27 ember lelte halálát a túlzsúfolt, tisztázatlan módszerekkel dolgozó rehabilitációs otthonban
Január végén megdöbbentő tragédiáról adott hírt a világsajtó: a perui főváros, Lima egyik vallásos drogrehabilitációs központjában, a Krisztus Szeretetében 27 ember meghalt és öt másik súlyosan megsérült egy tűzesetben. Ez önmagában még nem kötődik a drogterápia témájához, más intézményekben is előfordulnak tűzesetek. A helyszínre érkező tűzoltókat azonban olyan megdöbbentő állapotok fogadták, amelyek szerintük egyértelműen hozzájárultak a tragédiához, és amiknek semmi köze nem volt a krisztusi szeretethez. Az intézetben ugyanis 70 ember volt bezsúfolva, 18-an jutottak egy szobára, amelynek az ajtaját bezárva tartották, nehogy a kliensek elszökjenek. A lakók nem is kommunikálhattak a hozzátartozóikkal, és nem világos, hogy vajon milyen kezelést kaptak – csak annyi derült ki, hogy "Biblia-alapút". A Krisztus Szeretete egyike annak a több száz, képzett pszichiáterek, pszichológusok, szociális munkások és mindenféle szakmai felügyelet nélkül működő otthonoknak, amelyeket egy helyi terápiás szakember csak "börtönként" aposztrofált.
A nemzetközi szervezetek ajánlásai egyértelműen a tudományos bizonyítékokon alapuló kezelési módszerek bevezetését javasolják az országok számára, és tiltják az olyan terápiás formákat, amelyek kényszerrel tartják bent a pácienseket. José Luis Pérez Guadalupe, a perui büntetésvégrehajtási intézet igazgatója szintén elítélte a hasonló helyeket. Mégis, a perui jogszabályok lehetővé teszik, hogy a hozzátartozóik által drogfüggőnek minősített személyeket gondokság alá helyeztessék, és kezelésre kötelezzék. Az ombudsman már rámutatott, hogy ez ellentétes a perui alkotmány és a nemzetközi emberi jogi egyezmények követelményeivel. A tragédia kapcsán a hatóságok vizsgálatot indítottak.
A világon rengeteg olyan rehabilitációs intézmény működik, amikben olyan módszerekkel "kezelik" a drogfüggőket, amelyek semmiféle tudományos szakirodalommal nem támaszthatók alá, és amelyek gyakran ellentétesek az emberi jogi normákkal. Oroszországban például 2003-ban egy ún. narokológiai klinikán történt hasonló tűzeset, amelynek következtében 43 HIV pozitív nő lelte halálát. A Nyílt Társadalom Intézet tavaly adott ki egy jelentést "Kínzással kezelve" címmel, amely az abúzív terápiás formákat veszi górcső alá.
Sárosi Péter
Figyelem! A cikk nem akarta sugallni, hogy a magyarországi rehabilitációs otthonokban hasonlóan embertelen körülmények uralkodnának, sőt, a legtöbb általunk ismert hazai intézmény rendkívül humánus és szerető környezetet biztosít a gyógyulni vágyó szenvedélybetegek számára. A Drogriporter álláspontja szerint a rehabilitáció az ellátórendszer egyik kulcsfontosságú eleme, ami megérdemli a legmagasabb szintű elismerésünket. Elnézést kérünk azon olvasóinktól, akiket a cikk eredeti címe és szövege megsértett. Sárosi Péter |