• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Eltűnik az Eki a partiszcénából?

Szerző: Péter Sárosi | január 20, 2010

Tweet

Az MDMA-t tartalmazó Ecstasy tabletták helyett mindenféle eddig alig ismert szintetikus szer jelent meg a piacon

Novemberben beszámoltunk róla, hogy a béka hátsója alá került az Ecstasy-tabletták hatóanyagtartalma az elmúlt 1-2 évben Magyarországon. Úgy tűnik, ez egy európai trend. “Mikor találkoztál utoljára normális Ekivel? Mostanában soha nem csinálnak sokat belőle, mi történik?” – teszi fel a kérdést egy fogyasztó egy angol netes fórumon. A 90-es évek nagy rave-hullámával együtt mintha az Ecstasy-hullám is lecsengett volna. No nem mintha az elektronikus tánczenei élet háttérbe szorult volna, a klubok és a DJk gőzerővel üzemelnek, a fiatalok sem járnak kevesebbet bulizni, mint régen. A partidrogok piaca azonban alaposan átalakult, ehhez valószínűleg több tényező is hozzájárult. Egyrészt a szabályozás szigorítása miatt nehezebben hozzáférhetőek az MDMA előállításához szükséges prekurzor anyagok. A piaci szereplők felismerték, hogy a legális partidrogok terjesztésében jóval kevesebb a kockázat. Ad absurdum a rendőrség szigorú fellépése nem a drogpiac szűkülését eredményezi, inkább az újabb és újabb partidrogok megjelenését generálja – amelyekről mindig kevesebbet tudunk, mint az előzőről. A hatóságok mindig két lépéssel a terjesztők mögött járnak: mindig csak azután vesznek egy drogot tiltólistára, miután néhányan jól megszedték magukat a terjesztésén. Az egészet azok a fiatalok szívják meg a leginkább, akik kísérleti nyúlként olyan drogokat használnak, amelyeknek a hosszú távú hatásairól semmit nem tudunk: MCPP, BZP, mefedron. Ráadásul teszik ezt abban a hiszemben, hogy ők Ecstasy-t fogyasztanak.

Angliában a BZP és a GHB betiltása után a mefedron (4-metilefedron, utcai elnevezései: “drone”, “bubble” és “meow meow”) az éjszaka új sztárja, ebből a szerből már Magyarországon is foglalt le a rendőrség. Interneten keresztül könnyen és törvényesen megrendelhető. A drog megjelenéséről az EU Pszichonauta Kutatási Programja 2008-ban számolt be először a feketepicon, bár Franciaországban már 2007-ben jelentős mennyiséget foglaltak le belőle. Élelmes vállalkozók netes boltokból árulják a Kínából exportált szert, tetemes haszonnal: 2500 Font befektetéssel 7500 Font profitra tesznek szert. Egy idén publikált, a Mixmag zenei magazin több mint 2 ezer olvasóját lekérdező felmérés szerint a mefedron az egyik legnépszerűbb droggá vált a partizó fiatalok körében. “Nagyon meglepődtünk, szinte a semmiből bukkant elő és vált nagyon népszerűvé,” jelentette ki Dr. Adam Winstock, a kutatás vezetője. A mefedron az amfetamin-származékokhoz hasonló stimuláns hatásokkal bír, bár a fogyasztók az MDMA-hoz képest sötétebb, kevésbé empatogén élményekről számolnak be, a rendőrség szerint erőszakossá vált mefedron-fogyasztókkal is volt dolguk (ez az MDMA-ra egyáltalán nem volt jellemző). A fogyasztók egy része fejfájásra, hányingerre, szívdobogásra és az ujjak elkékülésére panaszkodott. David Nutt professzor ezzel kapcsolatban jelentette ki, hogy még mindig jobb lenne, ha a fogyasztók Ecstasy-t használnának, mint ezeket az új szereket, amelyeknek a hatásairól alig tudunk valamit. Szerinte a feketepiacon újonnan megjelenő szerek számára egy külön osztályt kellene létrehozni (a kábítószerek veszélyesség szerinti besorolását szolgáló A, B, és C osztály mellett ez lenne a D). Az erre a listára felvett szereket még nem tiltanák be, ugyanakkor megfigyelés alá vennék. Ezáltal nyomon lehetne követni a piaci előfordulást és a kockázatokat is fel lehetne mérni, ezekről a partizókat is tájékoztatni kellene. Javaslatát azonban nem szívlelték meg. Ehhez hozzájárult novemberben egy 14 éves diáklány esete, aki állítólag mefedron-túladagolásban halt meg – az igazságügyi orvosszakértő vizsgálata azonban később kimutatta, hogy valójában ún. hörgi tüdőgyulladása volt. Az ügy mindenesetre elégnek bizonyult ahhoz, hogy a média hiszterizálja a közvéleményt. Elemzők szerint már csak hónapok kérdése lehet, hogy a mefedront a tiltott szerek listájához adják (Svédországban már megtették). Csak találgathatunk, hogy mi jön majd utána, drogmentes partiélet valószínűleg nem…

Ide kattintva elolvashatod a Daath anyagismertetőjét a mefedronról, amely a Wikipedia szócikke alapján készült!

Sárosi Péter

 

Kategória: Hírek Archívum: Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Az EU Bizottság az Európai Bíróság elé citálja Magyarországot a gyógyászati kannabisz ügyében

február 15, 2023 - Péter Sárosi

Büntetés helyett támogatást: józan gondolatok a drogvilágnapon

június 23, 2022 - Péter Sárosi

Jogunk van az asztalhoz ülni

február 16, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter