Kik és mire használják az új, veszedelmes drogot, a fenilefrint?
A Magyar Hírlap online egy új partidrogra hívja fel a figyelmet egy ma megjelent cikkében, mely fenilefrin névre hallgat és bevérzéseket, illetve magas vérnyomást okoz.
A hír oroszlánrésze egy júniusi Zoom cikk copy/paste metódussal véghezvitt átvétele – néhány szakértői idézettel és saját meglátással kiegészítve. Így történhetett, hogy a szerző a cikk végén kezdőmondatának ellentétét állítja:
„Leáldozóban van a "hagyományos" diszkódrogok, az ecstasy és a speed csillaga.”
„A legkelendőbb még mindig az ecstasy, ám terjed a fenilefrin is.”
Különös… De találhatunk más megkérdőjelezhető állítást is Ménes Márta cikkében, például a következő mondatban:
"Hazánkban rohamosan nő az alkalmi kábítószer-fogyasztók száma, és a szintetikus drogok terjedése miatt egyre több fiatal próbálja ki a diszkódrogokat."
Na de nézzünk egy kicsit a dolgok mögé: mi is az a fenilefrin? Amit első körben érdemes megemlíteni erről a szerről az az, hogy elsősorban a gyógyászatban használatos, méghozzá a nátha és az allergia tüneteinek csillapításában, gyerekek és felnőttek számára egyaránt. Tehát nem egy új szerről van szó és nem is egy kábítószerről. Hasonló célból fogyasztják az efedrint és a pszeudo-efedrint, amelyeket már több országban betiltottak a mellékhatásaik miatt, utóbbit azért is, mert a metamfetamin egyik prekurzora. Az 1920-30-as években még az amfetamint is használták hörgőtágító hatása miatt a Benzedrine nevű inhalátor formájában. Nálunk jelenleg a pszeudo-efedrin még számos recept nélkül kapható nátha- és allergiagyógyszerben, illetve étrend kiegészítőben megtalálható. A fenilefrin ezeket hivatott felváltani, minthogy az említett tünetek enyhítésében ugyanolyan hatásosnak bizonyult, mint a pszeudo-efedrin, azonban kevesebb mellékhatást okoz (ezek lennének azok a tünetek, amelyeket „veszélyes drogként” a hosszú távú használat hatásaiként szokás feltűntetni).
A fenilefrin veszélyeiről úgy alkothatunk reális képet, ha a felsorolt nátha-ellenszer láncolat összes tagját megvizsgáljuk: Az általunk már többször idézett, brit szakemberek által összeállított veszélyességi listán az amfetamin 20 szer közül a 8. helyet foglalja el, a dohány és az alkohol között. A hazai statisztikákat tanulmányozva azt találjuk, hogy 2006-ból nem ismeretes amfetamin okozta túladagolás, de ennek ellenére nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy egy igen addiktív szerről van szó. Az efedrinnek ezzel szemben a „központi idegrendszeri hatásai gyengék, mert a vér-agy-gáton csak kis mértékben képes átjutni (ellentétben az amfetaminnal és a metamfetaminnal)” – olvashatjuk a Wikipedián. A több országban bekövetkezett betiltásához hozzájárult, hogy a táplálék kiegészítők közül az efedrával volt a legtöbb probléma, ám megfelelő dózisban problémamentesen használható: a hagyományos kínai orvoslás például már évszázadok óta sikeresen használja náthás, allergiás és asztmás tünetek enyhítésében. A pszeudo-efedrin – amely hazánkban jelenleg is forgalomban van – használatából már kevesebb probléma adódott, a legfőbb talán az, hogy a metamfetamin előállításához széles körben használják. És ezt váltja fel napjainkban a „veszélyes új drog”, a fenilefrin, amely a gyógyszerészek tapasztalatai szerint a pszeudo-efedrinnél is kevesebb mellékhatással (a parti közegben felhasználók számára – hatással) bír.
Tehát igen, a túlzott energiaital fogyasztáshoz hasonlóan a fenilefrin felelőtlen használatának is vannak veszélyei, de talán mégsem ez lesz az a szer, amely minden idők legveszedelmesebb diszkódrogjaként fog bevonulni a történelembe.
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.08.27.