„Gönczöl Katalin a bűnmegelőzési törvény előkészítése kapcsán úgy vélekedett, hogy „elidegenedett világunkban a növekvő bűnözéstől, a kábítószerek terjedésétől való félelem összehozza az embereket”. Svéd példával illusztrálta, hogy a drogfogyasztás miatti félelmükben szülők tanárokkal, szociális munkásokkal összefogva rajtaütésszerűen jelentek meg azokban a diszkókban, ahol szerintük nem teljesen helyesen töltik el gyerekeik a szabadidejüket. Komoly mozgalom indult ebből, kivilágított sportpályákat létesítettek a szórakozóhelyek közelében, alternatívákat kínálva a fiatalság egészségesebb időtöltéséhez. Náluk is indult egy pingpongprogram Óbudán, amely mára országos mozgalommá vált.
Mindezt azért tartottam fontosnak felidézni, mert úgy látom, hogy a céltudatos és csak a kipécézett drogok elleni propaganda (karöltve az alkoholfogyasztás elleni fellépés majdnem teljes hiányával) még a 2000-es év emberét, a mélyen tisztelt és szeretett Gönczöl Katalint is félrevezette.”
Gönczöl Katalin a bűnmegelőzési törvény előkészítése kapcsán úgy vélekedett, hogy „elidegenedett világunkban a növekvő bűnözéstől, a kábítószerek terjedésétől való félelem összehozza az embereket”. Svéd példával illusztrálta, hogy a drogfogyasztás miatti félelmükben szülők tanárokkal, szociális munkásokkal összefogva rajtaütésszerűen jelentek meg azokban a diszkókban, ahol szerintük nem teljesen helyesen töltik el gyerekeik a szabadidejüket. Komoly mozgalom indult ebből, kivilágított sportpályákat létesítettek a szórakozóhelyek közelében, alternatívákat kínálva a fiatalság egészségesebb időtöltéséhez. Náluk is indult egy pingpongprogram Óbudán, amely mára országos mozgalommá vált.
Mindezt azért tartottam fontosnak felidézni, mert úgy látom, hogy a céltudatos és csak a kipécézett drogok elleni propaganda (karöltve az alkoholfogyasztás elleni fellépés majdnem teljes hiányával) még a 2000-es év emberét, a mélyen tisztelt és szeretett Gönczöl Katalint is félrevezette. Az interjúban szót sem ejtett arról, hogy mind a diszkókban, mind a sok tízezernyi kocsmában nagyságrendekkel nagyobb mennyiségben fogyasztják az alkoholt, a legkeményebb drogot, ami évente tizenötezer halálos áldozatot szed hazánkban, szemben a heroin-túladagolás mintegy harminc vesztesével. Szívvel-lélekkel támogatom pingpongtermek létesítését, de még fontosabbnak tartanám, ha egy olyan kimagaslóan elismert személyiség, mint Gönczöl Katalin, felemelné a szavát az ellen a vérlázítóan képmutató, a lakosság érdekeit semmibe vevő tevékenység ellen, amit sajnos a jelenlegi kormányzat is jóváhagy, sőt pártol azzal, hogy lehetővé teszi a lakosság és a fiatalság alkoholfogyasztásra való buzdítását a leghatékonyabb reklámhordozók segítségével.
Aligha kétséges, hogy a foci a legnépszerűbb sport, és a Borsodi aligha szponzorálná a profi bajnokságot, ha televíziós reklámjai nem eredményezték volna a sörfogyasztás növekedését!
Cinikus barátaim reménytelennek tartják a törekvésemet, mondván, hogy a jövedéki adó milliárdjai sokkal fontosabbak a kormányoknak, mint az egészségünk. A politikus inkább eladná a lelkét az ördögnek, mintsem egy ilyen népszerűtlen témában exponálja magát. Remélem nincs igazuk…
Schedel Andor
Válasz a cikkre:
Alkohol és kábítószer
(Remélem, nincs igazuk, MH-Posta, szept. 12.)
Schedel Andor észrevételeit köszönöm. 35 éves kutatói tapasztalataim alapján érzékelem, hogy ‘Magyarországon ma sokkal nagyobb kárt okoz a mértéktelen alkoholfogyasztás, az alkoholizmus, mint a kábítószerek terjedéséből származó problémák. A bűnmegelőzési törvény kidolgozásában erre figyelemmel leszek. A kiemelt példa, mint minden példa, sántít: nem az egyik jelenség mellőzését, hanem a másik jelenségre való reakció mikéntjének megfogalmazását tartalmazza. A figyelemfelhívást köszönöm.
Budapest, 2002. szeptember 12. Gönczöl Katalin