• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Terjedőben az új drog (Magyar Hírlap)

augusztus 27, 2008 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Kik és mire használják az új, veszedelmes drogot, a fenilefrint?

A Magyar Hírlap online egy új partidrogra hívja fel a figyelmet egy ma megjelent cikkében, mely fenilefrin névre hallgat és bevérzéseket, illetve magas vérnyomást okoz.
A hír oroszlánrésze egy júniusi Zoom cikk copy/paste metódussal véghezvitt átvétele – néhány szakértői idézettel és saját meglátással kiegészítve. Így történhetett, hogy a szerző a cikk végén kezdőmondatának ellentétét állítja:

„Leáldozóban van a "hagyományos" diszkódrogok, az ecstasy és a speed csillaga.”
„A legkelendőbb még mindig az ecstasy, ám terjed a fenilefrin is.”

Különös… De találhatunk más megkérdőjelezhető állítást is Ménes Márta cikkében, például a következő mondatban:

"Hazánkban rohamosan nő az alkalmi kábítószer-fogyasztók száma, és a szintetikus drogok terjedése miatt egyre több fiatal próbálja ki a diszkódrogokat."

Ezzel szemben a HVG egy januári cikkében a következőket olvashatjuk:
"Az ENSZ eddigi felmérései szerint a világban tovább nőtt, Magyarországon stagnált a drogfogyasztók száma az elmúlt tíz évben – hangzott el a Magyar Addiktológiai Társaság által szervezett nemzetközi konferencián pénteken Budapesten".
De hogy egy újabb példát vegyünk, a Hírszerzőnek a napokban nyilatkozott Gratzer Gábor, az Országos Rendőrfőkapitányság Bűnügyi Főosztályának munkatársa és elmondta, hogy évek óta stagnál a kábítószerhelyzet Magyarországon.
 
Nem világos, hogy miért szeretnék egyesek súlyosabbnak láttatni a hazai kábítószerhelyzetet a valóságosnál, de sajnos ez egy visszatérő újságírói gyakorlat.

 

 

Na de nézzünk egy kicsit a dolgok mögé: mi is az a fenilefrin? Amit első körben érdemes megemlíteni erről a szerről az az, hogy elsősorban a gyógyászatban használatos, méghozzá a nátha és az allergia tüneteinek csillapításában, gyerekek és felnőttek számára egyaránt. Tehát nem egy új szerről van szó és nem is egy kábítószerről. Hasonló célból fogyasztják az efedrint és a pszeudo-efedrint, amelyeket már több országban betiltottak a mellékhatásaik miatt, utóbbit azért is, mert a metamfetamin egyik prekurzora. Az 1920-30-as években még az amfetamint is használták hörgőtágító hatása miatt a Benzedrine nevű inhalátor formájában. Nálunk jelenleg a pszeudo-efedrin még számos recept nélkül kapható nátha- és allergiagyógyszerben, illetve étrend kiegészítőben megtalálható. A fenilefrin ezeket hivatott felváltani, minthogy az említett tünetek enyhítésében ugyanolyan hatásosnak bizonyult, mint a pszeudo-efedrin, azonban kevesebb mellékhatást okoz (ezek lennének azok a tünetek, amelyeket „veszélyes drogként” a hosszú távú használat hatásaiként szokás feltűntetni).

A fenilefrin veszélyeiről úgy alkothatunk reális képet, ha a felsorolt nátha-ellenszer láncolat összes tagját megvizsgáljuk: Az általunk már többször idézett, brit szakemberek által összeállított veszélyességi listán az amfetamin 20 szer közül a 8. helyet foglalja el, a dohány és az alkohol között. A hazai statisztikákat tanulmányozva azt találjuk, hogy 2006-ból nem ismeretes amfetamin okozta túladagolás, de ennek ellenére nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy egy igen addiktív szerről van szó. Az efedrinnek ezzel szemben a „központi idegrendszeri hatásai gyengék, mert a vér-agy-gáton csak kis mértékben képes átjutni (ellentétben az amfetaminnal és a metamfetaminnal)” – olvashatjuk a Wikipedián. A több országban bekövetkezett betiltásához hozzájárult, hogy a táplálék kiegészítők közül az efedrával volt a legtöbb probléma, ám megfelelő dózisban problémamentesen használható: a hagyományos kínai orvoslás például már évszázadok óta sikeresen használja náthás, allergiás és asztmás tünetek enyhítésében. A pszeudo-efedrin – amely hazánkban jelenleg is forgalomban van – használatából már kevesebb probléma adódott, a legfőbb talán az, hogy a metamfetamin előállításához széles körben használják. És ezt váltja fel napjainkban a „veszélyes új drog”, a fenilefrin, amely a gyógyszerészek tapasztalatai szerint a pszeudo-efedrinnél is kevesebb mellékhatással (a parti közegben felhasználók számára – hatással) bír.

Tehát igen, a túlzott energiaital fogyasztáshoz hasonlóan a fenilefrin felelőtlen használatának is vannak veszélyei, de talán mégsem ez lesz az a szer, amely minden idők legveszedelmesebb diszkódrogjaként fog bevonulni a történelembe.

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.08.27.

 

Kategória: Hírek Témák: Magyar drogpolitika, Médiamonitor, Stimulánsok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter