A média még krízishelyzetben is banális tévedéseket produkál
December 6. óta tizenöt olyan esetre derült fény, melyben antrax-szal szennyezett heroin került a használókhoz – tizennégy esetet jelentettek Skóciából és egyet Németországból. Az antrax baktérium lépfenét okoz, ami a tizenötből nyolc használónak az életébe került, a többiek súlyosan megbetegedtek. A Release drogpolitikai és emberi jogi szervezet és a Nemzetközi Ártalomcsökkentő Egyesület (IHRA) levélben fordult a skót kormányhoz, hogy rendkívüli közegészségügyi tervet dolgozzon ki a további tragédiák elkerülésére.
Skócia Egészségvédelmi Intézete bár azt javasolja a heroinhasználóknak, hogy függesszék fel fogyasztásukat és jelentkezzenek a kezelőprogramokba, de arról hallgat, hogy ennek várólistája a Brit szigeteken a leghosszabb, akár egy évet is elérheti. A Release és az IHRA szerint elfogadhatatlan, hogy a skót közegészségügy mindössze ennyit tud ajánlani a heroin használóinak, akik a kezelésre várva aligha tudják letenni egyik napról a másikra a szert. Szerintük a további halálesetek a legsérülékenyebb heroin fogyasztó populációt fogják érinteni, ezért meg kell oldani az azonnali kezelőprogramba kerülésüket, illetve az orvosi receptekre felírt opiátokkal történő helyettesítő terápiájukat.
Az Európai Uniós hálózat részeként működő magyar Korai Jelzőrendszer már értesítette a hazai heroinfogyasztókat a heroin piacon beállt változásokról, a média egy része viszont valamiért ismét a félreinformálás mellett döntött.
Míg az Index a valóságnak megfelelő hírben számolt be a kialakult helyzetről, addig az ATV összekeverte a heroint a kokainnal és utóbbiról vélte, hogy antrax-szal szennyezetten szedi az áldozatait. A két szer fogyasztói csoportja jelentősen eltér, és míg a heroin fogyasztóinak száma az utóbbi évben csökkenést mutatott, addig a kokain egyre nagyobb népszerűségnek örvend Európában, beleértve Magyarországot is. A kokain az „elit drogjának” számít, használata többnyire a szórazkozáshoz köthető, míg a heroint leginkább a társadalom peremére szorult réteg használja. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy melyik csoport felé kommunikálja a média szennyezett anyag megjelenését, ezért levélben arra kértük az ATV szerkesztőségét, hogy javítsák ki a cikkben közölt tévedésüket. Írásunk megjelenéséig ennek nem tettek eleget, bízunk benne, hogy ez hamarosan változni fog.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.01.21.