Buck Ghost Horse (Szellemló) hatéves kisfiú volt, amikor a mormonok elrabolták egy lakota indián rezervátumból. Magukkal vitték, levágták a haját, és megtiltották neki, hogy a népe nyelvén megszólaljon. Vagy hogy gyakorolja a népe hagyományait.
Tinédzserként elszökött, és beállt az amerikai hadseregbe. Végigharcolta a vietnámi háborút, majd hazatért. Alkoholista veteránként tengődött. Magányosan, keserűen, idegenként érezve magát a világban.
Egészen addig, amíg találkozott egy öreg lakotával, Wallace Fekete Jávorszarvassal, aki újra bevezette a népe elfeledett hagyományaiba. Megtalálta a gyökereit, és elindult a felépülés útján. Abbahagyta az ivást, egyetemi diplomát szerzett. Később saját közösséget épített maga köré, ahol továbbadta az ősi hagyományokat a fiataloknak. És számos sorstársának segített felépülni az alkoholizmusból.
Izzasztókunyhó. Dalok. Imák. Táncok. Szertartások.
Sokan voltak és vannak, akik ezeket mind sötét „pogány” babonának tartják. És tény, ezek nem „tudományosan megalapozott” eljárások. Mégis, nem egy ember ezeken a spirituális élményeken keresztül találta meg újra az elveszített összhangzatot. Ami továbblendítette egy olyan sötét krízisből, ahová depresszió, alkoholizmus vagy gyász taszította.
Az ember kapcsolatokban szerzi a legdurvább sérüléseket – és kapcsolatokban is gyógyítja be őket.
Az őslakosokat évszázadok óta gyilkolták, kultúrájukat pusztították. Gyerekeiket elrabolták és bentlakásos iskolákba kényszerítették, ahol rendszeresen kínozták és megerőszakolták őket, még a 20. század végén is. Amit mi a „felfedezések korának” vagy a „felvilágosodásnak” nevezünk, az számukra a sötétség korát hozta el.
Generációkon keresztül adták át a rengeteg bántást, keserűséget és elfojtott dühöt. A félelem rákérgesedik a szívre, a bizalom pedig kilúgozódik belőle. A félelem elidegenít a világtól, amiben élünk. Ez a kollektív, transzgenerációs trauma nyomta rá a bélyegét a tudatmódosító szerekkel való kapcsolatukra is.
Maga Buck Szellem Ló a következő magyarázatot adta arra, hogyan működik az ősi gyógyítás:
„A mi hagyományunkban a félelem az ajtó, ami beengedi a gonosz szellemeket az ember szívébe. Ezért minden valódi ima arra szolgál, hogy megerősítse a szívedet a félelemmel szemben, hogy kívül maradjon, kopogjon az ajtón, de ne tudjon bejutni.”
A titok – nem is olyan nagy titok.
Az egészség nem csak betegség-mentesség. Az embernek nem csak ételre-italra, hanem szellemi táplálékra is szüksége van. Nem csak hajlékra, de arra is, hogy otthon érezze magát a világban és jelentéssel töltse meg. Az életben nem csak anyagi biztonságot kell találnunk, de olyan emberi kötődéseket is, amiben érzelmi biztonságban érezzük magunkat, ahol sérülékenyek lehetünk. Ahol nem kell félnünk.