• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A gyorskaja függőséget okoz

Szerző: Péter Sárosi | március 29, 2010

Tweet

Floridai kutatók szerint a hamburger éppúgy függőséget okoz, mint a heroin

A túlzott hamburger-zabálás hasonló hatást gyakorol az agyra, mint a heroin vagy a kokain – állítják amerikai kutatók a Nature Neuroscience c. szaklapban. Az már korábbi állatkísérletek során is bebizonyosodott, hogy amennyiben korlátlan mennyiségben hozzáférhetővé teszik a magas zsírtartalmú ételeket a patkányok számára, hasonló viselkedésmintát mutatnak, mint ha rászoktatnák őket a heroinra. A mostani vizsgálat a zsírzabáló patkányok agyában is hasonló változásokat tárt fel, mint amelyek a drogfüggő állatok agyában is jelentkeznek: az evés éppúgy megváltoztathatja az agy önjutalmazását szolgáló ingerület-átvivő anyag, a dopamin kibocsátását, mint a droghasználat. A kutatást vezető Paul Kelly floridai professzor szerint ezzel magyarázható, hogy a túlsúlyos emberek többsége sikertelenül próbálja kontrollálni a saját táplálkozását és csökkenteni a testsúlyát.

A kutatók két csoportra osztották a patkányokat: az egyik csoportnak egy nap során csak 1 órányi hozzáférést biztosítottak a zsíros ételekhez, míg a másik csoportnak 18-23 órán keresztül folyamatosan elérhetővé tették ezeket. Az első csoportba tartozó patkányok a napi kalória-bevitelük 66%-át ebben az egy órában fogyasztották el, és a napi egy órás zabálás ismétlődő kényszeres viselkedésmintává vált számukra. Emellett ugyanakkor nem mondtak le az egészségesebb táplálékok fogyasztásáról sem. A második csoportba tartozó patkányok kétszer annyi kalóriát fogyasztottak el és gyorsan elhíztak: ők szinte teljesen leszoktak a hagyományos laboratóriumi patkány-kosztról és ehelyett kizárólag a magas zsírtartalmú emberi ételeket ették. Ha megvonták tőlük a zsíros gyorsételeket, elvonási tüneteket produkáltak és 14 napig nem voltak hajlandóak a korábban megszokott étrendjükhöz visszatérni (összehasonlításként: a kokainfüggő egereknél ez a hatás csak két napig tartott). “Teljesen megdöbbentett az elvonási tünetek mértéke,” nyilatkozta Dr. Kelly. “Valójában semmit nem ettek. Ha ezt a jelenséget a saját fajunkra vonatkoztatjuk, akkor igen nagy problémával állunk szemben.”

A kutatók a kísérlet során vizsgálták azt is, hogy milyen szerepet játszanak a patkányok dopamin-rendszerének változásai a kényszeres evés és elhízás kialakulásában. Ezért egy olyan vírust juttattak az agyukba, amely leblokkolja a dopamin felvételére alkalmas egyik receptort (D2), amelyről tudjuk, hogy a szerfüggő embereknél nem működik megfelelő intenzitással. A függők agyában ugyanis magasabb az ingerküszöb: ugyanazon örömérzet kiváltásához nagyobb stimulációra van szükség. Kiderült, hogy a leblokkolt dopamin-receptorral rendelkező patkányok hajlamosabbak a túlfogyasztásra és az elhízásra. A kutatók szerint egyes emberek ugyanígy genetikailag hajlamosabbak az elhízásra, mint mások, ugyanis az ő agyukban kevesebb D2 receptor alakult ki. A genetikai eltérésekkel magyarázták azt is, hogy minden patkány-csoportban volt egy-két olyan állat, amely az állandó kísértés ellenére sem zabálta túl magát. Dr. Kelly rámutat arra, hogy minden ember ételfüggő, azonban az új generációs cukorban és zsírban gazdag junkfood (pl. sajtburgerek, tejturmixok) olyan intenzív hatást gyakorol az agyra, ami korábban ismeretlen volt az emberi faj számára.

Agyaganimáció a Rat Park kísérletről (lásd alább)

Amit a kísérlet nem vett figyelembe, az a társadalmi környezet – amely szintén az ingerek és örömforrások kifogyhatatlan tárházát nyújtja számunkra. Az emberek nem steril laboratóriumi körülmények között esznek vagy drogoznak. Ennek a tényezőnek a fontosságát próbálta korábban demonstrálni Bruce Alexander kanadai kutató az ún. Rat Park kísérlettel: steril környezet helyett ingergazdag, a szaladgálásra, játszásra és szociális interakcióra alkalmas nagy területű ketrecet hozott létre a patkányai számára. A kísérlet során bebizonyosodott, hogy a szabványos laboratóriumi ketrecekben a patkányok sokkal hajlamosabbak a drogok kényszeres fogyasztására, mint az ingergazdag környezetben. A drogfüggőséget soha nem lehet pusztán biológiai jelenséggé redukálni, és ezért bizonyulnak sikertelennek azok a terápiás kísérletek is, amelyek a függőséget úgy próbálják kezelni, hogy egyszerűen megvonják a szert a függőtől.

Sárosi Péter

 

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter