• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Fűvásárlás Amsterdamban és San Franciscóban

Szerző: Péter Sárosi | március 22, 2009

Tweet

Kutatók összehasonlították a holland és az amerikai fűszívók vásárlási szokásait

Craig Reinarmen kaliforniai szociológia professzor az International Journal of Drug Policy c. szaklapban vetette össze San Francisco és Amsterdam fűhasználati mintáit. A két város, bár több ezer kilométer távolságra van egymástól, igen hasonló geopolitikai, demográfiai és kulturális adottságokkal rendelkezik, ugyanakkor igen eltérő kannabisz-politikát alkalmaz. Míg Amsterdamban a kannabisz kvázi-legálisan megvásárolható a coffee shopokban, addig San Franciscóban csupán törvénytelen úton, dílerektől szerezhető be. A kutató arra volt kíváncsi, hogy vajon ezek a különbségek hogyan nyilvánulnak meg az emberek fogyasztási szokásaiban.

Először is, feltételezhetjük, hogy a fűkereskedelem szigorú tiltása az USA-ban oda vezetett, hogy jóval nehezebb beszerezni a kannabiszt, mint Amsterdamban, ahol az ember besétál egy coffee shopba, kiválasztja és megveszi a neki legszimpatikusabb fűfajtát oszt jónapot. Valóban, a kérdőíves felmérés adatai szerint a san fransiscóiak nehezebben szerzik be a füvet – azonban ez a nehézség csupán abban nyilvánul meg, hogy nekik átlagosan fél napig tart ugyanaz, ami a hollandok 94%-ának alig pár percet vesz igénybe. Magyarul a tilalom valójában nem szünteti meg a hozzáférhetőséget, csupán azt eredményezi, hogy az emberek több időt töltenek fűbeszerzéssel, mint Hollandiában (ez szerintem inkább negatív következménynek minősíthető).

Míg Amsterdamban a megkérdezettek 34,5%-a próbált már ki életében füvet, addig San Franciscóban 62,2%-a: magyarul a tilalom ellenére többen szívnak Kaliforniában, mint Hollandiában! Az egyéb drogok – kokain, heroin, amfetamin, metamfetamin, Ecstasy – fogyasztási mutatói jóval alacsonyabbak Amsterdamban, mint San Fransiscóban.

Persze Hollandiában is van olyan, aki közvetlenül termesztőktől (4%) vagy barátoktól (26%) szerzi be a füvet, esetleg maga termeszti (2%) – ne felejtsük el, hogy a kannabisz termesztése Hollandiában sincs még legálisan szabályozva: maguk a coffee shopok is illegális ültetvényektől vásárolnak és a hátsó ajtón viszik be az árut. A fűszívók nagy többsége (66%) azonban a coffee shopokban jut hozzá a droghoz. San Franciscóban ezzel szemben 90% ismerős viszonteladókon keresztül szerzi be a füvet, kisebbségük utcai dílerekről (4%) vagy termesztőktől (2%) veszi, esetleg maga termeszti (1%).

Egy másik jelentős különbség a holland és amerikai fűszívók között abban rejlik, hogy míg a coffee shopokban kizárólag füvet árulnak, a füvet áruló amerikai dílerek többsége más drogokat is felkínál a vásárlóknak. A san franciscoi válaszadók 51%-a számolt be arról, hogy a kannabiszon kívül más drogot is felkínálnak neki – a holland válaszadóknak csupán 15%-a. Ez az igen jelentős különbség mutatja, hogy a holland drogpolitika egyik fő célkitűzése  – a kannabisz és az egyéb drogok piacának szétválasztása – sikeres volt. Annak esélye, hogy a dílerek a füvet kapudrogként árulják – magyarul a kannabisz-árusítása közben egyéb drogokat is rásózzanak a vásárlóra – jóval kisebb Hollandiában, mint az USA-ban.

Harmadszor, a kutatók megvizsgálták a fogyasztói árak és a fogyasztási szokások kölcsönhatásait a két városban. A tilalom elvileg úgy működik, hogy kockázatossá teszi a fűvel való kereskedelmet, így növeli a fű árát, ezáltal csökkenti a hozzáférhetőséget. Elvileg. A gyakorlatban azonban a san fransiscóiakat vajmi kevéssé befolyásolja a fű ára a fogyasztásban: 70%-uk soha nem találta túl drágának a kannabiszt. 87% akkor sem fogyasztana többet, ha a fű sokkal olcsóbb lenne, 61% pedig akkor sem szívna kevesebbet, ha a kannabisz ára jelentősen nőne. Ezek az arányok nagyjából hasonlóan Amsterdamban is (95% és 63%).

Jelentős különbségek mutatkoznak a holland és amerikai fűfogyasztók preferenciáiban akkor, ha eltérő potenciájú fűfajtákról van szó. Az amsterdamiak 65%-a a gyengébb vagy mérsékelt erősségű fűfajtákat részesíti előnyben – csupán 35%-uk kedveli az erős és nagyon erős fajtákat. San Franciscóban ellenben csak 43% ragaszkodik a kevésbé erős fajtákhoz, míg 57% kimondottan az erős vagy nagyon erős fajtákat favorizálja. Aki ismeri az alkoholtilalom történetét, azt nem lepi meg ez az összefüggés: amikor 1919-ben az alkoholt betiltották az USA-ban, az alacsony szesztartalmú italok (sör, bor) fogyasztása rohamosan visszaszorult a töményitalok fogyasztásához képest. Ugyanez játszódik ma le a kannabisz-piac esetében: a termesztők minél kisebb helyen minél több és minél potensebb kannabiszt akarnak előállítani. Így azok, akik a “növekvő potenciával” és a “szuperskunk” fajtákkal riogatják a közvéleményt a szabályozás szigorítását követelve, valójában inkább csak hozzájárulnak ahhoz, hogy a kannabisz potenciája tovább növekedjen.

Fontos tanulsággal szolgál az is, hogy a fűszívók többsége igenis törődik a potencia változásaival – magyarul kevesebbet fogyaszt az erősebb fűből. Nem igaz tehát az, hogy a különösen erős skunk fajták szívása szükségszerűen veszélyesebb lenne. Az amsterdami fogyasztók 70%-a, a san franciscoi fogyasztók 71%-a számolt be arról, hogy kevesebbet fogyaszt az erősebb fűből. A válaszokból az is kiderült, hogy a legtöbb fogyasztó egy bizonyos intenzitású betépettség-élményt keres, és próbálja elkerülni azt, hogy ennél jobban beszívjon. A különbség a két város között az, hogy Amsterdamban az emberek kedvükre válogathatnak az eltérő potenciájú fajták között a coffee shopokban, addig San Franciscóban többnyire azt kapják a dílertől, ami van – ez többnyire ugyanaz a fajta.

A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a büntetőjogi fenyegetés az USA-ban valóságos hatással jár: míg az amsterdami fűszívók 95%-a soha nem tartott attól, hogy előállítják a rendőrök, addig a san franciscói fogyasztók 73%-a számára ez egy reális veszély. A félelem nem azzal a hatással jár, hogy visszatartaná őket a fűszívástól – ugyanakkor 83% óvatosan választja ki a fogyasztás helyszínét, magyarul rejtőzködővé váltak.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Büntetés helyett támogatást: józan gondolatok a drogvilágnapon

június 23, 2022 - Péter Sárosi

Jogunk van az asztalhoz ülni

február 16, 2022 - István Gábor Takács

Támadás a civil társadalom ellen

június 6, 2019 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter