• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Egy őszinte anya-gyermek beszélgetés a drogokról

Szerző: Kardos Tamás | február 2, 2007

Tweet

Dr. Marsha Rosenbaum a "Safety First" program jelenlegi vezetője 1999-ben nyílt levelet írt az akkor középiskolába készülő fiának a drogokról. Nyolc évvel később fia levélben köszöni meg a tanácsokat.

Dr. Marsha Rosenbaum a "Safety First" program jelenlegi vezetője 1999-ben nyílt levelet írt az akkor középiskolába készülő fiának a drogokról. Nyolc évvel később fia levélben köszöni meg a tanácsokat.
 

 

Egy anya tanácsai a drogokkal kapcsolatban

1998. szeptember 7.

 

Kedves Johnny,

 

Idén ősszel kezded meg a középiskolát, és mint a legtöbb amerikai tizenéves, te is találkozol majd a drogokkal. Mint a legtöbb szülő, én is azt szeretném, ha soha nem fogyasztanál semmilyen kábítószert. Minden vágyam ellenére azonban elképzelhető, hogy mégis kísérletezni fogsz.

 

Nem fogok megfélemlítő módszereket alkalmazni azért, hogy eltérítselek. Épp ellenkezőleg, mivel az elmúlt 25 év során a droghasználatot és a droggal kapcsolatos politikánkat tanulmányoztam, inkább elmondom Neked, mit tanultam, remélve, hogy ezzel segítek neked bölcs döntéseket hozni. Egyetlen célom ugyanis a te egészséged és biztonságod.

 

Amikor az emberek "drogról" beszélnek, általában az olyan illegális anyagokra gondolnak, mint a marihuána, kokain, amfetamin (speed), pszichedelikus drogok (LSD, extasy, "varázsgombák"), és a heroin. Nem ezek az egyedüli drogok, amelyektől elszállhatsz. Az alkohol, a cigaretta és mások (pl. ragasztó) hasonló hatással bírnak. Az, hogy egy drog legális vagy illegális még nem jelenti azt, hogy jobban vagy kevésbé veszélyes. Mindegyikük átmenetileg megváltoztatja azt a módot, ahogyan a világot érzékeled, és a gondolkodásodat is.

 

Egyesek azt mondják majd, hogy azért fogyasztanak drogokat, mert jól érzik magukat tőle. De a drog nem csak vidámságot jelent: a kokain és az amfetaminok felgyorsítják a szívverésed; az LSD-től összezavarodhatsz; az alkohol komolyan befolyásolja képességeidet autóvezetéskor; a cigaretta függőséget és bizonyos esetekben tüdőrákot okoz; a heroin-fogyasztók pedig gyakran hirtelen halált halnak. A marihuána fogyasztása nem vezet fizikai függőséghez és túladagolni sem lehet, de megváltoztatja az emberek gondolkodását, viselkedését vagy reakcióit.

 

Próbáltam felsorolni azokat a drogokat, amikkel találkozhatsz. Nem akartalak hamis információkkal félrevezetni és elrettenteni, mert azt akarom, hogy bízz abban, amit mondok. Bár nem fogok neked hazudni, azt elmondom, hogy sok érv szól az ellen, hogy a te korodban valaki alkoholt vagy más drogokat használjon. Először is, a marihuána vagy más drogok hatása gyakran nem fér össze a normális életvitellel. Nehéz úgy információt befogadni, ha a szer hatása alatt állsz, ezért a használata – főleg a napi rendszerességű – hatással lesz a tanulási képességeidre.

 

Ha úgy gondolod, hogy ki akarod próbálni a marihuánát, kérlek, várj addig, amíg idősebb leszel. A drogproblémával küzdő felnőttek közül sokan egész fiatalon kezdték fogyasztani ezeket a szereket.

Végül pedig apád és én nem szeretnénk, hogy bajba kerülj. A drog és az alkohol fogyasztása illegális a te korodban, és ha elkapnak, rendkívüli következményekkel járhat. Itt az Egyesült Államokban az elmúlt hat év alatt megkétszereződött a marihuána birtoklása miatti letartóztatások száma. A felnőttek komolyan veszik a „zéró toleranciát”. Ha elkapnak, letartóztathatnak, kirúghatnak az iskolából, megtilthatják, hogy sportolj, elvehetik a jogosítványod, megtagadhatják a diákhitelt vagy kitilthatnak a kollégiumból.

 

Annak ellenére, hogy azt tanácsolom: tartsd magad távol e szerektől, egy nap mégis lehet, hogy úgy döntesz: kísérletezel. Újra elmondom: ez nem jó ötlet, de ha mégis megteszed, azt várom el tőled, hogy tanulj a lehető legtöbbet ezekről a dolgokról, és használd a józan eszedet. Rengeteg kitűnő könyv kapható, sok forrás fellelhető, például az Interneten, melyek hiteles információt adnak neked a kábítószerekről. Természetesen bármikor beszélhetsz velem is. Ha nem tudom a választ a kérdéseidre, hát majd megpróbálok utánanézni.

Ha drogot kínálnak neked, légy óvatos. Figyeld, hogyan viselkednek a többiek, de ne feledd, hogy ugyanaz az anyag mindenkire másképp hat. Ha úgy döntesz, kísérletezel, olyan barátok között tedd, akikre mindig számíthatsz. Gondold ki előre, hogyan jutsz haza, és semmilyen körülmények között ne vezess autót ilyen állapotban, és ne ülj be olyan kocsiba, amit ilyen ember vezet. Hívj fel bármikor minket vagy valamelyik közeli barátodat, bármikor, éjjel vagy nappal és mi haza fogunk vinni anélkül, hogy kérdezősködnénk, vagy később megbüntetnénk érte.

 

És kérlek, Johnny, légy mértékletes. Senki sem tudhatja, mit tartalmaz az adott kábítószer, hiszen nem létezik erre hivatalos szabvány. A legtöbb fiatal azért hal meg túladagolásban, mert nem ismerik a bevett drog erejét, vagy, mert más drogokkal keverik azt. Kérlek, ne vegyél részt ivóversenyeken, amik máris túl sok fiatalt öltek meg. És bár a marihuána önmagában nem lehet végzetes, de túl sokat fogyasztva zavarokat okoz, néha pedig paranoiddá válhatsz tőle. A dohányzás pedig természetesen tönkreteheti a tüdőd, kihatva mostani és későbbi életedre is.

 

Johnny, ahogy apád és én mindig mondtuk neked egy sor tevékenységgel (beleértve a szexet is) kapcsolatban, mindig gondolj a következményekre, mielőtt megteszel valamit. A drogok sem mások. Légy körültekintő, és mindenekelőtt légy óvatos.

 

Szeretettel,

Édesanyád

  

A fia válasza

2006. november 15.

 

Kedves Anya,

 

Már nyolc éve, hogy bekerültem a középiskolába, szem előtt tartva a drogokkal kapcsolatos tanácsaid: „Johnny – légy szkeptikus és legfőképpen, vigyázz magadra!” Noha szívesen mondanám, hogy sohasem volt szükségem a tanácsodra, mert sosem kerültem kapcsolatba drogokkal, inkább olyan őszinte leszek Veled, mint amilyen te voltál hozzám.

Ahogyan megjósoltad, a középiskolát és az egyetemet az erőteljesen kísérletező tinédzser drogkultúrában vészeltem át. Míg a megismert anyagok egy része – a marihuána, a kokain és az ecstasy – illegális volt, sokuk – úgymint az alkohol, a cigaretta és a ritalin – nem volt az. De minthogy elmagyaráztad, hogy a drogok legális vagy illegális volta nem jelenti azt, hogy jobbak vagy rosszabbak lennének, minden anyaghoz szkeptikusan, mértékkel és a józan eszemre hallgatva álltam hozzá.

Az otthonról hozott „első a biztonság” jelszó átsegített a nehéz döntések útvesztőjén, főként az egyetemen, ahol a túlzott alkoholfogyasztás széles körben elterjedt. Köszönhetően annak, hogy nem hazudtál a droghasználatról és nem is nagyítottad fel a veszélyeit, komolyan vettem a figyelmeztetéseidet. Mindig józan emberrel a volán mögött terveztem meg az utazásokat, nem hagytam a barátaimat magukra, ha nagyon részegek voltak; és sohasem féltem hazaszólni, ha veszélyes helyzetben találtam magam.

Természetesen azt ajánlottad nekem, hogy ne használjak drogokat, de mint a terület szakértője, számítottál rá, hogy kísérletezni fogok. A legtöbb szülő pánikkal reagál erre az eshetőségre, de Te és Apa józanul gondolkodtatok: Nem róttatok ki merev szabályokat, amelyeket bizonyosan megszegtem volna, és nem próbálkoztatok átlátszó megfélemlítéssel. Ellenkezőleg, arra ösztönöztetek, hogy kritikusan és elővigyázatosan gondolkodjam a drogfogyasztásról. Amikor érdeklődtem, ti igaz és tudományosan megalapozott információkkal fegyvereztetek fel, melyek segítségével meghozhattam a saját döntéseimet. Ez tökéletes gyakorlása volt a felnőttkornak, és bizalomra és igazságra alapuló, szeretetteljes kapcsolatot építettünk ki.

Anya, a munkád annyival több, minthogy a szülőket oktasd arról, miként beszéljenek a drogokról a gyerekeinek; a munkádnak köszönhetően még akkor is közlékenyek maradtunk egymás felé, amikor a legtöbb gyerek már kirekesztette volna a szüleit. A mi kapcsolatunk egy tökéletes példa. Köszönöm, hogy sohasem szűntetek meg beszélgetni velem, még akkor sem, amikor megpróbáltam rátok csapni az ajtót, és azt is, hogy fáradságot nem ismerve nyújtottatok nekem, a húgaimnak és sok más srácnak biztonságos közeget.

 

Szeretettel:

Johnny

 

 

Forrás: Marsha Rosenbaum és John Irwin, AlterNet 2007. Január 13.

Fordította: Sárosi Péter és Kardos Tamás

 

Az "Első a biztonság" (Safety First) program 1999-ben indult el Amerikában, miután a San Francisco Chronicle leközölte Dr. Marsha Rosenbaum fiának írt nyílt levelét.

 

A levél rengeteg reakciót kapott, ezért Dr. Marsha Rosenbaum megírta az "Első a biztonság: A fiatalok, a drogok és a drogoktatás realitás alapú megközelítése" című munkáját (2007-ben felújítva – PDF), azért, hogy segítse a szülőket jobban kommunikálni gyermekeikkel a problémás droghasználat megelőzése érdekében. A kiadványt eredeti megjelenése óta több mint 200.000 példányban terjesztették világszerte.

 

2002-ben az amerikai Drogpolikai Szövetség (Drug Policy Alliance) kiszélesítette az "Első a biztonság" programot a drogokról és droghasználatról szóló szülőknek íródott tudományos füzetekkel. A Safety First honlapja elérhető itt.

 

Az "Első a biztonság" program vezetője Dr. Marsha Rosenbaum (biográfia). Rosenbaum 1979-ben szerezte meg PhD fokozatát orvosi szociológiából a Kaliforniai Egyetemen, majd a Drogabúzus Nemzeti Kutatóintézetének (National Institute on Drug Abuse – NIDA) ösztöndíjasa volt 18 éven keresztül. Főbb területei a heroin függőség, a crack kokain, az ecstasy és a drogterápia voltak.

 

Takács István Gábor

2007. február 2.

Drogriporter

 

Kategória: Hírek Archívum: Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter