• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Új-Zéland: ahol a hatóság a szexmunkást segíti

Szerző: Péter Sárosi | november 20, 2014

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

Új-Zélandon előfordul, hogy a szexmunkás rendőrt hív, ha a kliens nem akar fizetni, és a rendőr odakíséri az illetőt egy ATM automatához, hogy egyenlítse ki a számlát.

 Új-Zéland nem csak a gyönyörű tájai miatt érdekes, de azért is, mert bizonyos társadalmi problémákra rendhagyó megoldásokat talál. Ilyen például a dizájner drogokkal kapcsolatos szabályozás, amelyről tavasszal filmet is készítettünk. Egy másik példa az, ahogyan a szexipart próbálták megregulázni – az erről készült filmünket láthatjátok alább.

‪‬

A filmet magyar felirattal az IndaVideón itt találod.

2003-ban az új-zélandi parlament sokak számára meglepő döntést hozott: egy szavazatnyi többséggel elfogadta a Prostitúciós Reform Törvényt, amely eltörölte azokat a jogszabályokat, amelyek büntetni rendelték a szexuális szolgáltatások pénzért való adásvételét. A korábbi előrejelzések azt jósolták, hogy a törvény nem fog átmenni. A sikerben nagy szerepe volt Georgina Beyer, egy transszexuális volt prostituált meggyőzőerejének, aki egyenként kereste meg és próbálta meggyőzni az ellenző képviselőket. A legtöbb döntéshozó felismerte, hogy a szexipart kriminalizáló jogszabályok alapvetően éppen a legsérülékenyebb embereknek ártanak a leginkább: a szexmunkásoknak.  

Az új-zélandi modell valójában se nem teljes legalizáció, sem pedig tilalom. Dekriminalizációs modellnek nevezik, és az ENSZ szervezetei (pl. UNAIDS) és még a The Lancet című orvosi szakfolyóirat is ezt tartják a létező legjobb modellnek (olvass erről bővebben itt!). Sokkal jobb annál a magyar rendszernél, ami elméletben legalizálta a szexmunkát, de a gyakorlatban valójában szigorú tilalmat valósít meg, illetve jelentős bürokratikus követelményeket támaszt a szexmunkásokkal szemben. Új-Zélandon a szexmunkások könnyen lakást bérelhetnek erre a célra, a törvény nem bünteti ezért sem őket, sem pedig azokat, akik bérbe adják az ingatlant. Sokan közülük, akik nem akarnak foglalkozni a hirdetéssel, az ügyfelek felkutatásával, bordélyokban dolgoznak, ahol munkavállalói jogok illetik meg őket – saját szakszervezettel is rendelkeznek. A kényszerítés és a fiatalkorúak prostitúciója továbbra is tilos, a bordélyokat rendszeresen ellenőrzik, a hirdetéseket pedig szigorúan korlátozzák.

Az új-zélandi rendszer nem tökéletes, mindig akadnak ott is kritikus hangok. A szexmunkások élete ott sem fenékig tejfel, sokan a szegénység, a kilátástalanság elől menekülnek a prostitúcióba. A szexmunkások szervezete nekik is segít, utcai megkereső munkásaik megpróbálnak alternatívákat találni azok számára, akik kiutat keresnek, illetve azoknak a fiatalkorúaknak, akik otthonról szöktek egy bántalmazó szülőtől vagy egy intézetből. A siker kulcsa az együttműködés: a gyámhatósággal, a kórházakkal, az önkormányzatokkal és a rendőrséggel. A szexmunkásokat partnernek és nem ellenségnek tekintik.

Magyarországon elképzelhetetlen, de Új-Zélandon az is előfordul, hogy a szexmunkás rendőrt hív, ha a kliens nem akar fizetni, és a rendőr odakíséri az illetőt egy ATM automatához, hogy egyenlítse ki a számlát. A rendőr ugyanis alapvetően a szexmunkást védi a kizsákmányolástól. Előfordulnak persze ott is olyan esetek, bár igen ritkán, amikor szexmunkást a kliens bántalmaz. A szexmunkások érdekvédelmi egyesülete például éppen beszámolt egy hasonló bűntényről, amikor a filmet forgattuk: az elkövetőt azonban a jó együttműködésnek köszönhetően napokon belül sikerült elkapni és lecsukni.

Sárosi Péter
Takács István Gábor 

Kategória: Blog, Hírek, Videók Archívum: Szexmunka

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Drogriporter Szabadegyetem: Beszélgetés szexről és drogokról

október 25, 2022 - István Gábor Takács

SWIT animált összefoglaló

június 14, 2022 - István Gábor Takács

Crossings – Bevándorló szexmunkások történetei

június 2, 2020 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter