• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Drogmentes világ: nem tudjuk megcsinálni

Szerző: admin | október 23, 2005

Tweet

Politikusok és szakértők a nemzetközi drogtilalmi rendszer megreformálásáról tanácskoztak Budapesten.

Politikusok és szakértők a nemzetközi drogtilalmi rendszer megreformálásáról tanácskoztak Budapesten.

Az informális találkozót a Transznacionális Intézet (TNI) és a Andreas Papandreou Alapítvány (APF) szervezte a magyar ifjúsági minisztérium (ICSSZEM) támogatásával. A vita három téma köré csoportosult: 1) ártalomcsökkentés regionális és nemzetközi aspektusai; 2) alternatív fejlődést elősegítő programok az ópium- és kokatermesztő országokban; 3) a 2008-as ENSZ közgyűlésre (UNGASS) való felkészülés. A reformok mellett leginkább elkötelezett országok (Kanada, Hollandia, Brazília, Portugália) politikusai a nemzetközi civil szervezetek (TNI, APF, OSI, Beckley Foundation), illetve az EU és az ENSZ (magánemberként részt vevő) szakértőivel folytattak párbeszédet. (Mivel a találkozó az ún. „Chatham House Rule” szerint folyt, az elhangzottak csakis név nélkül idézhetők.)

 

Az ártalomcsökkentés gyakorlata világviszonylatban offenzívában van és óriási fejlődésen ment keresztül az utóbbi években a harmadik világ országaiban (elsősorban Dél-Amerikában és Ázsiában). Míg az ideológiai és büntetőjogi korlátok lebontása területén nagy az előrehaladás, a programok anyagi támogatása még számos kívánnivalót hagy maga után. Elsősorban Ázsiában hiányoznak a források, ahol a világ népességének 60%-a és az injekciós drogfogyasztók többsége él. A UNAIDS becslései szerint évente 1,5 millióan fertőződnek meg a HIV vírussal. Egyes vélemények szerint  az ártalomcsökkentés mint fogalom használata elvetendő, mivel túlságosan megosztja a társadalmat és politikai tartalma van, a terminológia helyett az elvekre kellene koncentrálni. Mások ugyanakkor azt hangsúlyozták, hogy az ártalomcsökkentés mint fogalom fontos megközelítésbeli különbséget jelenít meg: nem egy tevékenység (droghasználat) megszüntetésére, hanem kezelésére irányul. Bár az ENSZ Kábítószerügyi Bizottságának (CND) idei ülésszakán nem sikerült keresztülvinni az ártalomcsökkentésről szóló brazil határozat elfogadtatását, a latin-amerikai országok és az EU jövőre ismét beterjesztik azt, remélhetőleg nagyobb támogatással.

 

Ázsiai drogkereskedelem (forrás: Geopium)

 

Az alternatív fejlődés kulcsfontosságú kérdéssé vált az Andok kokatermesztő vidékein illetve Közép- és Dél-Kelet Ázsia ópiumtermesztő régióiban (Arany Háromszög és Arany Félhold), ahol az utóbbi években az ENSZ és az USA masszív irtóhadjáratokat kezdeményezett az illegális ültetvények felszámolására. Mivel azonban az érintett területeken a lakosság jelentős részének megélhetését ezek a növények biztosítják, ezek a kampányok tömeges éhínséghez és migrációhoz vezetnek(lásd korábbi cikkünket). A terület szakértői szerint az alternatív fejlődés gyakorlatilag nem drogkérdés, így akár el is hagyhatjuk az „alternatív” jelzőt: a nyomor és kiszolgáltatottság elleni küzdelem, a fegyveres konfliktusok felszámolása. Míg az USA túlnyomórészt katonai operációkkal próbálja ezeket a problémákat megoldani, az EU sokkal komplexebb egészségügyi-szociális programokat indított el az érintett térségekben. Az alternatív termények népszerűsítése azonban nem sokat ér addig, amíg az illegális drogpiac miatt a koka és ópium termesztése többszörös profitot hoz, amíg a hagyományos terményeknek nincs piaca (nem kis részben a fejlett világ protekcionista szabályozása miatt) és amíg az irtóhadjáratok ugyanúgy elpusztítják a legális terményeket, mint az illegálisakat. A fejlődő országokban gyakran még mindig a drogok számítanak az egyetlen megbízható valutának, a megélhetés biztosítékának.

 

Tüntetők: "A drogellenes háború a szegények elleni háború"

 

2008-ban az ENSZ közgyűlésén (UNGASS) a tagállamok küldöttei felülvizsgálják annak a tízéves akciótervnek az eredményeit, amelyet 1998-ban fogadtak el. Ez az akcióterv a „drogmentes világ” megteremtésének jegyében született és a drogtermelés, kereskedelem és fogyasztás általános megszüntetését vagy jelentős csökkentését tűzte ki célul. Ma, 2005-ben már nyilvánvaló ennek a megközelítésnek a kudarca. De hogyan lehet változásra bírni az amerikai nyomás alatt álló ENSZ-t akkor, amikor két évvel az UNGASS előtt gyakorlatilag még a feltételei sem állnak készen annak, hogy az akcióterv hatékonyságát felmérjék? Az ENSZ adatgyűjtési rendszere nem alkalmas arra, hogy megbízható információkat szolgáltasson: a tagállamoknak még mindig csupán 60%-a kínál adatokat, az adatok gyakran nem összehasonlíthatóak egymással, sőt, gyakran még ugyanazon ország tavalyi adataival sem. Gyakran azok az országok kapnak jó minősítést az ENSZ-től, amelyek nem számolnak be egy problémáról, mivel azt a probléma hiányának értelmezik. Az EU drogmonitorozási intézete (EMCDDA) jelenleg is tárgyalásokat folytat az ENSZ-el a helyzet javításáról. Az részt vevők megállapodtak abban, hogy megpróbálják elérni, hogy az EU és szövetségesei a Kábítószerügyi Bizottság következő ülésén (2006 március) egy ehhez kapcsolódó határozati javaslatot terjesszenek be.

 

Kokamezők Dél-Amerikában

 

Eltértek a vélemények azzal kapcsolatban, hogy miként kellene 2008-ban megreformálni az ENSZ kábítószerügyi politikáját. Egyesek szerint egy új nemzetközi konvenciót kellene létrehozni, korszerű, az ártalomcsökkentés előtérbe helyező fogalmak és módszerek alkalmazásával, mivel a régiek (1961, 71, 88) elavult megközelítése ezt szükségessé teszi. Mások arra figyelmeztettek, hogy egy új konvenció kezdeményezése akár bumeránghatással is járhatna: az USA nyomására a drogfogyasztás további kriminalizálásához vezethet. A többség ezért nem új konvenciót, csupán egy haladó szellemű politikai deklarációt és az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Hivatalának (UNODC) reformját szeretné elérni. Felmerült a civil társadalom hatékonyabb bevonásának a kérdése is, ennek jegyében az EU Bizottság januárban egy konferenciát szervez az európai civil szervezetek számára. A pesszimistább vélemények szerint a reform híveinek defenzívára kell berendezkedniük 2008-ban, mivel az várható, hogy az Egyesült Államok további szigorításokat próbál majd keresztülvinni (pl. drogtesztelés, kiadatás).

 

S.P.

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért függesztette fel Brit Columbia a drogfogyasztók üldözésének százéves emberkísérletét

március 22, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter