• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Jót tesz a fű a tiniknek?

Szerző: Kardos Tamás | november 14, 2007

Tweet

Ha az elrettentő prevenciós programok logikáját nézzük, igen.

Ha az elrettentő prevenciós programok logikáját nézzük, igen.
 

Az olyan kutatások eredményeit, amelyek azt bizonyítják, hogy a marihuána-használó tinédzserek egészsége és szociális teljesítménye rosszabb, mint a füvet nem szívó kortársaiké, gyakran használják fel arra, hogy elrettentsék a fiatalokat a kannabisz kipróbálásától. „Ha füvet szívsz, károsodik az agyad, amotivált leszel és kirúgnak az iskolából,” szólnak a hasonló üzenetek. De vajon tudományos és etikai szempontból helyénvaló-e az ilyen típusú elrettentés? Bruce Mirken publicisztikájában  rámutat arra, hogy ha bizonyos tudományos eredményeket ugyanezen felszínes módon értelmezünk, akkor az ellenkező üzenetet kell megfogalmaznunk a tinédzserek felé: „szívj füvet, mert aki nem szív füvet, az kevésbé sikeres a társaságban, a sportban és a tanulmányi versenyeken”. Egy az Archives of Pediatric and Adolescent Medicine c. tudományos folyóirat novemberi számában publikált svájci kutatási beszámoló ugyanis erre enged következtetni.

 

A kutatók megvizsgálták a középiskolás diákok három csoportját (csak füvet szívók, füvet szívók és dohányzók, egyiket sem fogyasztók) aszerint, hogy miként teljesítenek a magánéletben és az iskolában. A legrosszabbul azok a tanulók szerepeltek, akik a fűszívás mellett dohányoznak is: ők jelentősen gyakrabban hiányoztak az iskolából, gyakrabban részegedtek le alkoholtól, rosszabbak voltak a tanulmányi eredményeik és gyengébbek az emberi kapcsolataik. A kizárólag marihuánát fogyasztó diákok és az absztinens tanulók között azonban vajmi kevés statisztikailag jelentős különbséget fedeztek fel. A fűszívók gyakrabban voltak „élménykereső személyiségek”, így gyakrabban fogyasztottak alkoholt és kísérleteztek egyéb drogokkal, mint az absztinensek. Ugyanakkor az absztinenseknél jobbak voltak a kapcsolataik a kortársaikkal, sikeresebbek voltak a sport és a tanulmányi versenyek terén is.

 

Itt következik a logikai buktató: vajon ez azt jelenti, hogy a marihuána használata javítja a diákok teljesítményét? Ha az absztinensektől eltérő negatív tulajdonságokat találtak volna a kutatók, akkor az elrettentő prevenció hívei habozás nélkül felhasználták volna azokat annak bizonyítására, hogy a „füvezés nem kifizetődő”. Pedig egyáltalán nincs itt szó közvetlen oksági kapcsolatról. Egyszerűen az lehet a magyarázat, hogy más típusú személyiségek azok a fiatalok, akik a marihuánával kontrollált módon kísérleteznek, mint azok, akik teljesen elutasítják azt, vagy akik mértéktelenül fogyasztanak mindenféle szert. A fűszívás gyakran együtt jár a problémákkal, de nem mindig okozza azokat. Ez óvatosságra int minket azzal kapcsolatban, hogy miként használjuk fel a tudományos kutatások eredményeit prevenciós célokra. Azok a fiatalok, akik maguk is szereztek már tapasztalatokat a fűvel, remekül kiszagolják a sematikus féligazságokat és az elrettentő hazugságokat, amelyek pusztán az egyébként is absztinens diákok drogellenességét növelhetik. Pedig a hiteles, megbízható tájékoztatásra éppen a kísérletezgető tiniknek van a legnagyobb szüksége.

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter