• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A kannabisz-kereskedelem gyermekei

július 29, 2011 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

A drogtilalom áldozatai: vietnámi gyermekmunkásokat dolgoztatnak a fűfarmokon

Európa egyre nagyobb részén jellemző, hogy vietnámi bűnszerveztek kannabisz termesztésével próbálnak gyors haszonra szert tenni. Kevesebb szó esik azonban arról, hogy a vietnámi ültetvényeken gyakran olyan gyermekmunkások dolgoznak, akiket illegálisan csempésztek az országba és akiket rabszolgaként zsákmányolnak ki a bűnszervezetek. Az emberkereskedelem és az illegális kannabiszkereskedelem összefonódásáról készített dokumentumfilmet Mei-Ling McNamara az Al Jazeera televíziócsatorna számára.

Egy évtizede még alig lehetett hallani a illegális kannabisz-ültetvényekről Angliában – ma már minden héten három ültetvényt leplez le a rendőrség. Bár a kannabisz viszonylag igénytelen növény és termesztése nem igényel nagy technikai tudást és anyagi befektetést – az illegalitás miatt a termesztői rövid idő alatt óriási profitra tehetnek szert. A film szerint egy 30 ezer dollárért berendezett hidroponikus ültetvény egy év múlva 1 millió dolláros hasznot hajthat. Nem csoda, hogy a szervezett bűnözés is beszállt a fűbizniszbe. 

Minden évben 100 ezer vietnámi próbál szerencsét a külföldi munkaerőpiacon. A vietnámi kormány támogatja a munkaerő külföldre áramlását – mivel a külföldre szakadt vietnámiak évente 2 milliárd dollár megtakarítást juttatnak haza. Számos munkaerő-közvetítő ügynökség működik Vietnámban, a munkavállalók jogszabályi védelme azonban távolról sem tökéletes, hiszen a kormánynak csak a haszon számít, nem a polgárai biztonsága – így rengeteg embert becsapnak és hamis ígéretekkel csábítanak külföldre, ahol aztán kizsákmányolják őket. Sok vietnáminak azonban egyáltalán nincs választási lehetősége: ha a család eladósodik, kénytelen felajánlani a saját gyermekeit valamelyik cégnek – a fiatalok hamarosan egy európai fűfarmon találhatják magukat.

A kannabisz-ültetvényeken dolgoztatott rabszolgamunkásokat esetenként kegyetlenül megkínozzák, és ha meg akarnak szökni, azzal fenyegetik őket, hogy börtönbe kerülnek, hiszen legális tartózkodási engedélyük nincsen. És valóban: a rendőrség ahelyett, hogy az emberkereskedelem áldozatainak tekintené őket, bűnözőként bánik velük és ők viszik el a balhét a bűnszervezetek valódi vezetői helyett. A rendőrnyomozók számára is ideális bűnbakok ezek az országukból elrabolt, rémült fiatalok – akikkel bármit alá lehet íratni.

 

A film nem tér ki arra, hogy amennyiben a kannabisz legális termék lenne, termesztését és forgalmazását megfelelő jogszabályokkal kontrollálnák ahelyett, hogy totális tilalmat vetnek ki rá – akkor nem bűnszervezetek húznának hasznot a fűkereskedelemből, és jelentős csapást lehetne mérni az emberkereskedelemre is. A kannabisz iránti európai kereslet ugyanis egyre nő, visszaszorítása nem lehetséges büntetőjogi eszközökkel. Csak egy választásunk van: vagy a feketepiacra bízzuk a kannabisz forgalmazását, vagy legális, államilag ellenőrzött cégekre. Amíg nemet mondunk a legális szabályozásra – addig igent mondunk a bűnszervezetekre és a rabszolgamunkások kizsákmányolásra. A vietnámi rabszolgamunkások ugyanis nem kizárólag az emberkereskedelem áldozatai – hanem az európai társadalmak zéró-tolerancia drogpolitikájának áldozatai is egyben.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Témák: Ázsia, Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Marihuána

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter