Egy állítólag mentális zavarokkal küzdő brit férfit végeztek ki drogcsempészet miatt
Akmal Shaikh 53 éves brit állampolgárt Kína ujgurok lakta tartományának fővárosában, Urumcsiban fogták el 2007 szeptemberében 4 kg heroinnal a táskájában. A hozzátartozók szerint a háromgyermekes észak-londoni családapa zavart mentális állapotát használták fel drogkereskedők arra, hogy rábeszéljék, vigyen el egy csomagot Kínába, aminek a tartalmával valószínűleg nem volt tisztában. Mint ahogy azzal sem, hogy a kínai törvények szerint 50 grammot meghaladó mennyiségű heroinnak az országba csempészése halálbüntetést von maga után. Az ügyvédei minden követ megmozgattak, és a brit kormány számos tagja személyesen is próbált közbenjárni a kínai hatóságoknál, hogy kieszközölje az amnesztiát a férfi számára. Hiába érveltek azonban a Shaikh elmeállapotával, a Legfelsőbb Bíróság elutasította a kérelmeket. A kivégzést éppen a karácsonyi ünnepek utánra időzítették, pontos időpontját mindössze két nappal a végrehajtás előtt tudatták az elítéltel. Bár a kivégzés körülményeiről keveset tudunk (a kínai hatóságok szerint a halálbüntetésekkel kapcsolatos adatok államtitkot képeznek), valószínűleg mérget fecskendeztek a vénáiba.
Gordon Brown brit miniszterelnök “megdöbbentőnek” nevezte a kivégzést, Ivan Lewis külügyminiszter berendelte Kína londoni nagykövetét és feszült hangulatú megbeszélést folytatott vele. Lewis szerint az eset mindenkit felháborít, aki egy cseppnyi empátiával és igazságérzettel rendelkezik. A kínai nagykövet dühödten reagált a kritikákra, szerinte senkinek sincs joga beleszólni az országa belügyeibe, és egyébként is, “az emberiségnek az egész világon közös kívánsága, hogy lecsapjon a drogkereskedőkre”. A kínai városokban a média által megszólaltatott járokelők többnyire szintén támogatják a kivégzést, bár szólás- és sajtószabadság hiányában más véleményt veszélyes is lenne hangoztatni. Nem tudunk biztosat arról, hogy Kína hány embert végez ki évente, emberi jogi csoportok szerint a szám elérheti a 10 ezret is – egyes becslések szerint a világon minden 10 kivégzésből 7 Kínában történik. Több mint fél évszázada ez volt ugyanakkor az első alkalom, hogy európai állampolgárt végeztek ki a kínaiak.
A Nemzetközi Ártalomcsökkentő Egyesület (IHRA) egy korábbi tanulmányban rámutatott arra, hogy a drogfutárok kivégzése ellentétes a nemzetközi joggal, a polgári és politikai jogokról szóló nemzetközi egységokmány (ICCPR) ugyanis kimondja, hogy a halálbüntetést kizárólag a “legsúlyosabb bűncselekmények” esetében lehet kiszabni. Az ENSZ Emberi Jogi Bizottságának állásfoglalása szerint pedig a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények nem tartoznak ide.
Olvasd el korábbi cikkünket a kivégzőbuszról!
Sárosi Péter