• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Szabad Föld 2004. november 26. “Sziasztok” – A Drogriporter levele

Szerző: István Gábor Takács | január 17, 2005

Tweet

„Tisztelt Balogh Mária,
A Szabad Föld 2004. november 26.-ai számában írt cikkére szeretnék reagálni. A gyermekek kábítószer fogyasztásának megelőzése nagyon fontos feladat, ezért méltányolandó az Ön törekvése az ifjak felvilágosítására. Ugyanakkor a prevenció csak akkor lehet sikeres, ha igazat mondunk a gyerekeknek, hamis adatokkal, túlzó és megalapozatlan kijelentésekkel jószándékunk ellenére éppen az ellenkező hatást fogjuk elérni. Az Ön levelében több félrevezető és megalapozatlan állítás is szerepel.
Az orvosnak titoktartási kötelezettsége van betege felé, tehát nem értesítheti a rendőrséget ha tudomására jut, hogy betege kábítószert fogyasztott. Ha azt állítjuk a gyerekeknek hogy ilyenkor az orvos értesíti a rendőrséget, azt kockáztatjuk, hogy rosszullét esetén nem hívják ki a mentőt, alaptalanul attól tartva hogy a rendőrség is megjelenik.
A marihuána és a dohányzás rákkeltő hatásának összehasonlítása azért is nehéz, mert jelentős eltérések vannak mind a cigaretta márkák, mind pedig az egyénileg elkészített füves cigaretták között. Ha mégis megpróbálkozunk az összehasonlítással, azt mondhatjuk, hogy egy cigarettához képest a marihuánás cigaretta négyszer annyi kátrányt tartalmazhat, de még egy napi szinten használó marihuána szívó is sokkal kevesebbet fogyaszt belőle, mint egy cigarettázó ember. A felmérések szerint ráadásul a marihuánát napi szinten fogyasztóknak is mindössze 15%-a marad rendszeres fogyasztó húszas évei végére, a dohányzást viszont sokkal nehezebb abbahagyni, és az általa okozott légúti megbetegedések hazánkban is vezető halálokot jelentenek. Ha a marihuána használatának kockázatairól szeretné tájékoztatni az ifjúságot, úgy, hogy annak hasznát is vehetik, a következőket érdemes kihangsúlyozni: a marihuána által okozott egyik legnagyobb veszély az, hogy miután bűncselekmény, az ember ellen eljárást indít a rendőrség ha nála találja. Ha kannabisz hatása alatt vezet autót valaki,  megnő a közlekedési baleset okozásának veszélye, ez pedig hatványozottan igaz ha alkoholt is fogyaszt az illető. A kannabisz hosszan tartó és rendszeres fogyasztása légzőszerv rendszeri megbetegedés kockázatát hordozza magában, különösen, ha dohányzunk is hozzá. A rendszeres és évekig tartó használat egyfajta függőség kialakulásának kockázatával jár. A kannabisz hosszan tartó fogyasztásának kognitív károsodást okozó hatásáról szóló eredmények ellentmondásosak, de az ilyen irányú hatás elképzelhető.
Az Ecstasy és speed egyszeri vagy kétszeri kipróbálása nem vezet automatikusan függőséghez. Sokkal többen vannak akik kipróbálták a szereket, mint akik havi rendszeres használóvá váltak (speed esetében 5.8%, Ecstasynál 4.3% volt az aki havi használóvá vált, egy amerikai kutatás szerint). Az Ecstasy fizikai használata nem vezet fizikai függőséghez (a szer használatának jellemzője, hogy folyamatosan használva a keresett hatás eltűnik), de kényszeres használat kialakulhat. A speed használata függőséghez vezethet.
A szerek használatának veszélyeivel kapcsolatos túlzásokkal azt érjük el, hogy az ezeket kipróbáló emberek tapasztalatai mások lesznek, és a valós veszélyekkel kapcsolatos figyelmeztetéseket sem fogják komolyan venni. Az Ecstasyval kapcsolatban az olyan kockázatok hangsúlyozására van szükség, mint a szer illegalitása, a tabletták valós tartalmának kiszámíthatatlansága. Továbbá az hogy (a fogyasztás elterjedtségéhez képest nagyon alacsony számban, de) előfordult már halálos túlmelegedés Ecstasy fogyasztás után, tehát a folyadék megfelelő (nem túlzásba vitt, mert az is veszélyes lehet, hanem 2-4 pohár víz óránként) pótlása, a pihenés stb. nagyon fontos, és az hogy más szerekkel, például alkohollal együtt fogyasztva a kockázatok jelentősen megnőnek. Szintén megnövekedett kockázatot hordoznak magukban különböző betegségek is (szívbetegség, májprobléma, pszichiátriai zavarok, hyperthermia).
Speed esetében az illegalitásra, a függőség kialakulásának veszélyére, a túladagolás lehetőségére, az intravénás használat kockázataira (megnövekedett túladagolás veszély, fertőzések, HIV és Hepatitis fertőzés veszélye közös használat útján), a más drogokkal való keverés veszélyeire és a hosszan tartó használat pszichés és testi veszélyeire érdemes és kell felhívni a figyelmet.
Üdvözlettel,
Név
Cím”

Ha levelet írsz, légy szíves tudasd velünk is, hogy lássuk mennyire működik a program!

A marihuána és dohány összehasonlításával, illetve a marihuána egészségkárosító hatásaival kapcsolatos főbb tények:

„…a rendelkezésre álló orvosi bizonyítékok alapján, a kannabisznak kevés káros hatása van az egészségre, és a tiltásának vagy legalizációjának egyéb megfontolásokon kell alapulnia” , írja a neves orvosi folyóirat, a The Lancet egyik szerkesztői levelében.

Anon (editorial). Dangerous habits. Lancet 1998;352:1565.

„ A kannabisz gyakori fogyasztása nem jár komoly egészségügyi problémákkal az egyén és a társadalom számára”, vonja le a következtetést a kutatások áttekintése után az angol kábítószer visszaéléssel foglalkozó tanácsadó testület, az Advisory Council on the Misuse of Drugs

Advisory Council on the Misuse of Drugs. The classification of cannabis under the Misuse of Drugs Act 1971, (UK Government) Home Office, March 2002.

„ Amikor a kannabiszt szisztematikusan összehasonlítjuk más drogokkal az okozott károk tekintetében (halandóság, megbetegedés, toxicitás, addikciós potenciál és a bűnözéssel való kapcsolat), kevésbé ártalmas a társadalomra és az egyénre nézve, mint a többi illegális kábítószer, vagy az alkohol és dohány”, írja az angol Rendőrség Alapítvány (Police Foundation) alapos vizsgálatának (Az ún. Runciman Jelentés) következtetéseként

Drugs and the Law, Report of the Independent Inquiry into the Misuse of Dugs Act (1971): Chairman: Viscountess Runciman DBE, 1999. 7. fejezet 21.pont

Az eddigi kutatások alapján nincs meggyőző bizonyíték arról, hogy a marihuána rákot okozna az emberben, beleértve az általában dohányzáshoz kapcsolható rákokat is. Ugyanakkor a sejtes, genetikus és humán kutatások alapján feltételezhető hogy a marihuána jelentős rizikófaktor a légzőrendszeri rák kialakulásában, de ennek kimondásához még számos jól tervezett kutatás kivitelezésére van szükség. Megnehezíti a helyzetet, hogy a marihuánát szívók nagy része dohányt is fogyaszt, ezért nehéz elkülöníteni a két szer hatását.
A kannabisz fogyasztásának legelterjedtebb módja a szívás. A dohányzás (a füst belélegzésének) bármilyen formája egészségkárosító, ezért a kannabisz fogyasztása is, a dohányhoz hasonlóan a bronchitis, asztma és tüdőrák, valamint szív érrendszeri megbetegedések rizikóját hordozhatja magában. A kannabiszban ráadásul bizonyos karcinogének magasabb koncentrációban fordulnak elő.
„Ugyanakkora súlyú cigarettát alapul véve, a marihuána szívók tüdejébe körülbelül négyszer annyi kátrány kerülhet, mint a cigarettát szívókéba. A különbség leginkább a szűrési (a marihuánás cigarettának leggyakrabban nincs filtere) és inhalációs technika (nagyobb erővel, mélyebbre szívják és több ideig tartják lenn a füstöt, mint a cigaretta esetében) különbségeiből adódik. Ugyanakkor a rekreációs célra fogyasztott marihuánás cigarettát legtöbbször nem tömik meg olyan szorosan mint a dohányból készült cigarettát, és az elszívható mennyiség körülbelül a fele a cigarettáénak.

Marijuana and Medicine: Assessing the Science Base (1999) Institute of Medicine

Az Action on Smoking and Health (ASH) brit civil szervezet szerint viszont az ilyen jellegű összehasonlításokkal különösen óvatosnak kell lenni, Megnehezíti az összehasonlítást az is, hogy a különböző cigaretták között is jelentős (akár kilencszeres)  különbség van a  kátránytartalomban.

Cannabis and tobacco: responding to claims made by the British Lung Foundation and related news coverage (2002) Action on Smoking and Health

Továbbá számos tényezőt kell még figyelembe venni, mely csökkenti a kannabisz potenciális veszélyességét: a legtöbb csak kannabiszt használó sokkal kevesebbet szív egy nap, mint a cigarettát fogyasztók, legtöbbjük pedig harmincas évei előtt felhagy a marihuána fogyasztásával. A dohányzás keltette legnagyobb kockázat pedig éppen a hosszú távú használatban rejlik, a dohány tartalmú cigarettát letenni sokkal nehezebb, mint a marihuánás cigarettát. Azok közül akik valaha napi marihuána használók voltak, mindössze 15%-volt az, aki az is maradt húszas évei végén, írja az angol Lordok Háza egyik jelentése.

House of Lords Committee on Science and Technology, Ninth Report Session 1997-98, Cannabis, the scientific and medical evidence. November 1998. (4.31)

A kannabisz potenciájának (THC tatalmának) megnövekedése az utóbbi években a kannabisz fogyasztás potenciális légúti megbetegedést okozó kockázatát nem hogy növelné, hanem éppen hogy csökkenti (ugyanazon hatás eléréséhez kevesebbet kell belőle elfogyasztani, így kevesebb füstöt is lélegez be a fogyasztó)

A marihuána fogyasztásának is léteznek ártalomcsökkentő változatai. Van technika a kevesebb papírral való sodrásra, és létezik egy vaporiser nevű szerkezet, mely forró levegő segítségével úgy szabadítja fel a növény THC- tartalmát, hogy közben füst nem keletkezik, és nem jut a tüdőbe.

A különböző szerek kockázatával kapcsolatos félrevezető és leegyszerűsítő összehasonlítások, és a kannabisz „erősségéről” szóló adatok félreértelmezése nem segítenek sem az emberek informálásában és oktatásában, sem pedig a megelőzésben.

A hosszan tartó mértéktelen kannabisz használat lehetséges egészségkárosító hatásairól a fent említett cikkekben olvashatunk, nagyon jó összefoglalóját adja a témának a Lancet cikke is:

Hall W. and Solowij N. Adverse effects of cannabis, Lancet 1998; 352:1611-16

Egyéb linkek:
Journal of Clinical Pharmacology 42 (11 supplement), November 2002 (abstracts)

Az Ecstasy és speed észrevétlenül roncsolja a szervezetet és a függőség egy két szem kialakulása után is kialakulhat, írja a cikk szerzője.

Az Ecstasy nem okoz fizikai függőséget (kényszeres használati minta kialakulhat, de a szer tulajdonsága hogy hosszan tartó használat után a hatása megszűnik, és csak a szer fogyasztásának szüneteltetésével lehet újra hasonló hatást elérni), a speed viszont okozhat, de egyik sem egy két szem elfogyasztása után. Az amerikai SAMSHA jelentése szerint azok közül akik valaha próbáltak amfetamint, 5.8% használta később legalább havonta egyszer. Az Ecstasy esetében ez 4.3%, a dohány esetében 37.0%, az alkoholéban 60.3%.

National Survey on Drug Use and Health, SAMHSA 2003

www.dancesafe.org

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter