Valahol az egész életünk egy nagy erőfeszítés egy kényes egyensúly megteremtésére. A mérleg egyik serpenyőjében a kötődés biztonsága, a másikban pedig a kíváncsiság lapul. Szociális emlősként ezzel a kettős vággyal érkezünk erre a világra: hogy tartozzunk valakihez, és hogy felfedezzük a valóságot.
Már kisgyermekként megtapasztaljuk ezt az őrjítő ambivalenciát, amikor egy kicsit távolabb merészkedünk a szüleink által biztosított komfortzónából. Lám, egy virág. Egy béka. Majd ijedten visszahúzódunk. Este a gyerekszobában elfog bennünket a félsz az éj árnyaitól, hogy elveszhetünk. Hogy nem vagyunk látva. Figyelve. Szeretve.
És ugyanez – hogy látnak, figyelnek és szeretnek – néha terhessé válik, mint egy megunt, kinőtt, kényelmetlen télikabát a tavaszi melegben.
„Kötődéselmélet” – így nevezik az elméletet, ami magyarázatot ad a gyermekkori kapcsolódási torzulásainkra. Pedig nevezhetnék akár „elengedés-elméletnek” is. Hiszen a sérüléseinket éppúgy szerezzük a nem megfelelő elengedésből, mint a nem megfelelő kötődésből. A szülőség művészete – nem csak a kötődés, de az elengedés művészete is. Se nem túl korán, se nem túl későn. Se nem túl közel, se nem túl távol. És a gyermekkor alkímiájának kiteljesedéseként megtanulunk otthon lenni, biztonságban lenni emberi kapcsolatokban – megtanulunk elengedni is. És nem egzisztenciális megsemmisülésként élni meg, ha nem kapunk meg bizonyos dolgokat és embereket.
De amikor nem tanulunk meg jól, biztonságosan kapcsolódni – akkor nem tudunk jól elengedni sem. Dolgokat. Embereket. Szokásokat. Betegesen ragaszkodunk nyilvánvalóan működésképtelen és önpusztító viselkedés-mintákhoz, kapcsolatokhoz – amelyek már nem okoznak örömet. Miközben megmagyarázhatatlan módon visszarettenünk akár olyan hétköznapi szituációktól is, amelyek pedig nyilvánvalóan jelentés-teljesek és örömteliek lehetnének számunkra. Nem véletlen.
„Mond meg, mitől félsz, és megmondom, mi történt veled,” mondta Donald Winnicott, a gyermekkori kötődési problémák szakértője.
Ha adnak valamit a Drogriporter írásai, akkor adj Te is – kérlek, támogasd a munkámat: https://drogriporter.hu/tamogass