cigi, mint a sima (A Drogriporter levele)

Okoz-e tüdőrákot a fű?

Mennyire rákkeltő a marihuána?

 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter