EMCDDA vizsgálat a kannabisz potenciájáról
(2004.6.25, Liszabon) 'Egyre potensebb-e a kannabisz?': ez a kulcskérdése az első európai kannabisz-potencia vizsgálatnak, amelyet az EU drogügynöksége (EMCDDA) a Kábítószerellenes világnap alkalmából bocsátott ki.
A tanulmányt azoknak a jelenlegi aggodalmaknak a fényében készítettük, amelyek szerint a kannabisz most sokkal potensebb, mint a múltban, és a növekvő potencia a fogyasztók növekvő egészségügyi problémáihoz vezethet. Ez valóban aggodalomra adna okot, mivel a kannabisz a leggyakrabban használt illegális drog az EU-ban, amellyel kapcsolatban számos ország 20%-os életprevalencia értékről számol be. Azoknak a száma pedig, akik vagy kísérleteztek a droggal, vagy használják azt, meredeken növekedett az elmúlt évtizedben.
Az EMCDDA igazgatója, Georges Estievenart a tanulmányt kommentálva a következőket mondta: 'Napjainkban sok spekuláció látott napvilágot a kannabisz erősségével kapcsolatban, de keveset támasztanak alá szilárd bizonyítékok. Ez a tanulmány hozzájárul a kutatáshoz azzal, hogy egy széleskörű áttekintést nyújt arról, amit jelenleg tudunk a kannabisz potenciájának trendjeiről Európában.'
A kannabisz potenciájának elemzése
A kannabisz potenciája a drogban jelenlévő elsőszámú aktív hatóanyag, a Δ9-tetrahidrokannabinol (THC) mennyiségeként határozható meg. Ennek a potenciának az elemzése sok szempontból is nehézségekbe ütközik.
Először is a kannabisz különböző formákban is elérhető – a legáltalánosabb a kannabisz gyanta (hasis) és a herbális kannabisz (marihuána), de ritkábban olaj formában is. A potencia váltakozik ezekben a különböző termékekben, de ugyanazon termék különféle mintái esetében is váltakozhat, sőt, ugyanazon a mintán belül is. A herbális kannabisz különösen nagy kihívást jelent a tesztelés számára, mivel a THC szintek eltérhetnek a növény különböző részeiben, és a tesztelt minta nem lehet reprezentatív az egész lefoglalt anyagra nézve.
Másodszor a kannabisz THC szintjében alapvető természetes eltérések vannak. Az ilyen eltéréseket a különféle termesztési módszereknek és a geográfiai lelőhelynek lehet betudni. De még az azonos körülmények között termesztett növényeken belül is előfordulhatnak eltérések.
Harmadszor, a termék kora is fontos. A THC lebomlási gyorsaságát szobahőmérsékleten évi 17%-ra becsülik, és egyes esetekben a THC szinte teljesen eltűnik két éves tárolás után. Ezért a minta utaztatásának és tárolásának ideje (a lefoglalás előtt és után egyaránt) hatással lehet a potencia becslésére.
Végül a THC mérésével kapcsolatos analitikus problémák is felmerülnek: a laboratóriumok különféle tesztelési módszereket vagy métrékeket alkalmazhatnak a THC-re, eltérő referencia szabványok szerint; az egyes országok eltérő mintavételi eljárásokat vehetnek át, vagy csak csekély számú mintán végeznek vizsgálatot. Ezek a problémák megbízhatatlan és pontatlan eredményeket szülhetnek, ami megnehezítheti a trendek meghatározását és csökkentheti a történeti adatok hitelességét. Szükség van ezért szabványos tesztelési és mintavételi eljárásokra, hogy tiszta képet kaphassunk a potenciáról, és hogy lehetővé váljon a trendek monitorozása.
Az importált kannabisz THC tartalmának természetes váltakozása egyetlen időpillanatban és helyen jóval túltehet minden olyan potenciaváltozáson, amely Európában az elmúlt években végbement. Ez azt jelenti, hogy az átlagos kannabiszhasználó minden valószínűség szerint mind a magas, mind az alacsony potenciájú kannabisznak ki van téve – de ez nem új jelenség, mivel a magas potenciájú kannabisz bizonyos formái mindig is elérhetőek voltak.
Nincs bizonyíték a kannabisz potenciájának jelentős növekedésére Európában
Napjaink vizsgálatai, amelyek az európai piacokon elérhető kannabisz termékek általános potenciáját kutatták, kimutatták, hogy nincs bizonyíték jelentős potencianövekedésre. Ez azért van így, mivel a legtöb EU országban az importált kannabisz (herbál vagy gyanta) uralja a piacot, és ez már számos éve változatlan.
A különféle termékek potenciájával és relatív fogyasztásával kapcsolatos információt egy bizonyos országban össze lehet vetni annak érdekében, hogy a kannabisz fogyasztói által tapasztalt THC szintek általános trendjét meghatározhassuk. Ezt 'effektív potenciának' nevezik, s úgy számolják ki, hogy minden egyes termék potenciáját a piaci részesedésének megfelelően mérik, majd az egyes értékeket összefoglalva egy becslést adnak az adott időpillanatban elérhető kannabisz átlagos potenciájáról.
A jelen vizsgálat azt mutatja, hogy a kannabisz effektív potenciája majdnem minden európai országban viszonylag stabil maradt, 6-8% körül. Az egyedüli kivétel Hollandia, ahol 2001-2002 között ez az érték elérte a 16%-ot, elsősorban az intenzív módszerekkel termelt hazai kannabisz növekvő elérhetősége miatt.
Az intenzív módon termelt kannabisz potensebb
A vizsgálat kimutatja, hogy az egyes országokban a kannabisz potenciájában mutatkozó általános emelkedés szinte teljesen a beltéri herbális kannabisz növekvő viszonylagos fogyasztásának köszönhető, amelyet intenzív hidoponikus technikákkal termesztenek. A herbális kannabisz üvegházas termesztése majdnem minden európai országban jelen van, azonban az importált termékeket még mindig gyakrabban használják.
Az EU-ban termesztett herbális kannabisz potenciája így általában következetesen magas, gyakran kétszer vagy háromszor nagyobb, mint az Észak-Afrikából, a Karib-szigetekről és a Távol-Keletről importált kannabiszé, amelyet természetes körülmények között, szabad ég alatt termesztenek, és amelyet hosszabb szállítási és tárolási ideje miatt csökkenő THC tartalom jellemez. Ugyanakkor vannak jelentős átfedések is az importált és intenzíven termesztett hazai kannabisz potenciája között, ugyanis az importált kannabiszt gyakran a legpotensebb minták között találjuk.
Bár számos EU országban feltűnnek mostanában az intenzíven termesztett hazai termékek, azoknak piaci részesedése viszonylag csekély marad, bár vannak azzal kapcsolatos aggodalmak, hogy ez növekedni fog, ezért szükség van a piac jobb monitorozására. Az egy kivétel Hollandia, ahol az intenzíven termelt hazai kannabisz (nederwiet) viszonylag magas hozzáférhetőségének köszönhetően a kannabisz piac felét a helyi termékek teszik ki, bár valószínűleg ezeknek csupán egy része különösen potens.
A hazai herbális kannabisznak az importált termékeknél magasabb potenciáját számos tényezővel magyarázhatjuk: genetikus (pl. magok eltérése); környezeti (speciális világítás, tápanyagok, a nappal időtartamának mesterséges megváltoztatása és más körülmények); és a frissesség (a termelés és fogyasztás helyszíne közelebb esik, így kisebb a tárolás miatti THC veszteség).
Eltérések az európai kannabiszpiacon belül
A jogalkalmazó intézményeinek nemzeti statisztikái azt mutatják, hogy az EU a kannabiszgyanta fő fogyasztója a világon. A gyanta lefoglalása gyakoribb Nyugat-Európában mint Kelet-Európában. 1996 és 2001 között Nyugat-Európában a kannabiszgyanta tette ki az összes lefoglalt kannabisz 79%-át, míg Kelet-Európában ez az arány csupán 13%-os (UNODC, 2003). Ez elsősorban Marokkó geográfiai közelségének tudható be, amely a világ legnagyobb gyantatermelője.
A kannabisz fogyasztási mutatóival kapcsolatban az európai országok két különböző csoportra oszlanak. Egyes országokban a herbális kannabiszé a legnagyobb piaci részesedés – pl. Belgiumban (80%), a Cseh Köztársaságban (90%), Észtországban (85%), Ausztriában (70%), míg Hollandiában a hazai termesztésű herbális kannabisz piaci részesedése 67%, az importált herbális kannabiszé 3%, az importált gyantáéi pedig 29%. Másutt a kannabiszgyanta uralja a piacot – pl. Németországban (60%), Írországban (90%), Portugáliában (90%) és az Egyesült Királyságban (70%). A herbális kannabisz dominanciája Kelet-Európában ezeknek a piacoknak a nagyobb elszigeteltségét jelezheti a Észak-Afrika termelő régióitól.
Az Egyesült Királyságban a herbális anyag, amelynek körülbelül a felét importálják, a becslések szerint az összes elfogyasztott kannabisz egyharmadát teszi ki. A kannabiszt tartalmazó cigarettákkal kapcsolatban végzett felmérés Írországban szintén a hasis dominanciáját mutatta ki – a cigaretták 90%-a tartalmazta azt. Mindkét országban 'figyelemreméltóan állandó' a kannabiszos cigaretták tartalma az elmúlt 20 évben. Egy brit vizsgálat szerint az Egyesült Királyságban az átlagos füves cigaretta körülbelül 200 mg herbális kannabiszt vagy 150 mg kannabiszgyantát tartalmaz, amely körülbelül 10 mg THC-nek felel meg. Egy írországi tanulmány hasonló eredményekre jutott, amely szerint a füves cigaretták átlagosan 260 mg herbális kannabiszt és 102 mg gyantát tartalmaznak.
Jelentős eltérések vannak a használati mintákban az Egyesült Államok és Európa között. Európában a kannabisz mindkét formáját dohánnyal keverve fogyasztják. Az USÁ-ban a herbális kannabisz, akár helyileg termesztik, akár Kanadából vagy Mexikóból importálják, általánosan használt, a kannabiszgyanra azonban sokkal ritkább.
Jelent-e a magas potenciájú kannabisz további egészségügyi aggodalmakat?
Ha az intenzíven termesztett kannabisz nagyobb piaci részesedéssel fog rendelkezni a jövőben, ez vajon milyen hatással jár a fogyasztók egészségére? Ennek a kérdésnek a megválaszolásában a következő tényeket kell figyelembe venni.
A legtöbb ezen a területen végzett kutatást az USÁ-ban végezték, és ezek relevanciája megkérdőjelezhető Európára, ahol a fogyasztási minták különbözőek (lásd feljebb). Az egyik legkevésbé megválaszolt kérdés az, hogy vajon azok az egyének, akik magas potenciájú kannabiszt szívnak, azok vajon kevesebb drogot fogyasztanak-e ugyanannak a hatásnak az elérése érdekében. Ebben az esetben a magas potenciájú kannabisz nem szükségszerűen eredményez nagyobb dózisnak való kitettséget (magasabb THC koncentrátumot a vérben), vagy nagyobb egészségügyi veszélyeket.
Ugyanígy vagy méginkább, fontos a hosszú távon elfogyasztott totális THC mellett a következő tényezők szerepe is: életkor az első használat idején; intenzív használat; mekkora időtartamon keresztül használják az egyének a drogot. Egy nagy hatású ausztrál áttekintés arra következtett, hogy az teljes élettartam alatt elfogyasztott dózis szintje megnövekedhetett ugyan, de ez sokkal inkább annak köszönhető, hogy a fogyasztók korábban kezdték el használni a szert és tovább használták azt, mintsem annak, hogy a potensebb kannabisztermékek elérhetőbbek lennének a piacon.
Mindesetre plauzibilisnek tűnik az, hogy egyes egészségügyi problémák, és főleg az akut problémák – mint például a pánikrohamok és kisebb pszichológiai problémák – gyakrabban előfordulnak azok között a használók között, akik magas potenciájú kannabiszt fogyasztanak. A kannabisz és a komoly hosszútávú pszichológiai problémákkal kapcsolatos aggodalmak figyelembe vételével nem lehet kizárni a magas potenciájú kannabisz negatív hatását ezen a területen.
Ha mindent egybevetünk, egyre nyomasztóbb igény van a különböző fajtájú kannabisz elérhetőségének monitorozására az európai illegális drogpiacon, illetve a kannabiszfogyasztók viselkedését; a THC dózisnak való kitettséget; és az akut és krónikus egészségügyi problémák fejlődését vizsgáló kutatásokra.
Az EMCDDA azt mondja, hogy nincs bizonyíték arra, hogy Európában általában fogyasztott kannabisz THC szintje jelentősen változott volna. Ez azért van így, mert az importált kannabisz uralja a piacot, és – bár az egyes importált termékekből származó mintákon belül jelentős eltérések lehetnek – az átlagos potenciaszint stabil maradt. Növekvő aggodalmakat jelent ugyanakkor az intenzíven termesztett hazai kannabisz növekvő elérhetősége, amely általában magasabb potenciájú. Ahol Európában a kannabisz potenciájának növekedéséről számolnak be, az szinte minden esetben erre a fajta kannabisztermékre vonatkozik.
Estievenart következtetése: 'A vizsgálat alapján azt az üzenetet fogalmazhatjuk meg, hogy nem szabad sem túlságos félelmeket táplálnunk, sem pedig indokolatlan derülátással szemlélnünk a napjainkban hozzáférhető magas potenciájú kannabiszt. Az Európában termelt kannabisz, amelyet új módszerekkel termesztenek, rendszerint magasabb potenciájú, bár ez a termék viszonylag ritka a legtöbb országban. Ez ugyanakkor változhat, ezért olyan módszereket kell kidolgoznunk, amelyekkel alaposan monitorozhatjuk a helyzetet és mélyebben megérthetjük, hogy vajon a magas potenciájú kannabisznak milyen egészségügyi hatásai vannak a kannabiszhasználókra.'
A szerkesztő megjegyzései
Áttekintés az európai kannabisz potenciájáról, EMCDDA Insights No 6, 2004. Készítette Dr. Leslie A. King, Paul Grifitth (EMCDDA) és Chloé Carpentier (EMCDDA) útmutatásai alapján.
A tanulmány letölthető: http://www.emcdda.eu.int
Az egyes európai országokban a kannabisztermékek potenciájával kapcsolatos információ következő forrásból származik: a tudományos és technikai szakirodalom áttekintése; jelentések az EU tagállamaiból (14. Szabványtáblázat az EMCDDA-Reitox európai drogmonitorozási rendszer részeként); és a törvényszéki vizsgálatok, toxikológia és drogtesztelés szakértőihez elküldött speciális kérdőív alapján. 13 EU ország szakértői vettek részt a tanulmány elkészítésében.