• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Az MTI és a biokémia

november 15, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A droggal megegyező vegyületté alakulás titka

A drogokkal kapcsolatos híradások leggyakrabban akkor tévednek ingoványos talajra, amikor bizonyos jelenségeket – legyen az akár feketepiaci vagy kémiai törvényszerűség – saját kútfőből próbálnak megmagyarázni. Ez ugyanis vagy bejön, vagy nem. Az MTI esetében most az utóbbi történt.
 
A Híradó.hu oldalán olvasható MTI értesülésnek már a címénél is érdemes megállnunk egy pillanatra: „Bezárattak több dizájner dogokat forgalmazó üzletet”. Igen, „dogokat”. Persze nem ez a peches elütés hívta életre kritikánkat, hanem az írásban foglaltakból kirajzolódó téves elképzelések.

  

 

A szerző ugyanis úgy véli, hogy a dizájner drogokkal az a fő probléma, hogy a szervezetbe jutva „úgy viselkednek, mint a drogok”. Vagyis a dizájner drogok valójában nem is drogok, csak úgy viselkednek? Vagy talán mégis dogokról van szó? A bizonyosságot az utolsó mondatban található magyarázat hozza el:

„A szakvélemény szerint a különböző, por, illetve folyékony halmazállapotban, valamint tabletta formában lefoglalt anyagok jellemzően olyan vegyületek, amelyek Magyarországon a kábítószeres tiltólistán közvetlenül nem szerepelnek, de az emberi szervezetbe kerülve droggal megegyező vegyületté alakulnak át”.

Nos, ez nem szakvélemény, csupán egy vélekedés, amely történetesen nem állja meg a helyét. A cikk szerzője tévedésben van, amikor úgy véli, hogy a dizájner drogok a nevükkel ellentétben nem drogok, csupán biokémiai folyamatok során lesznek azzá. Drogoknak vagy pszichoaktív szereknek ugyanis azokat az anyagokat nevezzük, amelyek az emberi szervezetbe jutva, a központi idegrendszerre hatva megváltoztatják annak működését és hiányuk elvonási tünetekkel járhat. Ezeknek a kritériumoknak pedig a dizájner drogok is tökéletesen megfelelnek mindenféle rejtélyes átalakulás nélkül. A hír szerzőjének alighanem beugrottak a korábban a GHB-ról és a GBL-ről hallottak: a legális GBL ugyanis az illegális GHB prekurzora (előanyaga), ami annyit tesz, hogy az ember által elfogyasztott GBL a szervezetben GHB-vá alakul. A dizájner drogok esetében azonban más a helyzet, hiszen nem prekurzorokról, hanem olyan szerekről van szó, amelyek szerkezetileg és hatásukban is hasonlítanak valamely tiltólistás anyaghoz, például az amfetaminhoz vagy az MDMA-hoz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy önmagukban ne lennének drogok, csak azt, hogy (többségükben) nincsenek a tiltólistán, vagyis nem minősülnek kábítószernek. Drognak viszont igen. Egy kérdés azonban továbbra is nyitott marad: vajon mit takarhat a „drogokkal megegyező vegyület” kifejezés?

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.11.15.

Kategória: Hírek Témák: dizájner drogok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor, Pszichedelikus gyógyászat

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter