• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Vita az akciótervről az Európai Parlamentben

május 5, 2005 | Szerző: admin

Tweet

Az Európai Parlament Állampolgári jogi-, Belügyi és Igazságügyi Bizottsága április 20-án nyilvános meghallgatást rendezett az új uniós drogpolitikai akciótervről. A meghallgatásra politikai döntéshozók mellett civil és szakmai szervezetek képviselőit is meghívták.

Az Európai Parlament Állampolgári jogi-, Belügyi és Igazságügyi Bizottsága április 20-án nyilvános meghallgatást rendezett az új uniós drogpolitikai akciótervről. A meghallgatásra politikai döntéshozók mellett civil és szakmai szervezetek képviselőit is meghívták.

Mint korábban beszámoltunk róla, az Európai Bizottság 2004 őszén alakította ki az unió új drogstratégiáját (2005-2012) illetve a stratégia rövid távú, gyakorlati céljait megfogalmazó cselekvési tervet (2005-2008). Az Európai Parlament novemberben elfogadott egy határozatot, amely élesen bírálta az Európai Bizottság által kidolgozott drogstratégia tervezetét, mivel az szerintük az előző időszakban sikertelennek bizonyult, hagyományos eszközökkel próbálja meg szabályozni a problémát. A határozat „szülőatyja” Guisto Catania olasz képviselő volt, az Európai Parlament Állampolgári jogi-, Belügyi és Igazságügyi Bizottságának tagja. Catania volt a kezdeményezője annak a nyilvános meghallgatásnak is, amely a drogpolitikai akcióterv sokoldalú vizsgálatát tűzte célul.

Franco Frattini, a Bizottság alelnöke az Eurobarometer legújabb felmérésének eredményeit idézte, amely szerint az emberek 71%-ka gondolja úgy, hogy a drogproblémákat uniós szinten kellene megoldani. „A közvéleményben legalábbis jobban tudatosodott az, hogy az egyes nemzeti drogpolitikákat közelebb kellene hozni egymáshoz,” mondta. „Tudományos adatok alapján tényszerű munkát kell végeznünk, hogy elkerüljük a vita során felmerülő előítéleteket.” A drogstratégia és akcióterv jóváhagyását végző testület, az EU Tanács képviseletében Mars DiBartolomeo, a luxemburgi egészségügyi miniszter szólalt fel, aki azt hangsúlyozta, hogy a drogfogyasztás csökkentésében fontos szerepet tölt be a „multidiszciplináris megközelítés” és a civil társadalommal való együttműködés. Az EU soros elnökségét adó Luxemburg konzervatív kormánya egyébként éppen nemrégen jelentette be, hogy ellenőrzött belövő szobákat nyit az országban (alig pár hónappal a norvégok után).

 

 

Az Európa Tanács Pompidou Csoportjának képviseletében Bob Keizer, a Holland Nemzeti Drogmegfigyelő Központ koordinátora sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy sem a WHO, sem a Popmpidou Csoport nem kerül megemlítésre az akciótervben, holott ezek a szervek komolyan hozzá tudnának járulni a közegészségügyi beavatkozások sikeréhez. Paul Griffiths, az Európai Drogmonitorozó Központ (EMCDDA) kutatója az injekciós drogfogyasztók körében terjedő fertőző betegségek megelőzésének szükségességéről beszélt. Bár a HIV előfordulása Nyugat-Európában csökkent vagy stagnált, az újonnan csatlakozott balti államokban rohamosan nő, a hepatitis C járvány pedig gyakorlatilag minden tagállamban súlyos problémát jelent. Marcel van Hex, a limburgi Alkohol- és Drogfüggőség Kutató Központ igazgatója arról az ellentmondásról beszélt, amely a prevenció és kezelés elsődlegességét hangsúlyozó stratégiai elképzelések és a büntetőjog által dominált nemzeti drogpolitikák között fennáll. „Belgiumban a kábítószerrel kapcsolatos kiadások 54%-át fordítják represszióra és csak 5%-át költik valódi megelőzésre,” jelentette ki.

 

Massimo Barra, a Nemzetközi Vöröskereszt képviselője arra figyelmeztette az Európai Parlament jelen lévő képviselőit, hogy „ne használják a drogfüggőséget fegyverként az ellenséges politikai csoportokkal szemben”. Gerd Leers, a hollandiai Maastricht polgármestere elmondta, hogy jelenleg mintegy 1,5 millió drogturista érkezik Hollandiába a környező országokból. Ez szerinte is problémát jelent, ugyanakkor a probléma okát nem a holland coffee shop rendszerben, hanem a szomszédos országok szigorú szabályozásában látja. „A kannabisz, akárcsak az alkohol, a kultúránk része, és ha jobban szabályoznánk, akkor az ártalmait is jobban el lehetne kerülni,” mondta. Pauline Metaal, a drogpolitika terén jelentős kutatásokat végző Transznacionális Intézet munkatársa szerint a büntetőjogon alapuló drogmegelőzés bukásra van ítélve, az ártalomcsökkentésre viszont fontos szerep vár a jövőben. Hasonlóan fogalmazott Joep Oomen, a drogreformért küzdő európai civil szervezeteket tömörítő ENCOD elnöke is, aki szerint „nem szabad folytatnunk azokat a hibás módszereket, amelyekről köztudott, hogy nem működnek… a tilalomnak gyakran kontraproduktív hatásai vannak”. 

 

 

A vita végén Carel Edwards, az Európai Bizottság drogügyekért felelős irodájának vezetője (így az új stratégia kidolgozásáért felelős személy) szólalt fel, aki szerint „semmiféle konszenzus nem létezik jelenleg a nemzetállamok között abban kérdésben, hogy hogyan kellene kezelni a drogproblémákat. A Bizottság megpróbál kiegyensúlyozott és nem ideológiai alapon közelíteni a kérdéshez”. A nyilvános meghallgatáson számos civil aktivista is részt vett, akik a rendezvény után egy vizipipát nyújtottak át az Európai Bizottság képviselőjének, mondván, hogy az a drogháború befejezésének jelképe, egyfajta „békepipa”. A gesztust Edwards úr azzal kommentálta, hogy véleménye szerint nem áll háborúban senkivel. Tény azonban, hogy a drogpolitika még mindig azok közé a területek közé tartozik, amelyek a legtöbb vitát és indulatot váltják ki Európa szerte, így a közeljövőben nincs remény arra, hogy megszülessék az egységes, tudományos bizonyítékokon és nem ideológián alapuló uniós drogpolitika. 

 

Kapcsolódó anyagok:

 

Az EP hivatalos beszámolója

 

EU tagállamok drogjogi szabályozása (táblázat)

Kategória: Hírek Témák: Drogszabályozás, Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Nemzetközi szervezetek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter