• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Kivégzés karácsonykor

december 30, 2009 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Egy állítólag mentális zavarokkal küzdő brit férfit végeztek ki drogcsempészet miatt

Akmal Shaikh 53 éves brit állampolgárt Kína ujgurok lakta tartományának fővárosában, Urumcsiban fogták el 2007 szeptemberében 4 kg heroinnal a táskájában. A hozzátartozók szerint a háromgyermekes észak-londoni családapa zavart mentális állapotát használták fel drogkereskedők arra, hogy rábeszéljék, vigyen el egy csomagot Kínába, aminek a tartalmával valószínűleg nem volt tisztában. Mint ahogy azzal sem, hogy a kínai törvények szerint 50 grammot meghaladó mennyiségű heroinnak az országba csempészése halálbüntetést von maga után. Az ügyvédei minden követ megmozgattak, és a brit kormány számos tagja személyesen is próbált közbenjárni a kínai hatóságoknál, hogy kieszközölje az amnesztiát a férfi számára. Hiába érveltek azonban a Shaikh elmeállapotával, a Legfelsőbb Bíróság elutasította a kérelmeket. A kivégzést éppen a karácsonyi ünnepek utánra időzítették, pontos időpontját mindössze két nappal a végrehajtás előtt tudatták az elítéltel. Bár a kivégzés körülményeiről keveset tudunk (a kínai hatóságok szerint a halálbüntetésekkel kapcsolatos adatok államtitkot képeznek), valószínűleg mérget fecskendeztek a vénáiba.

 

Gordon Brown brit miniszterelnök “megdöbbentőnek” nevezte a kivégzést, Ivan Lewis külügyminiszter berendelte Kína londoni nagykövetét és feszült hangulatú megbeszélést folytatott vele. Lewis szerint az eset mindenkit felháborít, aki egy cseppnyi empátiával és igazságérzettel rendelkezik. A kínai nagykövet dühödten reagált a kritikákra, szerinte senkinek sincs joga beleszólni az országa belügyeibe, és egyébként is, “az emberiségnek az egész világon közös kívánsága, hogy lecsapjon a drogkereskedőkre”. A kínai városokban a média által megszólaltatott járokelők többnyire szintén támogatják a kivégzést, bár szólás- és sajtószabadság hiányában más véleményt veszélyes is lenne hangoztatni. Nem tudunk biztosat arról, hogy Kína hány embert végez ki évente, emberi jogi csoportok szerint a szám elérheti a 10 ezret is – egyes becslések szerint a világon minden 10 kivégzésből 7 Kínában történik. Több mint fél évszázada ez volt ugyanakkor az első alkalom, hogy európai állampolgárt végeztek ki a kínaiak.

 

 A Nemzetközi Ártalomcsökkentő Egyesület (IHRA) egy korábbi tanulmányban rámutatott arra, hogy a drogfutárok kivégzése ellentétes a nemzetközi joggal, a polgári és politikai jogokról szóló nemzetközi egységokmány (ICCPR) ugyanis kimondja, hogy a halálbüntetést kizárólag a “legsúlyosabb bűncselekmények” esetében lehet kiszabni. Az ENSZ Emberi Jogi Bizottságának állásfoglalása szerint pedig a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények nem tartoznak ide.

Olvasd el korábbi cikkünket a kivégzőbuszról!

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Témák: Ázsia, Drogszabályozás, Emberi jogok, Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Nemzetközi szervezetek

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter