• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kannabisz és IQ harmadszor

Szerző: Péter Sárosi | október 22, 2014

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

A kamaszkori mértékletes kannabiszhasználat nem csökkenti az IQ-t és nem eredményez rosszabb vizsgaeredményeket – állítja egy friss elemzés

Két évvel ezelőtt látott napvilágot az a kutatás, mely kimutatta, hogy a kamaszkorban elkezdett, rendszeres füvezés a felnőttkorban átlagosan 8 pontos IQ csökkenést eredményez. A kutatást számos kritika érte, mondván a kapcsolat nem feltétlenül oksági, illetve a kannabisz használatán kívül számos egyéb faktor is közrejátszhat a végeredményben. A legerősebb kritikát egy norvég kutató fogalmazta meg, aki rámutatott, hogy a kimutatott IQ csökkenés nem a kamaszkori füvezési szokással, sokkal inkább az alacsonyabb szociális és gazdasági háttérrel lehet összefüggésben. Egy friss, hosszútávú vizsgálat ismét megkérdőjelezi a kannabiszszívás IQ csökkentő hatását.

Claire Mokrysz a University College London kutatója társaival 2612 fő IQ tesztjét vizsgálta meg, melyeket 8 és 15 éves korukban végeztek. A 15 éves korban végzett vizsgálatnál a kamaszoknak a droghasználati szokásaikról is számot kellett adniuk. A kutatók regressziós analízissel elemezték a kannabiszfogyasztás intelligenciára és tanulmányi eredményekre gyakorolt hatását. A fejsérülés és egyéb befolyásoló tényezők kizárása miatt a teljes minta végül 2235 fősre csökkent. A kutatók két fontos megállapítást tettek:

  •  – A kannabisz használata alacsonyabb intellektuális teljesítménnyel párosult. Ugyanakkor a kannabisz használata jelentős korrelációt mutatott egyéb kockázatos tevékenységekkel, például az alkohol, a dohány és egyéb drogok használatával. Amikor a kutatók ezeket a tényezőket is számításba vették, nem találtak kapcsolatot a kannabiszhasználat és az alacsonyabb intelligenciahányados között a 15 évesek körében.
  • – A rendszeres kannabiszhasználók (15 éves korukban már legalább 50 alkalommal fogyasztók) azonban enyhén gyengébb tanulmányi képességeket mutattak. Ezek a kamaszok átlagosan 3%-kal rosszabb teszteredményeket produkáltak a 16 éves korukban végzett iskolai vizsgákon azután is, hogy kiszűrték az alkohol-, a dohány- és egyéb drogok használatát.

A kutatást vezető Claire Mokrysz az eredményeket a következőképpen magyarázta.

„Az eredményeink arra engednek következtetni, hogy a kannabisznak nincs hátrányos hatása a kognitív funkciókra, ha olyan kapcsolódó szempontokat is figyelembe veszünk, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Ez azt jelentheti, hogy azok a korábbi kutatási eredmények, melyek gyengébb kognitív teljesítményt mutattak, sokkal inkább a kannabiszfogyasztó életmódjával és személyes történetével voltak összefüggésben, mint magával a kannabiszhasználattal. Az emberek gyakran úgy vélik, hogy a kannabisz használata hosszútávon jelentősen károsítja az intellektuális képességeket, de nagyon nehéz különválasztani a kannabisz hatásait más lehetséges magyarázatokról. A kamaszkori kannabiszhasználat gyakran kéz a kézben jár egyéb droghasználattal, például az alkoholivással és a dohányzással, valamint egyéb kockázatos életmódbeli döntéssel. Nehéz megítélni, hogy mi minek a következménye: azért teljesítenek-e rosszul a gyerekek az iskolában, mert füveznek, vagy azért füveznek, mert rosszul teljesítenek? Ez a tanulmány rámutat, hogy a helyzet nem olyan egyszerű, hogy kijelenthetnénk: a kannabisz a probléma. Fontos közegészségügyi üzenet, hogy az a meggyőződés, miszerint a kannabisz különösen veszélyes, elvonhatja a figyelmünket más, lehetségesen ártalmas magatartásformákról. Ugyanakkor fontos megjegyezni és további vizsgálatok tárgyává tenni a tanulmány azon megállapítását, hogy a jelentősebb kannabiszhasználat enyhén rosszabb tanulmányi teljesítményhez vezet”.

Az Európai Neuropszichofarmakológiai Egyetem elnöke, Guy Goodwin professzor a vizsgálatot így értékelte:
„Ez egy fontos tanulmány, hiszen rámutat, hogy a kannabisz állítólagos ártalmaira irányuló jelenlegi fókuszunk elhomályosíthatja azt a tényt, hogy a használata rendszerint korrelál egyéb, szabadon hozzáférhető drog használatával és életmódbeli tényezőkkel. Ezek a tényezők pedig még jelentősebbek lehetnek, mint maga a kannabisz használata.”

A kutatók számot adtak vizsgálatuk korlátairól is. Többek között, hogy a kannabisz használat személyes bevalláson alapult, valamint hogy a 15 éves korban végzett IQ teszt a standard Wechsler IQ tesztnek egy rövidített változata volt. Mindazonáltal annak ismeretében, hogy a kamaszkori alkoholfogyasztás károsítja a prospektív (előremutató) memóriát, hátráltatja az agy fejlődését és hozzájárulhat a felnőttkori alkoholfüggés kialakulásához – melyben, mi magyarok előkelő helyen járunk – ideje elgondolkodni azon, hogy a közpénzből, plakátokon hirdetett alkoholivásra buzdítás helyett nagyobb szerepet szenteljünk a kamaszkori alkoholprevenciónak.

Kardos Tamás

Kategória: Blog, Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Prevenció

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter