• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Azonosították a Spice feltételezett hatóanyagát

Szerző: Kardos Tamás | december 17, 2008

Tweet

Frankfurti kutatók, a felsorolt összetevők között nem szereplő pszichoaktív hatóanyagot fedeztek fel a herbáldrogként forgalmazott Spice egyik mintájában

A média figyelme idén novemberben kezdett a 2006 óta forgalomban levő, mind népszerűbb Spice-ra irányulni, de akkor még csak találgatni tudták, hogy mi válthatja ki a fűszíváshoz hasonló hatást. Egy frankfurti gyógyszercégnek most azonban úgy tűnik, hogy sikerült megtalálnia a hatásért felelős összetevőt, ami aligha nevezhető herbálnak.
A Spiegel november elején egy düsseldorfi herbálboltostól, egy tinédzser vásárlótól és a düsseldorfi egyetemi klinika egyik toxikológusától próbált több információt szerezni. A bolt tulajdonosa elmondta, hogy a Spice nagyon népszerű termékük, naponta átlag 70-80-an vásárolnak a „gyógynövény-keverékből”. A toxikológus a csomagoláson feltüntetett összetevők többségét nem tudta beazonosítani és fantázianevekre gyanakodott (itt megjegyezném, hogy a kitartóbban keresgélők azért a legtöbb növényről találhatnak információt az Internet oldalain, nem is csak a Spice-szal összefüggésben, az azonban mindenképpen beszédes, hogy ezek az összetevők nem szerepelnek a toxikológusok által használt gyógynövénykönyvekben).
A német szakértő úgy vélte, hogy reklámfogásról lehet szó és a hatást pusztán a toxikus gázok belégzése okozza (a Spiegel által megszólaltatott fogyasztó csak negyed óráig tapasztalt egy enyhe bódulatot). Ez természetesen aligha magyarázza meg, hogy egyes fogyasztók hogyan érezhetik 5-6 órán keresztül is a készítmény hatásait.

Pár nappal később a Duna TV-n is foglalkoztak a Spice-szal egy rövid interjú keretében (40:25-47:10) amelyre az ország népszerű toxikológusát, Zacher Gábort hívták meg. Az értesülést az „új drogról” a magyar médiában jellemző fogásokkal tálalták: ugyan még nem lehetett tudni, hogy pontosan milyen veszélyekkel bír ez a szer, a háttérben mégis intravénás droghasználók szolgáltatják az illusztrációt és a műsorvezető hölgy a „Hol a halál?” kérdést szegezte a vendégének.
 

Zacher láthatóan hitt abban, hogy a csomagoláson felsorolt összetevők felelősek a hatásért, illetve a growshop-ok és headshop-ok honlapjain szereplő magyarázatban, mely szerint a keverék összetételéül szolgáló növények „világszerte közkedveltek voltak ősi vallási szertartásokon”. A fő összetevőt a főorvos a hawaii farózsában vélte felfedezni – amely egyébként nem szerepel a csomagoláson felsorolt növények között és nem is jellemző, hogy elfüstölve fogyasztanák – ami egy „nem olyan durva trippet okoz, de úgy beül valaki szépen a sarokba és akkor egy kicsit ott utazgat, nem vadul utazik, csak utazgat”. A toxikológus szerint a Spice (vagy a hawaii farózsa?) kapudrogként is szolgálhat, mert a használót egy idő után már nem elégíti ki az enyhe bódulat. A természetes és mesterséges drogok veszélyeit összehasonlítva Zacher olyan állítással szolgál, amely a mostani frankfurti kutatás eredményéig helytállónak tűnhetett.

„Abból a szempontból jobb, hogy tudom, hogy mi van benne. Annak a valószínűsége, hogy ebbe belekeveredik valami olyan szintetikus dolog – mondjuk valamilyen amfetaminszármazék, bármi egyéb – ez gyakorlatilag nulla. Itt csak ezek hatóanyagok lehetnek benne…”

A tegnapelőtt napvilágra került német kutatás rácáfolni látszik erre az állításra.
Frankfurt város megbízást adott a Spice vizsgálatára, hogy kiderüljön, mi is a növénykeverék igazi hatóanyaga és megfelel-e a hatályos gyógyszertörvénynek. A THCPharm nevű frankfurti gyógyszercég, a Spice egyik típusának mintáiban a JWH-018 nevű anyagot azonosította, melyet pár éve a Clemson egyetemen (USA) fejlesztettek ki. A szerrel jelenleg is folynak a kutatások és a későbbiekben fájdalomcsillapító gyógyszerként szeretnék forgalmazni. A JWH-018 kannabinoid agonistaként működik, azaz nagyon hasonló hatást produkál, mint a kannabisz fő pszichoaktív összetevője a THC, ám a vonatkozó tanulmányok – melyekre egyelőre csak utalás szintjén van rálátásunk – a JHW-018-at még potensebb vegyületnek tartják. Az azonban különös, hogy míg a JWH-018 hatását a THC-nál rövidebbként jellemzik, a Spice fogyasztók beszámolói hosszabb hatásról szólnak, mint amelyet egy füves cigaretta okoz. Továbbá egyelőre az is kérdéses, hogy a növényi összetevőknek mekkora szerepe lehet a kiváltott hatásban.  Kíváncsian várjuk a Spice összetételével kapcsolatos további fejleményeket…

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.12.17.

 

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter