Tisztelt Szerkesztőség,
A Szabad Föld 2005. november 25.-ei cikkében (Mesterséges Csábítás) több téves állítás is szerepel.
A hepatitis C vírus által okozott májgyulladásnak van kezelési módja. Ma már a kombinált peginterferon ribavirin terápiával genotípustól (a vírus típusától) függően, a kezeltek 42-82%-ánál el lehet érni, hogy a fél-egy éves kezelés után a vírus nem mutatható ki a vérből. A májban továbbra is jelen lehet a vírus, de a terápia hatása esetükben legalább öt éven át megmarad, a májgyulladás és a hegesedés csökkenésével pedig a kezelt májbetegség és a fertőzés átadásának kockázata is jelentősen csökken (1).
A kórházakban a páciens belegyezése nélkül nem lehet AIDS-tesztet elvégezni (2). Ez csak abban az esetben tehető meg, ha statisztikai adatgyűjtés céljából végzik, és a páciens nem azonosítható be. Az intravénás droghasználóknak a HIV/AIDS tesztet a kórházakban kötelező felajánlani (3), de az nem fordulhat elő, sőt illegális, hogy valakit a belegyezése nélkül tesztelnek, majd az eredményt közlik vele és további tesztelésre irányítják.
A cikk állításával ellentétben, az intravénás droghasználók törődnek az egészségükkel, ha megfelelően vannak tájékoztatva, könnyen hozzáférnek steril injektáló eszközökhöz, és a steril felszereléshez való hozzájutást nem akadályozzák a bűnüldöző hatóságok.
A heroin-használókat „leépült, magatehetetlen” emberként ábrázolni téves leegyszerűsítés. Habár valóban élnek heroin-használók nagyon nehéz élethelyzetekben, közülük is sokan dolgoznak és iskolába járnak. Még kevésbé érvényes ez az általánosítás a nem heroint használó „drogosokra”, akiknek túlnyomó többsége alkalomszerűen, meghatározott helyzetekben és időpontokban, rekreációs jelleggel fogyaszt kábítószert. Ezért sem érvényesek rájuk a cikkben leírt „intő jelek”, hiszen az alkalmi, szituációs-rekreációs droghasználók pontosan olyan hatékonyan látják el mindennapi feladataikat, és semmivel nem betegebb emberek, mint azok, akik legális drogokat használnak.
Végezetül szeretnénk felhívni arra a tényre a Tisztelt Szerkesztőség figyelmét, hogy a kábítószerrel átitatott bélyeggel való beetetés egy olyan alaptalan mítosz, ami csak azért tudja tartani magát mind a mai napig, mert az újságok mindig anélkül írnak róla, hogy ellenőriznék a valóságtartalmát.
Ez a levél a TASZ Médiamonitor programjának részeként született. További információrét keresse fel a www.drogriporter.hu weboldalt.
Üdvözlettel,
Takács István Gábor
pszichológus
Társaság a Szabadságjogokért
Médiamonitor Program
Budapest, 1084, Víg utca 28,
tel./fax:+36-1-209-00-46
www.drogriporter.hu
takacsistvan@tasz.hu
AZ ÉV CIVIL SZERVEZETE 2004-BEN!
NGO OF THE YEAR IN 2004!
Források:
(1) World Health Organization (2002) Hepatitis C World Health Organization, 2002
(2) Az Egészségügyről Szóló 1997. évi CLIV. törvény 59.§ (4) bekezdés