• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A svéd drogpolitika mint sikermodell?

Szerző: Péter Sárosi | november 24, 2007

Tweet

Az ENSZ egészségügyi megbízottja szerint Svédország nem biztosítja a droghasználók számára az egészségügyi ellátáshoz fűződő emberi jogok érvényesülését.

A zéró-tolerancia hívei a svéd drogpolitikát világszerte a sikeres drogpolitika mintaképének tekintik: a hivatalos statisztikák szerint a kannabisz kipróbálóinak aránya európai viszonylatban a legalacsonyabbak közé tartozik, a társadalmi attitűdök a drogokkal kapcsolatban elutasítóak. Az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Hivatala (UNODC) Svédország sikeres drogpolitikája: a bizonyítékok áttekintése címmel 2007 februárjában jelentést adott ki, amelyben valóságos ódát zeng a svéd kormány drogellenes erőfeszítéseiről. A Drogriporter egy korábbi írásában már megpróbált utánajárni, hogy mennyiben reális ez a kép – azt találtuk, hogy bár a svéd társadalomban valóban rendkívül erős az absztinencia-kultúra, és a droghasználat életprevalencia-értékei valóban alacsonyak, a problémás droghasználat és az azzal együttjáró közegészségügyi ártalmak előfordulása mégis magasabb, mint számos más irányvonalat követő országban, például Hollandiában. Ezeket a következtetéseinket erősítette meg most a svéd droghasználók önsegítő szervezetének (Svenska Brukarföreningens) és a Nemzetközi Ártalomcsökkentő Egyesületnek (IHRA) közös jelentése, amely áttekinti az arra szolgáló bizonyítékokat, hogy Svédország vajon mennyiben tesz eleget az ENSZ Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Alapokmánya 12. cikkelyében foglalt követelményeknek. A jelentés szerint Svédország súlyosan megsérti a nemzetközi követelményeket akkor, amikor nem biztosítja a droghasználók számára a hatékony ártalomcsökkentő beavatkozások, így például a tűcsere és a szubsztitúciós terápia megfelelő hozzáférhetőségét. Az ENSZ az egészségügy ellátáshoz való jogok érvényesülését vizsgáló megbízottja, Paul Hunt professzor 2006-os svédországi látogatása után szintén keményen bírálta a skandináv országot azért, amiért még mindig megakadályozza az ártalomcsökkentő programok terjedését.

 

 

Országos szinten csupán két működő tűcsere-program létezik, holott az injekciós droghasználók száma a becslések szerint eléri a 20 ezret. 1985 és 2000 között az új HIV fertőzések mintegy 14%-a volt visszavezethető a fecskendők megosztására – 960 ember vált HIV pozitívvá emiatt. A nemzetközi szakirodalom tanulsága szerint ez a szám ma jóval kisebb lenne, ha Svédország időben bevezette volna a hatékony ártalomcsökkentő szolgáltatásokat. A hepatitis C járvány terjedése még aggasztóbb: az új fertőzések 57%-a tulajdonítható az injektáló felszerelés megosztásának, csak 2006-ban 1127 új hepatitis C fertőzést regisztráltak az injekciós droghasználók körében. A Fertőző Betegségeket Ellenőrző Intézet becslései szerint 2 év múlva az injekciós droghasználók 95%-a fertőződik meg a vírussal! Bár Svédország aláírta a 2004-es dublini deklarációt, amelynek egyik célkitűzése szerint a tagállamoknak 2010-ig 80%-os lefedettséget kell biztosítani a HIV-prevenciós programok számára a legveszélyeztetettebb népcsoportok körében, a svédországi lefedettség meg sem közelíti ezt a szintet. A két létező tűcsere mindössze 1200 droghasználót ér el a HIV prevenciós információkkal és felszereléssel (az összes injekciós droghasználó mintegy 5%-át). A törvények szerint kizárólag állami kórházak üzemeltethetnek tűcserét, steril fecskendőt csak használtért cserébe lehet kiadni, ráadásul csak a 20 évnél idősebb személyek vehetik igénybe a tűcsere-szolgáltatást, miközben a kutatók szerint kb. 720 injekciós droghasználó fiatalabb 20 évesnél. A gyógyszertárakban pedig a hatályos jogszabályok értelmében kizárólag orvosi felírásra lehet steril fecskendőt és tűt vásárolni. A fővárosban, Stockholmban, ahol a legtöbb injekciós droghasználó koncentrálódik, a Miniszterelnöki Hivatal és az önkormányzat ellenállása miatt mindezidáig egyetlen tűcsere programot sem nyitottak. A statisztikák szerint évente mintegy 6000 droghasználó kerül börtönbe, a fogva tartottak mintegy 50%-a drogproblémákkal küzd – az ő helyzetük a legrosszabb, mivel a börtönökben semmilyen ártalomcsökkentés sem hozzáférhető.

 

Sárosi Péter

 

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter