• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • angol
  • orosz

Az ukrán lakosság 1,4%-a HIV pozitív

július 13, 2005 | Szerző: admin

Tweet

Az ENSZ felmérései szerint az ukrán lakosság 1,4%-a HIV pozitív, a kormány hivatalosan csak 79 ezer főről tud. A fertőzések vezető oka a fecskendők megosztása.

Az ENSZ felmérései szerint az ukrán lakosság 1,4%-a HIV pozitív, a kormány hivatalosan csak 79 ezer főről tud. A fertőzések vezető oka a fecskendők megosztása.

Viktor Ribcsuk, az ukrán egészségügyi miniszter az ENSZ közgyűlésén ismertette a legújabb epidemiológiai felmérések eredményeit, amelyek szerint hivatalosan 79 ezer embert regisztráltak HIV fertőzéssel, közülük 8 ezer gyermeket. Az ENSZ adatai szerint azonban mintegy 360.000 ember kénytelen együttélni a vírussal keleti szomszédunknál, a felnőtt lakosságnak mintegy 1,4%-a HIV pozitív.

 

HIV+ ukrán gyermekek: nincs pénz a kezelésükre

 

Az ukrán kormány 2004-ben mintegy 7 millió dollárt költött HIV-prevencióra és kezelésre, azonban még mindig forráshiányokra panaszkodik. Minden hónapban 1000 új HIV fertőzést regisztrálnak, az esetek 69%-a az intravénás droghasználókhoz köthető. A HIV pozitív embereknek ezenkívül csupán 43%-a, mintegy 1800 ember részesül antivirális kezelésben, amely ugyan gyógyítani nem képes a betegséget, azonban elodázhatja a tünetek megjelenését és jelentősen meghosszabbíthatja a várható élettartamot, ezenkívül javítja az életminőséget is. Sajnos úgy tűnik, a volt Szovjetunió utódállamaiban nem lehet mindent a pénzhiány számlájára írni, ugyanis gyakran a politikai akarat hiányzik arra, hogy bevezessenek hatékony prevenciós programokat. Így például a metadon kezelés lehetővé tenné, hogy a heroinhasználók tömegesen hagyjanak fel a fecskendőhasználattal és így a fecskendők megosztásával is, ami fertőzések egyik fő oka. A kormányzatok szerint azonban csak a drogmentes kezelési formák megengedhetőek a drogfüggőség kezelésében. A tűcserétől pedig azért idegenkednek a hatóságok, mivel az szerintük droghasználatra buzdít – annak ellenére, hogy ezt a kutatások nem támasztják alá. 

 

A HIV-járvány rohamos terjedése Oroszországban

 

A szintén súlyos HIV-járvány által fenyegetett Oroszország nemrégen jelentős segélyben (120,5 millió dollár) részesült a Globális AIDS Alapból, amelyen keresztül a módosabb országok biztosítanak támogatásokat a járvány által leginkább érintett régiók, országok számára, amelyek gyakran nélkülözik a megfelelő pénzforrásokat. A jelenlegi segély nagy részét a terepen dolgozó civil szervezetek, így az ártalomcsökkentő programok támogatására fordítják, mivel az államok egyre inkább kezdenek ráébredni arra, hogy a járvány megfékezésének és a társadalom ellenállóképességének növeléséhez nem a represszív törvényeken és a centralizált sóhivatalokon, hanem a civil társadalom megerősítésén keresztül vezet az út. Maguk a civil szervezetek pedig egyre inkább felismerik a helyi és nemzetközi szintű együttműködés és koordináció fontosságát, így olyan hálózatokba, esernyő-szervezetekbe tömörülnek, amelyek közös érdekképviseletet és információáramlást biztosítanak számukra. Macedóniában például idén júliusban alakult meg az ártalomcsökkentő szervezetek országos egyesülete. A kétmilliós lakosságú balkáni országban csak a fővárosban több mint 400 heroinfogyasztó részesül metadon-kezelésben, körülbelül ugyannyi, mint a tízmilliós, jóval nagyobb nemzeti jövedelmű Magyarországon összesen. 

 

"A droghasználókat a biztonságosabb magatartásra tanítják"

 

Orosz kondomreklám

 

Magyarországon a civil társadalom önszerveződésének igényét jelzi a Civil AIDS Fórum (CAF) illetve a Magyar Ártalomcsökkentők Országos Szakmai Egyesületének (ÁSZ) megalakulása (jelenleg bírósági jóváhagyás alatt). Hazánk azonban sajnos nem pályázhat a Globális Alaphoz hasonlóan nagy segélyekért, mivel a hivatalos besorolás szerint a „közép-magas jövedelmű” országok közé tartozunk. A pénzforrásokra azonban idehaza is nagy szükség lenne, mivel a tűcsere- és metadon-programok állandó financiális problémákkal küzdenek. A Budapesti Drogprevenciós Alapítvány tűcsere-programjának munkatársai például hónapokig nem kaptak fizetést a munkájukért, információink szerint a Kék Pont tűcsere-buszának fenntartása is kétségessé vált. A civil szervezetek állami támogatását évek óta biztosító Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium (ICSSZEM) kábítószerügyi főosztályának költségvetését idén jelentősen csökkentették, miközben a represszív, alacsony hatékonyságú büntetőpolitika költségei évről évre nőnek. Bár jelenleg a fertőző betegségek előfordulása még jóval alacsonyabb, mint Kelet-Európában és Közép-Ázsiában, kétséges, hogy a jelenlegi politika mellett ez az állapot meddig tartható fent.      

Kategória: Hírek Témák: Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Nemzetközi szervezetek, Opiátok, Oroszország drogpolitikája, Pszichedelikus gyógyászat

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter