• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

„Elűzi az álmot a fű”

Szerző: Kardos Tamás | július 17, 2008

Tweet

A fűszívás munkahelyi teljesítményre gyakorolt hatásáról a Cégegészség oldalról.

A Cégegészség nevű lapon a napokban jelent meg az alább olvasható írás, mely a marihuánaszívás és a munkavégzési nehézségek közti korrelációt mutatja be egy konkrét (vagy hipotetikus?) példából kiindulva – nem kevés tévinformációval és csúsztatással.

A cikk annyiban mindenképp korrektnek nevezhető, hogy nem moralizál a füvezéssel kapcsolatban és nem ítélkezik a felől, hogy mivel tölti szabadidejét a dolgozó ember – a példában felhozott hölgy is a havi egyszeri fűszívásban találta meg az összhangot a munkateljesítményével, amiben a szerző látszólag nem talált kivetnivalót – azonban néhány állítás nem teljesen fedi a valóságot.

 

 

A cikk egy helyen azt állítja, hogy a kannabisz „fizikai függőséget nem okoz – mint ahogy a cigaretta sem – csak pszichés függőséget.”
Ez egy súlyos tévedés a cigaretta hatásai felől, ugyanis a dohányzás – az összes droghasználati forma közül – az egyik legerősebb fizikai függőséget alakítja ki, a megbizonyosodáshoz elég megkérni egy leszokó félben lévő erős dohányost, hogy számoljon be a testi tüneteiről (és arról, hogy hányadik próbálkozásánál tart).

"Hosszú távú használat során a már említett alvászavarok és memóriazavarok a legjellemzőbbek – ami már a szer használatától függetlenül jelentkezik. Az alvászavar leggyakrabban elalvási nehézségekben nyilvánul meg, ami már kis mennyiségű marihuána elfogyasztásával „orvosolható”."
   
Alvászavar
Az orvostudomány számára a kannabisz egyik jelentős tulajdonsága az álmatlanságra gyakorolt jótékony hatása.
A 19. század második felében – az illegalitását megelőző időszakban – az orvosok széles körben ajánlották a marihuánát az alvászavarok kezelésére, ugyanis a csekély mellékhatások tekintetében és az okozott alvás minőségében felülmúlta az akkor hozzáférhető szereket. [1]

Sokan, akik alvászavarral küzdenek, ma is fűben találják meg a legtökéletesebb szert, mert tapasztalataik szerint alacsonyabb függőségi potenciállal és kevesebb mellékhatással bír, mint a forgalomban lévő altatók. A gyógyászati marihuánának is egyik alkalmazási területe a komolyabb függőséget kialakító altatók helyetti használata. Dr. Lester Grinspoon, az orvosi kannabisz egyik képviselője szerint a „kannabidiol (a kannabisz eddig kimutatott 60 terápiás összetevőjének egyike) a legjobb altatószer lesz, és egyike a legjobb szorongáscsillapítóknak, a legkevesebb toxikus mellékhatással”. [2]

Ha valaki rendszeresen fű segítségével alszik el, majd egy este úgy dönt, hogy felhagy ezzel a gyakorlattal, akkor valószínűsíthetőleg át fog élni pár álmatlan éjszakát, azonban ha nem küzd súlyos alvászavarral, akkor ez néhány napon belül helyreáll.

Memóriazavar
A tudományos vizsgálatok alapján nincsen meggyőző bizonyíték arra, hogy a hosszú távú erős marihuána-használat tartósan károsítja az emlékezetet vagy más gondolkodási funkciót. [3]
Az elmúlt harminc évben a kutatók többnyire kisebb kognitív eltéréseket találtak a krónikus marihuána használók és nem használók között, s az eredmények tanulmányonként is különböznek. Ezen eredmények alapján nem tűnik úgy, hogy a marihuána-használat bármilyen jelentős tartós károsodást okozna az intellektuális képességekben.
A marihuána hatása alatt az emberek nehezebben tanulnak meg új dolgokat (rövidtávú memória), és ezekre rosszabbul is emlékeznek. Azonban ez a rövidtávú memóriában beálló működéscsökkenés csak az intoxikáció időtartamának végéig tart. [4]

"Hosszú évekig tartó használat során az említetteken kívül számos egyéb változás is végbemegy – mint az összes függőségben élő embernél -, ami gyakorlatilag egy teljesen megváltozott, apathia-s személyisség kialakulását jelenti."

A hosszú évekig tartó használat nem feltétlenül jár függőséggel. Jó példa erre az alkohol: bár magasabb függőségi potenciállal bír, mint a kannabisz, mégis az élvezőinek nagyobb hányada évtizedes használat után sem válik függővé, pusztán alkalmilag fogyasztja, és nem is mutat apátiás személyiségjegyeket. A kannabiszra még inkább jellemző az alkalmi fogyasztás és a függőkké válók aránya messze elmarad az alkoholisták arányától. [3]

Nem véletlen, hogy napjainkban fellendülőben van a kannabisz terápiás használatának kutatása, ahogyan erről egy másik sajtóhír is tudósít.

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.07.16.

[1] Fronmueller, B. (1869), Klinische Studien über die schlafmachende Wirkung der narkotischen
Arzneimittel [Clinical studies on the sleep inducing effects of narcotic medicines], Erlangen.

[2] Guardian (UK) 1993.09.18. http://www.druglibrary.net/schaffer/hemp/hf21_30.htm  (Hemp Fact #30)
 
[3] Marihuana Myths: Marihuana Facts, Zimmer and Morgan, The Lindesmith Center, 888 Seventh Avenue, NY, NY 10106, 1997 (a következő források ebből az összefoglaló kötetből származnak: 3,  4, 5, 6, 7, 8)

[4] Rubin, V. and Comitas, L., Ganja in Jamaica: A Medical and Anthropological Study of Chronic Marijuana Use, The Hague: Mouton (1975); Kokkevi, A. and Dornbush, R., „Psychological Test Characteristics of Long-Term Hashish Users,” pp. 43-47 in Stefanis, C. et al. (eds), Hashish: Studies of Long-Term Users, New York: Raven Press (1977); Satz. P. et al., „Neuropsychologic, Intellectual, and Personality Correlates of Chronic Marijuana Use in Native Costa Ricans,” Annals of the New York Academy of Medicine 282: 266-306 (1976).

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter