• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Elhúzódó drogháború Afganisztánban

Szerző: Kardos Tamás | december 1, 2006

Tweet

Bár az Egyesült Nemzetek gyors sikert remélt az ópium-irtó hadjárattól, egy új jelentés szerint évtizedekig elhúzódó drogháborúra lehet számítani.

Bár az Egyesült Nemzetek gyors sikert remélt az ópium-irtó hadjárattól, egy új jelentés szerint évtizedekig elhúzódó drogháborúra lehet számítani.
 

 

A Világbank és az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Hivatala (UNODC) által folytatott vizsgálat eredményeit bemutató „Afganisztán ópiumgazdasága” c. dokumentum szerint az elmúlt években a mákültetvények totális kiirtására törekvő kampány csak korlátozott sikereket ért el az ópiumtermelés visszaszorításában – ellenben aránytalanul sújtotta a legszegényebb afgán földműveseket és korrumpálta a kormányzatot. Bár az ópim-ellenes hadjárattól az ENSZ néhány éven belül a heroinkereskedelem utánpótlásának jelentős megcsappanását remélte, mára kiderült, hogy ez a várakozás utópia volt. A jelenlegi helyzet reális alternatívájának megtalálása évtizedeket, és nem éveket vehet igénybe.

 

 

Afganisztán ebben az évben 6100 tonna ópiumot állított elő, ami 610 tonna heroin előállításához elegendő – a következő évben pedig ennél is nagyobb termés várható. Az ópiumkereskedelem adja Afganisztán GDP-jének legalább az egyharmadát, a profit eloszlása azonban rendkívül aránytalan: abból nagyrészt az államhivatalnokok, hadurak, kereskedők és Iszlám szélsőségesek részesülnek. A munkaerő 13%-át az illegális ópiumipar foglalkoztatja, az alsó szinten dolgozó egyszerű farmerek azonban éppen annyit keresnek a máktermesztéssel, amiből a családjukat eltarthatják. Ha ettől a megélhetési forrástól elvágják őket, akkor éhezni fognak, mivel a mezőgazdasági termények piaca rendkívül korlátozott.

 

„A drogellenes akciók legmeghatározóbb negatív hatása a szegény farmereket és mezőgazdasági munkásokat sújtja,” jelentette ki William Byrd, a Világbank közgazdásza és a jelentés szerkesztője. „Minden kábítószer-ellenes stratégiának mérsékelnie kell a rövidtávú várakozásokba vetett hitet, hogy elkerüljük a szegények helyzetének további romlását, és megfelelő hangsúlyt helyezhessünk a mezőgazdaság hosszú távú fejlesztésére.” A UNODC igazgatója, Antonio-Maria Costa a jelentés ellenére kijelentette, hogy bár növelni kell a szegényeknek juttatott segélyeket, a represszív intézkedéseket folytatni kell Afganisztánban. Az ENSZ fő kábítószerügyi hivatalnoka valószínűleg azért sürgeti a háború folytatását, mivel tudja, hogy 2008-ban az ENSZ általános közgyülése meg fogja vitatni a kábítószer-helyzetet, és neki ezen az ülésen eredményeket kell produkálnia. Az ENSZ 1998-ban elfogadott politikai nyilatkozata ugyanis azt ígérte, hogy 10 év alatt jelentősen csökkentik vagy megszüntetik az ópium kereskedelmét a Földön.

 

Az afgán ópiumkereskedelem felszámolása azonban jövőre még nagyobb nehézségekbe fog ütközni, mivel a fő ópiumtermesztő területeken a kereskedelemből jelentős profitot húznak az Iszlám radikálisok, akik fegyveres felkelést indítottak a kormány ellen. A tálib szabadcsapatok folyamatos támadásainak keresztüzében pedig nehezen megvalósítható az ópiumirtás. A jelentésből az is kiderült, hogy a kereskedelem felszámolásában nem csak a tálibok, hanem maga az afgán kormány is ellenérdekelt. Az ópiumellenes harcra begyűjtött pénzt a kormány a hatalom centralizációjára és az ellenzék elnémítására használta fel, ezenkívül a korrupció is elharapózott. A kereskedők és csempészek védelmi pénzt fizetnek a hatóságoknak az üzletük zavartalansága érdekében. Egy valami tehát nem kérdéses: 2008-ra nem lesz ópium-mentes a világ.     

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter