Egy online életstílus magazin szembemegy az uralkodó felfogással és összefoglalja néhány tiltólistás drog gyógyászati előnyeit
A Drogriporter olvasói számára nem titok, hogy megfelelő felhasználási kultúra mellett számos illegális drog olyan kedvező lelki és élettani hatásokat okozhat, melyek alkalmassá tehetik a gyógyászatban való alkalmazásra. A média azonban rendszerint nem töri magát, hogy kiegyensúlyozott képet nyújtson a kábítószerekről, így e jótékony hatások a többség számára nem hogy ismeretlenek, de egészen abszurdnak tűnhetnek.
Hogy a közgondolkodásban a kábítószerek szinte kizárólag, mint pusztító, életeket és családokat romba döntő szerekként jelentek meg, abban a drogtilalom mellett fontos szerepet játszott az is, hogy a világ drogkutatásainak jó 80%-át finanszírozó amerikai Nemzeti Drogabúzus-ellenes Intézet (NIDA) a 2000-es évek közepéig gyakorlatilag csak olyan kutatásokat támogatott, melyek az illegális droghasználattal járó kedvezőtlen hatásokra irányultak. Azzal, hogy jelenleg a pszichedelikus kutatások reneszánszát éljük és a biztató eredmények időről-időre áttörik az elrettentésen szocializálódott média falait, fokozatosan tisztább képet kapunk a legális és illegális drogok tényleges hatásairól és a gyógyászatban való alkalmazásuk lehetőségeiről. Mindemellett egyelőre a legkevésbé sem jellemző, hogy az e kísérletekben tapasztalt pozitív eredményeket összegző cikkek lássanak napvilágot, ezért is örültünk meg a Bien.hu oldalán megjelent írásnak.
Bár a szerző, Kovács Andrea nem bíbelődött a forrásmegjelölésekkel, mégis felkészültnek mutatkozik, hiszen hét olyan illegális drogot is bemutat, melyek a jelenleg folyó vizsgálatok alapján hatékony eszközei lehetnek a jövő terápiáinak vagy a jelenkori gyógyászati gyakorlatban aknázzák ki kedvező tulajdonságaikat. Kovács írásában számot ad az LSD-vel, a pszilocibin gombával és az MDMA-val folytatott kutatások eredményeiről, majd ismerteti a kokain, a ketamin, az amfetamin és a heroin alkalmazási területeit az egészségügyben. Az egyes szerekhez mellékelt nyúlfarknyi ismertető nem törekszik teljességre, arra viszont tökéletesen alkalmas, hogy az olvasó pár perc alatt kételyeket fogalmazzon meg azzal az egyoldalú képpel kapcsolatban, amit csatornák százain közvetítenek felé az illegális drogokról. Ez pedig az első lépés abba az irányba, hogy a hiszterizálás helyett differenciált, tényeken alapuló kép alakuljon ki az illegális drogokról a közgondolkodásban.
Kardos Tamás
Drogriporter
2013.01.08.