A tudományos élet képviselőinek tiltakozása ellenére a Lordok Háza megszavazta a szigorítást
A Lordok Háza november 26-án megvitatta azt az alsóház által már jóváhagyott törvényjavaslatot, amely a kannabiszt visszahelyezné a veszélyesebb drogok B-osztályába, ezáltal növelné a kannabisz fogyasztóival szembeni szankciókat. Számos, a drogpolitika területén elismert szakember ebből az alkalomból nyílt levelet intézett a lordokhoz, amelyet a Guardian c. lap teljes terjedelemben le is közölt. A levélben a tudósok felhívták a döntéshozók figyelmét arra, hogy a kormány tudományos szakértői testülete (ACMD) jelentésében elutasította a kannabisszal kapcsolatos szankciók szigorításának szükségességét. “Miután megvizsgálta a kannabbisz egészségügyi kockázatait és a növekvő potenciával kapcsolatos aggodalmakat, a jelentés egyértelmű ajánlásokat fogalmazott meg a drogprevenció fejlesztésével és a drogterjesztés felderítésének javításával kapcsolatban. Ugyanakkor a bizonyítékok alapján elvetendőnek tartotta a fogyasztók kriminalizációjának fokozását,” írják a szakértők. “Rendkívül káros hatással járna, amennyiben a parlament támogatná a kormány politikáját. A kannabisz-fogyasztás csökkent az elmúlt időszakban, különösen azóta, hogy a kannabiszt átsorolták a C-osztályba, és nyilvánvaló oktalanság lenne ezen trend visszafordítása. A drogok osztályozási rendszerének hitelesnek kell lennie, a kannabisz újraosztályozása pedig ellentmondásos üzenetet küldene a B-osztályba tartozó drogok veszélyességéről.” A levelet a kannabisz neurobiológiai hatásait vizsgáló neves agykutatók is alárták, köztük sokan az ACMD tagjai.
Molly Meacher bárónő, a Kelet-Londoni Mentális Egészség Alapítvány elnöke publicisztikát közölt a Guardianben, amelyben további érveket sorakoztat fel a szigorítások ellen. Bár a kipróbálók aránya egyre növekszik, a kannabisz a legális alkoholhoz és dohányhoz képest jóval mérsékeltebb közegészségügyi hatásokkal jár. Míg a dohányzás tüdőrákot és szívbetegséget okozhat, az alkohol pedig bizonyítottan májzsugorodást, erőszakos viselkedést és mentális betegségeket idézhet elő, a kannabisz-fogyasztás egyetlen szilárdan bizonyítható, statisztikailag jelentős negatív hatása a függőség kialakítása. A kannabisz és a szkizofrénia kialakulása közötti oksági kapcsolat nem bizonyított. A szigorítások nem fogják a fogyasztás visszaszorítását eredményezni, sőt, inkább a jelenlegi csökkenő trend megfordulásával számolhatunk. A növekvő pénzbüntetést kifizetni képtelen emberek pedig börtönbe kerülhetnek, ezzel kiesnek a munkaerőpiacról és elveszíthetik egzisztenciájukat.
A lordok a szakértők tanácsát figyelmen kívül hagyva jóváhagyták a szigorításról szóló törvényjavaslatot, így az januárban valószínűleg hatályba fog lépni. A kannabisz ezután az amfetaminnal és a ritalinnal azonos csoportba kerül, a fogyasztók akár 2 évig terjedő szabadságvesztésre is büntethetők, bár végrehajtandó szabadságvesztést többnyire csupán többszörösen visszaeső elkövetőknél szabnak ki. A jelenlegi szigorítások kieszközlésében nagy szerepet játszott a brit bulvársajtó, amely évek óta a kannabisz növekvő potenciájáról és elmebetegséget okozó hatásairól szóló rémhírekkel bombázza a közvéleményt.
Sárosi Péter